Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • dj78lan

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Tubingen
  • Masina: Omega
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2006

  • Mesaj Privat
http://www.elsbett.com/ro/d...-noi/istoric.html

Da, are cineva montat asa ceva pe masina? Eu sunt o idee reticent...dar asa a fost la inceput toata lumea si cu GPL.....

Merita, nu merita? Se pierde putere...se castiga bani?
Ideea este ca litrul de ulei vegetal este cu 30 de centi mai ieftin decat motorina, iar investitia in sine este de cateva sute de euro....
Cool
Skip ads

  • kosovaru11

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Eu cred ca merita mai ales pentru cei ce fac cel putin 50k pe an.Altfel nu vad sensul.
Partea mai nasoala e ca la noi inca nu a aparut pe piata acest combustibil.Acum se construieste o fabrica la Lehliu.
Marele avantaj al biodieselului este ca nu polueaza.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa mergi cu ulei, pastrezi vechiul Diesel a lu' tata, multi o fac "pe la noi" pe la tara de fug jandarmii dupa ei sa verifice ca nu miros a cartofi prajiti (se considera evaziune fiscala...)
In alta ordine de idei o diferenta de "doar" 30 de eurocenti e... ENORM... Evil or Very Mad
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Se numeste Biodiesel si mai exista 2 topice pe aceasta tema:
https://www.clubopel.com/vie...ghlight=biodiesel
https://www.clubopel.com/vie...ghlight=biodiesel

Abia astept sa incerc noua motorina de 2.5 lei Laughing

LATER EDIT: Am redeschis topicul la sugestia lui Kapix Smile
Este sau nu diferenta intre BioDiesel si uleiul vegetal despre care s-a vorbit aici?
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Cu multumiri pentru @maiandrei pentru redeschiderea topicului...
Impresia mea este ca biodieselul este mai mult decat un ulei vegetal. Se poate sa ma insel, dar biodieselul este o motorina obtinuta din plante (parca din rapita) in rafinarii speciale, caracteristicile sale fiind mult mai apropiate de cele ale motorinei extrase din petrol decat de cele ale banalului ulei alimentar.
In Romania exista tractoare care functioneaza pe baza de ulei vegetal, mai exact ulei alimentar, obtinut prin simpla presare (si filtrare). Mai mult, acesta este produs in gospodarie, cu o tehnologie foarte putin pretentioasa iar tractoristii se lauda ca motoarele trag mai bine.

Din cate vad pe accesand link-ul dat de @dj78lan, instalatia pusa in discutie este mai simpla decat una de biodiesel:
"Noi nu modificam motorul pentru a permite utilizarea combustibilului, cum se procedeaza in cazul utilizarii biodieselului, care este rezultatul unei reactii chimice. Utilizarea metanolului si a sodei caustice face biodieselul mult mai agresiv chimic decat motorina sau uleiul vegetal si pune in pericol componente ale motorului precum si garniturile de cauciuc. Produsele necesare aditivarii biodieselului il transforma in opusul materiei prime, uleiul vegetal si mult mai scump decat acesta. In comparatie cu uleiul vegetal si motorina, biodieselul are o valoare energetica mai mica, care conduce la o crestere a consumului cu 5-8%."
  • NT-26-LEX

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2004 z10Xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am un vecin cu un golf 2 de 1.6D ,a cultivat la tara 4 ha de floarea soarelui, isi duce ulei-ul in boxa si are pt un an intreg ,ii consuma mai putin ca matorina 4% in oras (MIC cei drept) doar ca lasa in urma un miros de cartofi prajiti de zici ca-i restaurant in masina .
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In acest scop ORICE motor cu injectie indirecta si fara turbo este bun, procentul de ulei insa este bine sa nu depaseasca 2/3 (deci 20 l ulei, 10 motorina...)
Daca imi aduc aminte, acum niste ani buni "fabricam" benzina din motorina, toluen, diluant, solutie pentru spalat oile, etc, etc... Rolling Eyes
  • duradarius@masini.ro

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Baia de Aries (Alba)
  • Masina: Astra 1995 1.7 TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pai atunci la benzinare ce draq fac astia gasesc o varianta cu tuica , palinca sau crampa ?! din Mere pere sau Bucate , ca sa fie si o biobenzina -Nu Shocked
La noi in Ardeal n-ar fi o problema ca Peco-uri sint la fiecare casa ! Embarassed
Darius
Skip ads

  • dj78lan

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Tubingen
  • Masina: Omega
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2006

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:
Este sau nu diferenta intre BioDiesel si uleiul vegetal despre care s-a vorbit aici?


Pai exista diferenta sigur : in timp ce unul se cumpara de la Peco( si costa doar cu 5 centi mai putin decat motorina normala!!!!), uleiul vegetal se cumpara de la Alimentara si este cam cu 30 de centi mai ieftin.

Acum aud pareri impartite: ca biodieselul se poate folosi la orice masina care nu are tdi, deci la masinile cu TD......si nu ar trebui nici un mecanism in plus....spre deosebire de ulei vegetal unde e necesara o instalatie pentru incalzirea uleiului... Cool
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
foarte multe informatii aici:
http://www.cyberlipid.org/glycer/biodiesel.htm
http://journeytoforever.org/biodiesel_svo.html
urmati si link-urile din site

@duradarius: pentru benzinare se prevede o adaptare la functionarea pe hidrogen (exista deja un BMW seria 7 care scoate numai vapori de apa)
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
@duradarius: pentru benzinare se prevede o adaptare la functionarea pe hidrogen (exista deja un BMW seria 7 care scoate numai vapori de apa)


dar mai ales etanol, conversia e mult mai facila......
  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pe hidrogen s-au inventat motoare...asta nu este o problema ....se considera ca va fi combustibilul viitorului ...insa nu exista momentan posibilitatea de depozitare avand volumul foarte mare...pentru 100 de km iti trebuie un rezervor de 1000 de litri.
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
as putea sa te contrazic, exista structuri din fibre ceramice si polimeri in care hidrogenul este imbibat , putand astfel sa fie stocata o cantitate de peste 10 ori mai mare decat intr-un rezervor presurizat, de exemplu: http://www.amminex.com/index_files/Page344.htm , pe acest principiu se bazeaza rezervoarele de stocare a hidrogenului de la masinile cu hidrogen deja existente. Problema stocarii hidrogenului in rezervoare "chioare" nu se reduce doar la raportul volumetric ci si la presiunea la care trebuie sa reziste containerul.
  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
in cazul asta, cei care au scris articolul pe care l-am citit e nu erau la curent cu aceasta chestiune. eu am scris ce am citit.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR