Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut!Am fost azi la un service auto BOSCH din Bacau si mi-au spus ca trebuie schimbat axul volanului!Volanul este reglabil si am observat ca am joc foarte foarte mare!Exista vreun rulment sau vreo bucsa pe acolo sau chiar este axul de vina?Au scos capacul de pe volan pentru ca au crezut ca este slabita piulita dar nu era!Cand trag de volan spre mine se misca cam 1-2 cm fata de pozitia initiala!Va rog frumos sa-mi spuneti un pret pentru acest ax ca sa stiu la ce sa ma astept!Multumesc frumos!
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Uite aici o discutie despre acel ax.
https://www.clubopel.com/vie...30&highlight=
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
recomandati-mi si mie va rog frumos niste magazine online de unde pot achizitiona piese pentru masina!Preferabil din strainatate!Multumesc
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am gasit de cumparat coloana completa(cred ca este vorba de numarul 1 din poza ce se gaseste pe linkul de mai sus)!200 euro!Am cumparat-o deja de la dezmembrari!Sper sa scap de problema!
Va rog frumos sa-mi explicati si mie ce trebuie sa cumpar pentru a putea testa masina singur cu ajutorul unui laptop!Este vreun program,cablu special...etc...!Multumesc frumos!
Skip ads

  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ma lamureste si pe mine cineva?
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am schimbat azi coloana de directie!A disparut jocul volanului dar nu complet!Acum am joc cand virez stanga dreapta si se simte foarte bine pe drum de tara!De la ce poate fi?De la crucea cardanica sau tot din coloana de directie?Multumesc!
  • Me & Astra

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2000 x 20 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Poate fi din caseta de directie
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am joc cand misc st-dr!Iar la denivelari se aude bataie fier pe fier!Ma gandesc daca nu cumva coronita de plastic de la axul volanului s-a deplasat sau s-a rupt!A mai desfacut cineva pana acum coloana de directie ... poate intelege ce spun!Multumesc!
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am recolvat-o 90 %!Era de la rulmentul de jos!Acea siguranta era deplasata!Acum se aude o bataie dar daca tin de volan in sus(volan reglabil) dispare orice zgomot!Ce sa-i mai fac in cazul asta?
  • cosmin_sibiu

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 2.2 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am probleme cu coloana de directie la vectra b2 2001 2.2 dti. volanul are reglaj pe inaltime.
are joc in volan iar pe plaja de viteza intre 50-80 km/h, la franare volanul trepideaza violent.
jocul in volan se simte si pe loc, atat pe directia stanga-dreapta cat si pe plan vertical.
la o constatare sevice a iesit ca la cruce s-au deteriorat nu stiu ce garnituri/bucsi/ ceva asa.
coloana de directie noua costa 700 si ceva de ron. intrebarea mea e daca e vreo problema daca as schimba coloana de directie cu totul, insa as pune una fara reglaj pe inaltime. parerea mea e ca e mai stabila, din moment ce are mai putine articulatii. dar poate ma insel. stie cineva ceva?

multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR