Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • teodorescu_cos

  • Mesaje scrise: 227
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
astazi mi-am dat seama ca am discurile de frana ovalizate.. ce sa fac ? sa le rectific?
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@teodorescu_cos
depinde cat de noi sunt si cat de mult sunt ovalizate
le-ai masurat cu un ceas comparator?
  • teodorescu_cos

  • Mesaje scrise: 227
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
discurile le am de 50 de mii de km pe masina, nu sunt ovalizate rau se simte doar cand franezi brusc
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
poi vezi si tu ca undeva la jumatatea dicului are un martor pana unde e limita maxima de uzura a discului
iar daca e aproape de martor nu are rost sa le rectifici
bafta
Skip ads

  • deleted-6725

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
E nasol cu rectificatul ,eu am aruncat niste discuri dupa ce le-am rectificat Sad faceau mai rau ca inainte si am mai dat si 50 ron rectificatul Sad mai puneam 150 si le luam noi...
  • teodorescu_cos

  • Mesaje scrise: 227
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
mai am mult pana la semnul acela
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
teodorescu_cos a scris:mai am mult pana la semnul acela

atunci mergi cu ele asa si schimbale ca nu merita rectificarea mai ales ca tre facuta de un meserias bun ca sa nu ai apoi probleme si mai mari sau o solutie ar fi sa pui niste placute mai dure sa mergi pe un drum de munte cu serpentine sa le soliciti putin poate isi revin
  • B 11 RVZ

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Sfatul meu ia-ti altele nu te baga la rectificari de pomana dai si bani si nu stii cat te mai tin, poate mai ai norocul sa se si sparga
Skip ads

  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
daca e 50 de lei de disc nu cred ca se merita cosmine...mai bine mai pui 100 ron si iti iei discuri noi. cu franele nu te joci.
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
dom'le... sa-ti explic eu cum e cu franele astea... un moft ... n-ai nevoie.. nu fac decat sa-ti creasca consumul, adica accelerezi, pui frana, iar trebuie sa accelerezi.. ce sens are? eu mi-am dat un disc jos, cand se uzeaza ala, il pun pe celalalt sau eventual le mai schimb intre ele.

gata cu gluma, ontopic acum: daca rectifici discurile, in mod implicit se subtiaza => se incalzesc mai repede adica franare ineficienta, ca sa nu mai vorbim ca incinse fiind (si subtiri) cand treci printr-o balta ai toate sansele sa se ovalizeze din nou. Eu asa am patit la o supernova mai veche. Daca tu consideri ca nu sunt foarte tocite si suporta rectificarea incearca, dar eu as avea in minte o vorba populara: "sunt prea sarac sa-mi cumpar lucruri ieftine"
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ai doua variante:
iei noi [ sunt preturi super ok, germany obligatoriu]
iei s.h. originale in stare buna. [ daca mi-ar place cum arata , fara discutie as lua s.h]
asa ca informatie eu am 187.000 km cu discurile originale din DE, si nu erau noi pe masina cand am luat-o. [ cei original....]
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Discurile SH...ai sanse mari sa le cumperi ovalizate sau cu defecte ascunse si nu cred ca ti le schimba nimeni.
Daca nu ai incredere frane si in femei...recomadarea mea este sa cumpari unele noi. Smile
Scapi de patai de cap, nervi si bani cheluiti aiurea...
Skip ads

  • sqryn

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
discurile sunt la categoria consumabile. ti-ai lua de ex o curea de distributie SH?
se duc, altele noi, nu e un capat de tara. inteleg sa iei SH un element de caroserie, o oglinda, geamuri dar sa te zgarcesti pentru niste discuri de frana nu vad sensul.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Are dreptate colegul de mai sus, ce tine de directie de frana de siguranta intr-un cuvant, nu se merita sa iei sh. Stii ca le cumperi noi dar o perioada buna de timp nu mai ai treaba...
ramane la aprecierea ta...si dupa posibilitatile tale.
Numai bine.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
sqryn a scris:discurile sunt la categoria consumabile. ti-ai lua de ex o curea de distributie SH?
se duc, altele noi, nu e un capat de tara. inteleg sa iei SH un element de caroserie, o oglinda, geamuri dar sa te zgarcesti pentru niste discuri de frana nu vad sensul.


da mi-as lua originale gm de pe o masina adusa din DE, de LA DEZMEMBRARI [ sa arate bine bineinteles] decat niste zimmermanuri noi.
si aici nu e vorba de bani.
ex; am pe masina rulment fata s.h. -peste 75.000km
planetara s.h ,peste 10.000km super multumit

lasam la o parte pivoti,bielete , curele s.a pe care oricum nu le ia nimeni.
  • sqryn

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
da, ca si alea aduse din DE sunt ca scoase din cutie Smile) aia nu franeaza deloc acolo Smile)
discurile de frrana, placutele si alte cele se schimba la 30-50k km nu la sezon ca stergatoarele si uleiul.
asta e viata, ai masina ai si cheltuieli
  • bodo79

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 17ydti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2008

  • Mesaj Privat
discuri noi(de producator) 320 lei pls placute noi120 lei numa nu bosch ,ca alea fluiera, si ai mai rezolvat vreo 300k km, parerea mea.................drumuri bune si fara evenimente neplacute!
  • felixsendy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Discurile se pot rectifica daca mai au suficienta carne pe ele ca dupa rectificare sa nu ajunga la uzura maxima (semnul de uzura), daca au fisuri , crapaturi produse de incalzire sau alte cauze, trebuie sa renunti la ele
Rectificare daca nu e facuta bine s-ar putea sa bata mai rau ca inainte de rectificare.
placutele de frana la supraincalzire se ard si suprafata de contact se carbonizeaza, se intareste (si li se formeaza un aspect de sticla) si urmeaza scartaiala "intradevar ca la unele placute se produce fenomenul mai repede ca la altele" ; recent toate placutele tind spre fenomenul acesta deoarece nu se mai produc placute cu azbest in componenta ferodoului.
Fanilor "DE" sa stiti ca si nemtii monteaza produse low cost.
Si discurile noi se mai ovalizeaza indiferent de mrca, chiar daca nu va vine sa credeti.

LUCREZ IN DOMENIU SI ASTA E REALITATEA !
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
E bun un raspuns avizat...chiar si dupa 4 ani de tacere!
  • Adi Iulian

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Azi am dus 2 discuri ventilate GM la strungar . Le-am luat de la dezmembrari in stare buna de pe un vectra de Anglia cu putini km la bord . Strungarul mi-a spus ca a polizat sute de discuri in cativa ani si ca multa lume a ales aceasta procedura. Un singur disc de firma buna (ex. ATE , GM, TRW, Bosch) de exemplu la o Vectra C costa peste 200 Ron . Problema e ca trebuie si placute de frana noi odata cu inlocuirea discurilor noi iar eu aveam de gand sa pun ATE si cheltuiala ajungea pe la 1200 Ron .. Discurile din dezmembrari le-am luat cu 100 Ron si strungul ma costa 60 . Maine ramane de vazut daca s-a meritat si o sa revin cu raspuns ca sa fie un sfat bun pentru cei ce se gandesc cum sa aleaga schimbul de discuri din 2 modalitati : NOU sau second cu rectificare la strung !
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR