Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • serhy82
  • *
  • 8 mesaje
  • din 28 Mai 2009
  • Corsa 2006 1.2 Twinport /Z12Xep
  • Bucuresti
  • serhy82

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 1.2 Twinport /Z12Xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

As vrea sa stiu daca codul 19GR8350 este dupa sau inainte de codul 19MA9235 ca sa stiu ce filtru de ulei sa iau.

Multam.
S.
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Teoretic este inainte.
  • serhy82
  • *
  • 8 mesaje
  • din 28 Mai 2009
  • Corsa 2006 1.2 Twinport /Z12Xep
  • Bucuresti
  • serhy82

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 1.2 Twinport /Z12Xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Mersi...asa ma gandeam si eu...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Modelul vechi de filtru ulei este scurt si gros, asta nou este subtire si mai lung, dupa serie motor mai iei si teapa.
Skip ads

  • SimonAlexandru

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Va salut..sunt nou printre voi sper sa fiu primit pe aici:) de curand mi-am luat un opel corsa c , motor pe benzina de 1000 de cmc. Sunt foarte multumit de ea. Vreau sa va cer niste sfaturi si sa-mi spuneti cam ce ar trebui sa stiu despre ea pentru ca este primul opel pe care-l am. absolut tot ce ar trebui sa stiu..secrete sau asa mai departe.
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am tot citit pe forum ca, corsele manca ulei...unii zic ca scrie si in carte ca e normal sa pape ulei...
dupa parerea mea doar un motor cu probleme papa ulei...
La motorul de 1.2 16v e o chestie obisnuita sa pape ulei?
( mi-am cumparat un opel corsa c din 2003... inca nu a ajuns masina...si deja sunt panicat ca poate manca ulei..)unii zic sa scrie in carte ca e normal un consum pana la 600 g (ml) la 1000 km... asta ar insemna un consum de 6 litri la 10000 km ! mi se pare o aberatie ! voua?
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
@SimonAlexandru: Cauta si citeste la sectiunea corsa si la agila despre distributie, curatare trottle body, egr, ulei, etc.

@mumus: 0,6L/1000km scrie in carte ca sa fie acoperiti. In mod normal z12xe nu mananca ulei. Daca iti mananca 1-2L la 10.000km este normal inca. Pune ulei 0w40 iarna.
  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Sergiu Stefan a scris:
BuBuFaM a scris:Ce cablu? Intre stopuri si tabla trebuie sa fie o garnitura.


Ma refeream la cablul care duce curentul electric la stopuri.
Ma gandeam ca ar fi trebuit sa existe o garnitura acolo, multumesc mult de raspuns.


este este, un burete cauciucat cam de 5mm grosime,
si eu am patit la fel, imi intra apa in portbagaj si am descoperit garnitura aceea nu calca cum trebuie pe gaura si apa se prelingea pe cablu in portbagaj
se poate confectiona dintr-un burete cauciucat de la un mousepad sau ceva, eventual si uns un pic cu niste vaselina siliconica ptr etansare mai buna
Skip ads

  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
mersi de info, sper sa nu mance ulei.
  • dinelionut

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Corsa 2001 db11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2010

  • Mesaj Privat
care ma poate ajuta cu dimensiunea la gentiile de la corsa ... ce dimensiune pot pune la un corsa c din 2001 si ce cauciucuri....ms
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
dimensiunile sunt 155/80 R13 sau 175/65 R14
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cine e din zona Brasovului... sa stiti ca sunt in Oneves sunt stergatoare exceptionale cu 13 lei bucata...toate marimile la acelas pret.
Sunt gen flat, dar sunt altfel decat cele de pana acum, pana si lama e protejata...sunt super, sterg exceptional, nu scartaie, nu lasa urme.
Skip ads

  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
mumus a scris:Cine e din zona Brasovului... sa stiti ca sunt in Oneves stergatoare exceptionale cu 13 lei bucata...toate marimile la acelas pret.
Sunt gen flat, dar sunt altfel decat cele de pana acum, pana si lama e protejata...sunt super, sterg exceptional, nu scartaie, nu lasa urme.

  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
aveti idee filtru de aer,de polen,de benzina,filtru de ulei , ulei gm 5w30, montat toate si schimbat uleiul 270 ron... e mult? filtrele sunt toate bosch.
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am avut vreo 6 fire de la luneta (dezaburire) intrerupte, am reusit sa le repar cu o solutie de la Bison . Sa stiti ca mai am din acea solutie...daca mai e cineva din brasov...ajut cu placere, contra unei sume modice!
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ai dat pe tot firul de la un capat la celalalt? Sau cum ai procedat? Bison si mai cum se cheama produsul, si de unde se poate cumpara?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se da numai la intrerupere, pui doua benzi adezive si iese brici. Solutia este foarte scumpa, 1-2ml 80lei ! In plus se usuca repede si e buna de aruncat, asta apropo daca mumus cere suma x lei sau y lei pe restul tubului.
Ce am abservat eu, unele folii (moda la romani) ataca in timp dezaburirea, efectiv o face ciur, grija ce se pune si mai bine lipsa.
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Atunci mai bine cu 2 linii lipsa, inca tot mai merge. Pana la urma daca ai mai multe linii cu tuburile astea iesi mai scump decat daca schimbi toata luneta.
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
eu am gresit un pic... am avut multe intreruperi...si nu am izolat..se vede un pic si pe langa linii...dar important e ca functioneaza....pot cu un cutter sa rad tot ce e in plus..am incercat, merge.

Ce sa zic..am dat 85 ron pe cutie... nu cer mai mult de 20 ron pe reparatie...daca o fi cineva pe care intereseaza... Bison Electro se numeste.
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Se da numai la intrerupere, pui doua benzi adezive si iese brici. Solutia este foarte scumpa, 1-2ml 80lei ! In plus se usuca repede si e buna de aruncat, asta apropo daca mumus cere suma x lei sau y lei pe restul tubului.
Ce am abservat eu, unele folii (moda la romani) ataca in timp dezaburirea, efectiv o face ciur, grija ce se pune si mai bine lipsa.


deci... nu cer mai mult de 20 ron...
in legatura cu folia..am solar zone de mai bine de 2 ani... pe alta masina... si dezaburirea functioneaza perfect.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR