Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • iahimCJ

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Cu ajutorul colegilor de pe forum + mail-uri la reprezentante am reusit sa obtin 3 oferte de pret pt prima revizie la Meriva 1,6 benzina:

West Oradea (nu stiu daca TVA-ul este inclus in aceste preturi - daca este inclus este "on top" avand in vedere si rating-ul bun care il are):
Pret manopera 180 ron
filtru aer gm=50 ron (aftermarket technofil=26 ron)
filtru polen gm=56 ron (aftermarket technofil=29 ron)
filtru ulei gm=10 ron
ulei gm 5w30 5l=200 ron(4.5 l intra la un schimb)

AutoHuber Deva:
Pret manopera 2 ore*75+tva.
filtru ulei =34
filtru aer=55
filtru polen=70
ulei GM 5W30 4L=165
solutie curatat motor=24.5

Ecomax Cluj:
Aici nu am obtinut pret detailat. Pret prima revizie aprox. 600 lei cu TVA inclus.

Aveti idee ce inseamna "solutie curatat motor" si daca este necesar/benefic acest tratament? In manualul masinii nu am gasit nimic legat de asa ceva...
Daca aveti alte oferte sau daca ati fost recent la revizie postati si voi niste preturi.
Skip ads

  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu din cate stiu la motorul de 1.6 intra la motor 3,5 L ulei.
Ai grija sa nu faca vre-o prostie.
Cu respect. Cool
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Si eu pun tot 3,5 l ulei.Nu are loc sa intre mai mult!
  • iahimCJ

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Probabil ca depinde si de anul fabricatiei... La mine au intrat fix 4L si am stat langa el cat a schimbat ulei.

In cele din urma din lipsa timpului am fost nevoit sa ma duc la Ecomax Cluj. Am avut insa o surpriza placuta (poate ca s-au mai schimbat lucrurile in ultima vreme si pe aici... ar fi cazul sa mai si evoluam). Revizia cu toate piesele/manopera/tva m-a costat 465 ron. In asta au intrat filtru aer, filtru polen, ulei, filtru ulei toate productie GM si 2 ore manopera. Filtru combustibil nu are. M-au lasat sa stau langa mecanic fara nici o obiectie si am putut sa discut/cer info legate de masina atat de la el cat si de la consilierul de service, ambii foarte amabili (poate am nimerit eu pe o tura ok). Pretul de mai sus includea si o reducere de 10% la piese (ceva promotie cu card de fidelizare). Nu stiu cat de priceputi sunt la diagnosticarea unor eventuale probleme, insa pt o revizie am fost multumit.
Au verificat jocuri directie lumini antigel etc. Probabil, ca sa mai treaca ora si sa nu stea degeaba (toata treaba se putea face intr-o ora lejer), mi-a suflat si motorul in amanunt cu aer comprimat si l-a curatat pe cat posibil.
Legat de manopera am inteles ca pe la toate reprezentantele sunt niste grile de lucru cu timp alocat si pt o astfel de revizie din start se impune taxare 2 ore. Deci si daca sta degeaba din service nu scoate masina in mai putin de o ora. Dar ce mai conteaza cand clientul este placut surprins si multumit.
Skip ads

  • opelms

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut...La Meriva 1.7 CDTI daca faci toate schimburile la tine acasa iesi la jumate de cheltuiala

:filtru ulei 24 ron filtru motorina 15 ron. ulei fix 4 L 100 ron GM 5w 30 ...filtru aer 38 Man Manesman... filtru polen (nu cel mai scump grafitat 25 ron..)Sprituitor parbriz 26 ron doua buc deoarece le-am rupt cu peria de spalat...
  • iahimCJ

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
opelms a scris:daca faci toate schimburile la tine acasa iesi la jumate de cheltuiala


Chiar mai putin dupa cum se vede si din preturile expuse de tine. Din pacate eu sunt cam obligat fiind revizia de un an... as vrea sa imi mentin garantia daca tot o am.
  • klauss78

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
am inteles ca s-ar impune de la UE sa nu mai fie obligatorii la ei reviziile ..
Stie cineva ceva ?
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Care revizii?Nu e obligatoriu prin lege ,ci este obligatoriu prin necesitate.Un motor trebuie sa fie intretinut. Sau te referi la itp?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Actualmente cat masina e in garantie dealerul te forteaza sa faci la el reviziile ca sa nu pierzi garantia. In UE nu este asa, daca schimbi consumabile indicate de producator la termenul respectiv poti face revizia oriunde. Normal ca dealerii nu sunt deacord dar nu e dupa ei, trebuie sa fie si concurenta, de fapt asta vrea legislatia UE. In mare o revizie facuta home ajunge la min 50% din cea facuta la reprezentanta cu aceleasi consumabile sau mai bune si asta in conditiile in care proprietarul cumpara mai scump cu 10-20% decit cumpara un service.
Legislatia inca nu este adoptata si in Romania dar va fi in curand deoarece avem termen sa ne conformam.
  • Laurentiu Daniel

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Timis
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2008

  • Mesaj Privat
opelms a scris:Salut...La Meriva 1.7 CDTI daca faci toate schimburile la tine acasa iesi la jumate de cheltuiala

:filtru ulei 24 ron filtru motorina 15 ron. ulei fix 4 L 100 ron GM 5w 30 ...filtru aer 38 Man Manesman... filtru polen (nu cel mai scump grafitat 25 ron..)Sprituitor parbriz 26 ron doua buc deoarece le-am rupt cu peria de spalat...


Aici ai dreptate, iesi mult mai ieftin la tine acasa. Insa am o intrebare. Cum de iti ajung 4 l de ulei la 1.7 CDTI, si eu am un model din 2005, tot 1.7 CDTI si intra 4.8 l ulei, cu filtrul schimbat. Question
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR