Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am revenit cu impresii despre MICHELIN ENERGY SAVER 195/60/15 dupa 12 000 km:

-comportare excelenta pe uscat !
-zgomot mai mic decat cel facut de dunlop sp2020(cele care au venit pe masina din fabrica)
-pe umed pana acum nu m-au dezamagit, insa nici nu am intins coarda
-uzura ... daca nu se ducea pe fata de la viraje mustatile de cauciuc poti sa spui ca sunt noi...
Skip ads

  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Tinand cont ca peste ceva timp vom intra in anotimpul rece si masinutza mea nu are in dotare anvelope de iarna, am rasfoit pe site-uri specializate si am gasit urmatoarele oferte pentru dimensiunea care imi trebuie mie:

-Dunlop WinterSport 3D 195/60/R15 88T= 306 Ron/buc.

-Goodyear UltraGrip 7+ 195/60/R15 88T= 309 Ron/buc.

-Pirelli WinterCarving 195/60/R15 88T= 307 Ron/buc.

-Pirelli SnowSport 195/60/R15 88T= 320 Ron/buc.

-Pirelli SnowControl2 195/60/R15 88T= 320 Ron/buc.

-Bridgestone LM30 195/60/R15 88T= 325 Ron/buc.

-Michelin Alpin A3 195/60/R15 88T= 310 Ron/buc.

-Michelin Alpin A4 195/60/R15 88T= 336 Ron/buc.

-Continental ContiWinterContact 195/60/R15 88T= 370 Ron/buc.



Mentionez ca as vrea sa achizitionez 4 anvelope de iarna noi de la una din firmele mai sus mentionate, dar inca nu sunt decis pe care sa le iau Rolling Eyes ...
Asta iarna am mers cu Dunlop-urile cu care a venit masina din fabrica caci erau relativ noi, insa am avut cateva neplaceri si am hotarat ca anul acesta sa nu mai trec prin astfel de momente din aceast motiv...
V-as fi recunoscator daca puteti sa ma ajutati cu pareri si sfaturi din propria experienta, caci din auzite si citite credeti-ma ca am gasit tot felul de pareri si discutii in contradictie si e un amalgam in capul meu, dar va rog sa va limitati doar la propunerile aduse de mine si atat...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Michelin... daca vrei sa vinzi masina peste 10 ani cu aceleasi cauciucuri...
  • Mentos

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ca o parere subiectiva am Goodyear ultragrip 7 si sunt foarte bune zic eu.
http://www.tyrereviews.co.u...ter-Tyre-Test.htm
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Poate te ajuta sa-ti faci o parere...

http://www.adac.de/infotest...ourcePageId=31821

http://www.adac.de/infotest...ourcePageId=31821

Anvelopele se tin cam 4 sezoane.
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Michelin... daca vrei sa vinzi masina peste 10 ani cu aceleasi cauciucuri...

Sorin666 lamureste-ma! Rolling Eyes Ai avut tu din acestea si ai fost multumit sau de ce esti asa convins...vreau sa fac alegerea cea mai buna posibila... Very Happy
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am avut Dunlop WinterSport M3, care acum le am pe spate , o parere buna spre foarte buna, si acum am GoodYear UltraGrip7+ fata, si sunt extraordinare. Asta iarna la munte nu m-au lasat in drum. E drept ca am si ESP si Tc pe masina. Cele 2 modele le recomand cu caldura pentru ca le-am folosit.
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
NALF a scris:Tinand cont ca peste ceva timp vom intra in anotimpul rece si masinutza mea nu are in dotare anvelope de iarna, am rasfoit pe site-uri specializate si am gasit urmatoarele oferte pentru dimensiunea care imi trebuie mie:

.... dar va rog sa va limitati doar la propunerile aduse de mine si atat...


Stiu ca dimensiune spusa de tine este 195/60/15, dar....
Am gasit o oferta la o anvelopa in opinia mea foarte buna, dar este pe 195/65/15.
Dar, sa stii ca pe aceasta dimensiune mi-am pus si eu anul trecut si a fost super ok, nu atinge, nu nimic.
Avantajul este ca ai balonul putin mai mare, ceea ce in iarna la drumurile noastre este un MUST HAVE

Aici am gasit despre ce supuneam:
http://www.anvelopeweb.ro/s...+-195-65-R-15.htm

P.S. Sper sa nu se considere reclama.... Rolling Eyes
Skip ads

  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Dariescu Claudiu a scris: o parere buna spre foarte buna, si acum am GoodYear UltraGrip7+ fata, si sunt extraordinare. Asta iarna la munte nu m-au lasat in drum. E drept ca am si ESP si Tc pe masina. .


Intr-adevar,si eu am aceiasi parere despre UltraGrip.Sa nu mai recunosti masina Very Happy .Si eu am avut aceiasi idee invechita si proasta despre cauciucurile de iarna "ba tot cauciuc e,tot in sant ajungi" Laughing

Un dezavantaj e ca sunt cam zgomotoase ele,insa pentru aderente ce o au, le iert.Cu alte cuvinte le recomand!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
NALF a scris:
sorin666 a scris:Michelin... daca vrei sa vinzi masina peste 10 ani cu aceleasi cauciucuri...

Sorin666 lamureste-ma! roll: Ai avut tu din acestea si ai fost multumit sau de ce esti asa convins...vreau sa fac alegerea cea mai buna posibila... Very Happy

*
In primul rand, nu am actiuni la ei, deci nu am de ce sa le fac reclama... Wink
Da, am avut michelin pe masina, sunt mai scumpe decat media, dar, in general, "merita banii" pe termen lung, pretul de cost PE KILOMETRUL RULAT este cel mai convenabil.
Vorbesc de productia curenta, din guma "normala" cu siliciu, nu de modelele "super-sportive" din guma moale, care sunt facute pentru aderenta maxima, in detrimentul duratei de utilizare.
Exemplu, primul care imi vine in minte... prin 1995 am avut o Corsa A, 1.3 GT, am cumparat-o la 120k, am vandut-o pe la 245k, pe spate aceleasi Michelin, care inca treceau controlul tehnic (la limita) dar care nu au fost noi nici cand am cumparat masina... Rolling Eyes
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
La mine in certificat scrie: 195/60/15 vara, 205/50/16 vara si pentru iarna 185/65/15. Asa ca iti poti lua 185/65/15 decit 195/65/15 pentru ca sunt mai ieftine si e posibil asa sa le ai trecute in cartea masinii.Bafta!
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Desi nu e mare diferenta de pret, este buna ideea ta si cred ca asa voi face Smile ...insa nu m-am hotarat inca ce sa aleg intre Michelin Alpin A4, Dunlop WinterSport 3D sau GoodYear UltraGrip 7+ Oare?
Skip ads

  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Mergi pe GoodYear. Asta ar fi alegerea mea. Decizia e a ta! Cind cumperi sa ne spui ce ai luat.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@ NALF - mergi pe mana lui Sorin.
La a mea din 2002 anvelopele Michelin cu care venise masina echipata din fabrica aratau in stare buna si anul asta.Adika inca mai aveau carne pe ele.
La goodyear trebuie avut grija unde sunt fabricate.
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
gobelu a scris:La goodyear trebuie avut grija unde sunt fabricate.

Si unde pot fi fabricate si care sunt mai bune (de ce origine)? Oare?
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Sa fie fabricate in EU (preferabil Fr) si nu in Asia.
Mi-e greu sa cred ca ai sa gasesti made in USA.
Nu uita sa intrebi de DOT.
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Mersi gobelu...si daca ar fi sa merg pe mana lu' sorin, de care ar fi mai bine sa iau, alpin 3 sau 4?...si astea sunt produse in mai multe locuri? Rolling Eyes
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Mergi pe alpin 4.
Are toate performantele lui alpin 3 plus ca e o anvelopa adaptata inghetului SI pt aderenta pe umezeala.Si cum la noi in tara sunt rare cazurile in care mergi doar pe zapada...
Din considerentele astea eu as merge pe alpin 4.In plus nu trebuie sa-ti mai faci griji in privinta DOT-ului.Ele fiind scoase anul acesta.Ideea e sa le gasesti la dealari pt ca d-abia de o luna sunt iesite.Daca nu le gasesti mergi si pe alpin 3 pt ca e o guma foarte buna.

In masura in care iei 4 buc incearca sa obtii un discount.Eu asa am facut si am obtinut 50% discount la manopera.La anvelope nu mai aveam cum sa-mi dea pt ca deja erau mai ieftine cu 50 lei / buc decat la oricare alt dealar gasit pe piata.

In ceea ce priveste productia Michelin are fabrici peste tot in lume.In ultima vreme au mai inchis in vreo cateva in zona Asiei.Oricum nu cred ca ai sa gasesti ceva facut de Michelin la noi pe piata din afara europei.
  • Mentos

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Michelin alpin 3 e mai slab decat ultragrip 7 plus ca e si mai scump. Singurul atuu ce il are e ca se uzeaza mai greu. Eu as prefera ceva foarte bun ce tin un pic mai putin decat ceva doar bun ce tine mult.
  • buratino28

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
eu mi am luat bridgeston turaza 195/50/15 acum un an si jumatate si sunt f multumit de ele .rar cand intra abs ul iar de scartit la plecare nici vorba doar daca te stradui f tare asta datorita unei bune aderente cred eu iar in curbe nu le am auzit niciodata sa scartie iar masina sta ca pe linii de tren .avand jante bune cand m am dus la echilibrat dupa vreo luna dupa ce am incaltat masina aproape ca nu era nevoie .am schimbat unul deoarece am luat in viteza o mare groapa plina cu apa Mad care mi a produs o galma si mi a modif si directia .aici un punct de rezistenta masinii deoarece m am intalnit cu cineva in service care luase aceiasi groapa si ii rupsese bratul roata ii zburase si era indoita parca era de bicicleta .aici inca un pct in plus pt jantele originale opel
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR