Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • sorin6910

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut, am o Vectra B Caravan, 2001, motor Z18XE, adusa de "afara" in 2007, cu instalatie GPL tip KOLTEC EGI. In februarie trebuie sa-i fac ITP-ul, iar instalatia are (o sa aiba atunci) peste 10 ani, deci trebuie revizuita, sch. filtre, etc. Problema e ca am sunat la citeva firme care monteaza/face service la instalatii GPL si mi-au spus ca nu au softul necesar, iar ca solutie alternativa ar fi ori sa fac rost de soft(vax) ori sa schimb instalatia, adica sa montez alta noua cap-coada. Are cineva ceva idei in acest sens, cum as putea sa rezolv problema, alternative, mai e/a fost cineva in situatie similara.
Skip ads

  • robi_robi86

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am o Vectra B motor 1.6, 16 valve Z16 xe si a venit din Olanda cu instalatie gpl Prins. O instalatie f buna dar si scumpa. Nu mai mergea instalatia cand a fost adusa masina. Am fost la multe service-uri ca s aincerc sa o repar si toti mi-au zis k le trebuie softul pentru instalatie si nu au de unde sa faca rost de el. Am fost nevoit sa schimb toata partea din fata a instalatiei gpl si anume: calculatorul gpl-ului, injectoarele si plamanul. In schimb mi-am pastrat butelia mea care este de 60 de litri. Mi-am pus instalatie Milano. Sunt f multumit de ea si are un consum bun. Nu stiu daca o sa reusesti sa faci rost de soft. Bafta
  • sorin6910

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Dar nu trebuie sa schimbi rezervorul daca are mai multe de 10 ani de la montaj ? Eu asa stiu. Sau inca nu are 10 ?
  • robi_robi86

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Inca nu are 10 ani butelia. Am lasat tot butelia veche, pt k ma mai costa cateva milioane in plus. Daca nu reusesti sa repari instalatia nu ai decat sa o schimbi pt k nu ai de unde sa faci rost de soft.
Skip ads

  • sorin6910

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Mersi, de asta imi era teama. Si stiu ca de ce ti-e frica nu scapi.
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2009

  • Mesaj Privat
robi_robi86 a scris:Si eu am o Vectra B motor 1.6, 16 valve Z16 xe si a venit din Olanda cu instalatie gpl Prins. O instalatie f buna dar si scumpa. Nu mai mergea instalatia cand a fost adusa masina. Am fost la multe service-uri ca s aincerc sa o repar si toti mi-au zis k le trebuie softul pentru instalatie si nu au de unde sa faca rost de el. Am fost nevoit sa schimb toata partea din fata a instalatiei gpl si anume: calculatorul gpl-ului, injectoarele si plamanul. In schimb mi-am pastrat butelia mea care este de 60 de litri. Mi-am pus instalatie Milano. Sunt f multumit de ea si are un consum bun. Nu stiu daca o sa reusesti sa faci rost de soft. Bafta


In Bucuresti cei de la Agrom monteaza si instalatii PRINS.

@sorin6910 suna la Bucuresti la Agrom, vezi daca te pot ajuta ei. Sunt cei mai buni in domeniu, cu parteneri in toata tara.
  • robi_robi86

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am fost la un service la Toporasi care lucreaza cu Prins si mi-a zis inginerul de acolo k nu are ce sa ii faca; in conditiile in care el era scolarizat de cei de la Prins. In principiu e greu sa repari o instalatie mai ales daca nu ai softul pt ea.
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Da, exact de service-ul ala vorbeam...Daca ingineru de acolo ti-a zis ca nu are ce sa ii faca....inseamna ca chiar asa e... Oricum PRINS e o marca rara in Romania, e de origine olandeza, foarte putini sunt cei care monteaza PRINS in Romania... Daca te hotarasti sa iti montezi alta iti recomand Tomasetto sau BRC, in nici un caz Milano. Decat Milano mai bine mergi pe benzina, numai probleme sunt cu ele, am impresia ca e turceasca daca nu ma insel.
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Aoleu, abia acum am citit primul tau post. MARE GRESEALA ai facut, oricum sa speram ca tu nu o sa ai probleme. Eu am avut mult probleme cu: electrovalve stricate , multivava de la rezervor blocata (nu puteam sa bag gaz decat 28l din 60), se deregla tot timpul....Plus multi care ii cunosc cu Milano cu N probleme
  • robi_robi86

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sa speram ca nu o sa am probleme cu ea. Daca ma tine 4-5 ani e bine. O sa imi scot banii pe ea si poate o sa imi schimb si eu masina pana atunci. Tot un Opel bineinteles pt k nu avem bani de piese pt alte masini nemtesti.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR