Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva B
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Tocmai ce am primit o invitatie "la o cupa de sampanie" sa incerc Meriva... de unde au astia adresa mea, ca nu am cumparat dect piese de la ei...
Nu stiu daca merita sa ma duc, stilul "microbuz" nu imi spune nimic... Crying or Very sad
Skip ads

  • cristi_fx

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A14NEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut

Sunt viitorul posesor al noului Meriva. Mai este cineva pe forum care are asteapta sau are aceasta masina?
As vrea sa schimbam niste impresii...Smile

Motorul ales este 1.4, 120cp benzina. Cred ca este cel mai potrivit.
Echiparea este Enjoi cu ceva pachete/optionale.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sincere condoleante... Laughing Dimensiuni apropiate de Zafira, preturi imense, "suicide doors" care, numai ele, pot face sa fuga 50% din clientela, eu fiiind primul, mie masina asta nu imi zice CHIAR nimic... Evil or Very Mad
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sorine, ai un dar de a desfiinþa orice...

Cristi, felicitãri pentru alegere. Ce termen de livrare þi-au dat? Ai obþinut ceva reduceri, la alegerea de pachete opþionale complete, sau au rãmas preþurile standard?
Pe lângã motorizare, mai dã-ne detalii amãnunþite despre dotãri, culoare, ce-ai mai fi pus pe ea, dar ai renunþat, ce sistem multimedia are, etc.
Felicitãri încã o datã. Te anunþ ºi eu, cam la ce-a vrut sã exprime Sorin, cã veþi fi puþini, segmentul de piaþã e îngust tare, dar mie îmi place modelul ºi aº fi fost un potenþial client dacã era sã aleg o maºinã nouã.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu o fac voluntar... Twisted Evil
Sincer, masina e cum e (cam mare pentru a nu intra in concurenta cu Zafira) ceea ce nu mi-a placut insa e ca comerciantul respectiv aproape ca mi-a smuls din mana cheile de la Astra si mi-a bagat sub nas un contract pro-forma... (la noi inca e valabila un echivalent al "operatiunii rabla")
Oricum, o masina proaspat iesita NU E DE CUMPARAT, trebuie lasati altii sa fie "cobaii" firmei, dupa 6 luni-1 an, masina va fi fiabilizata iar preturile promotionale vor apare (efecul "tocmai ce a iesit" se va estompa)
O masina fara "puncte negre" si cu 2000E mai ieftina merita, nu-i asa ? (asta e valabil in mod general, nu neaparat la Opel in general si Meriva in particular)
Sper ca cristi_fx sa nu se supere, nu am absolut nimic cu el, singura chestie e ca am fost absent la lectia de "politically correct", eram in genunchi in biroul directorului cu fata la perete pentru o alta magarie anterioara... Twisted Evil
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
cristi_fx a scris:Salut

Sunt viitorul posesor al noului Meriva. Mai este cineva pe forum care are asteapta sau are aceasta masina?
As vrea sa schimbam niste impresii...Smile

Motorul ales este 1.4, 120cp benzina. Cred ca este cel mai potrivit.
Echiparea este Enjoi cu ceva pachete/optionale.

Felicitari pentru achizitie. Am facut un test cu meriva 1.4 120 cp si mi-a placut mult cu merge!Muult mai bine decat a mea cu motorul 1.6.Peste vreo 3-4 ani poate o voi cumpara si eu.Noua e scumpa pt mine:)
  • cristi_fx

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A14NEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
recunosc ca am fost surprins de primirea de pe forum.....dar inteleg. Masina ori iti place ori nu.
Eu am facut test cu motorul de 1.4 120CP si mi-a placut. Masina va fi una pentru familie mai mult, avand 2 baieti (unul de 1 an si altui de 4)
Am fost cu toata familia la test si ne-am simtit foarte bine in ea si asta conteaza cel mai mult.
Segmentul este unul de nisa intr-adevar dar in acest moment nimic altceva nu ne-a facut cu ochiul (evident existan si o limita de buget). Am exclus masinile frantuzesti si modele aflat la final de generatie.
Referitor la faptul ca este o masina noua...aici nu sunt de acord cu Sorin, Am fost printre primii posesori de Leon 1P si nu am avut probleme majore in 5 ani.

optionalele sunt
Comenzi sistem audio pe volan, Tempomat, Parbriz atermic, Volan cu 3 spiþe, îmbrãcat în piele, Sistem de climatizare, pedouã zone, automat,Sistem de alarma, senzori de parcare
Roatã de rezervã din oþel, dimensiuni reduse
Proiectoare ceaþã
Scut motor metalic
Computer de bord
cotiera si bare portbagaj.
Culoare - Silver Lake

Masina vine in 3 saptamani. Pretul a fost corect zic eu...la optionalele existente 13800, TVA inclus
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sorin are dreptate pe undeva, motorul asta are istorie lunga...de fiecare data la fiecare model nou au scos problemele predecesorului dar au introdus altele noi sie evident trebuie timp si km sa le vada, iar timp sa le rezolve...ramane de vazut cum se comporta cu turbina pe el. Taticii lui adica seria Z14XEP nu prea faceau probleme, acum ramane de vazut bubele la asta.
La sasiu nu cred sa fie probleme de proiectare chiar daca e o chestie cam noua.
Ca pret cu optionalele alea este bine.
Ca forma, design bla-bla nu e pe gustul multora, daca el a dorit o masina scurta, spatioasa si de familie alegerea mi se pare buna.
Byke are dreptate cu segmentul de nisa, o stie de la Combo. E o masina care este pentru utilizare mixta oras-extern. Mai mare decat Agila B dar mai mica decat Zafira B. De obicei neamtul are doua, de exemplu Agila oras si Zafira de autobahn. La noi piata e pur mioritica si haos total. Copii cumpara Corsa cu motor mic dar o vor racheta pe autostrada, aia mai bengosi Vectre si nu au bani de cauciucuri nu mai spun de reparat ceva la ea, se plimba cu balena cativa km si singuri in masina pana la servici etc, dar sa nu deviem discutia.
Skip ads

  • cristi_fx

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A14NEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Masina va fi folosita mixt, asa cum ai zis (oras-extern) in proportie cam de 50-50.
Ne-am dorit o masina de familie si sper ca am gasit cea mai buna oferta/varianta.
Nu am condus nici un opel pana acum (in afara de drive test). Va fi prima masina din concern.
In privinta motorului inteleg ca este si pe noul Astra. Nu am gasit inca pe forum pe cineva care sa aiba acest motor pt a vedea eventualele probleme.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cristi, în fond de-aia ai garanþie, ca sã-þi acopere eventualele neplãceri ce-ar putea apãrea din cauza lor. Dar n-o sã ai probleme.

Ce, în 2006 auziserã românii de scaune încãlzite sau de Infotainment cu GID pe Combo? Nici mãcar de Combo cu geamuri nu auziserã, se jurau cã-i Kangoo modificat.
Deci îþi doresc ºi þie sã gãseºti pietoni învârtindu-se în jurul maºinii tale. Fãrã intenþii infracþionale, bineînþeles! Întrebându-se, probabil, ce Roomster modificat e ãla. Sau o fi Combo intrat la apã? Sau Fabia înãlþatã?

Aºteptare uºoarã!

P.S. Jante aliaj sau tablã în preþul ãsta?
  • cristi_fx

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A14NEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
multumesc pt urari...Smile
sunt jenti de tabla....dar e ok .... pt ca am cauciucurile de iarna de la masina vehce care se potrvesc. Le voi folosi pe aceste genti, iar la primavara imi voi lua eu niste jenti de aliaj.
Probabil cu vremea asta voi "sari" direct in cauciucurile de iarna.
  • cristi_fx

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A14NEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
un drive test pt cine e interesat
http://www.automarket.ro/dr...-120cp-33971.html
Skip ads

  • cristi_fx

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A14NEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Gata...am intrat in posesia ei.
De vineri "ma dau" cu un Meriva NG, 1.4 turbo 120cp. Am facut deja 600 km si sunt foarte incantat de ea.
Pozitia la volan este excelenta, chiar daca mai sus decat de obicei. Ai alta vedere asupra drumului. Sta Ok in curbe pentru o masina de talia ei. Inca nu am descoperit toate butoanele de pe consola centrala...par o multime.
Motorul este OK, trage exact cat trebuie dar nu este ca un diesel. Aici am simtit diferenta eu venind de pe un 1.9 TDI.
La 3000 ture am 130 km/h fara zgomot deranjant in habitaclu. Consumul de pana acum este de 8%, drumuri facute in majoritate afara dar cu masina plina.
Usile din spate si-au dovedit eficienta la instalarea scaunului de copil si la urcarea acestora in masina.

Inca nu ma inteleg cu computerul de bord si cu setarile masini...una din functiile pe care nu le gasesc fiind cea a timpul de rulare de la ultima oprire mai lunga de 2h. Nu stiu inca daca are asa ceva. Daca are cineva idee il rog sa imi spuns.

O pun niste poze cat de curand.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cristi, super review-ul. Scurt si la obiect. Felicitari si s-o stapaniti sanatosi, sa va bucurati de ea.
Dar mai ales bucurati-va de faptul ca sunteti cateva zeci de posesori in toata tara. Sentimentul e placut. Il cunosc si eu Wink
Intr-adevar as fi curios cum se simte la pedala 1.4-le comparativ cu 1.9, avand in vedere diferenta de generatie.

Mult noroc in exploatare si intretinere! Iti recomand sa creezi un topic nou in zona Ai un Opel? Sa-l vedem!, imagini, detalii, tot, tot. Si critici, bineinteles!
  • cristi_fx

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A14NEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
pentru cine e interesat am manualul pentri Meriva B in format pdf
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pentru masina anului Opel are doua modele nominalizate, amandoua sa spunem controversate la fel ca si versiunile lor A.
•Alfa Romeo Giulietta
•Audi A1
•Audi A8
•BMW Seria 5
•BMW X3
•Chevrolet Spark
•Citroën C3
•Citroën C4
•Citroën DS3
•Dacia Duster
•Fiat Doblo
•Ford C-Max/Grand C-Max
•Honda CR-Z
•Hyundai ix35
•Jaguar XJ
•Kia Sportage
•Kia Venga
•Lexus CT200h
•Mazda 5
•Mini Countryman
•Mitsubishi ASX
•Nissan Juke
•Nissan Leaf
•Nissan Micra
•Opel Meriva
•Opel Agila

•Renault Wind
•Saab 9-5
•Seat Alhambra
•Suzuki Kizashi
•Suzuki Swift
•Volkswagen Sharan
•Volkswagen Touareg
•Volvo S60
•Volvo V60

Eu pun nominalizarile pe utilitatea, versatilitatea masinii, consum si cerintele pietii.
  • cristi_fx

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A14NEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Opel Meriva a iesit pe locul 3 in lume dupa Nissan Leaf si Alfa Romeo Giulietta

La noi a iesit pe locul 2, dupa Renault Fluence.
A luat locul 1 la design-ul anului.
  • iahimCJ

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
cristi_fx a scris:Gata...am intrat in posesia ei.
De vineri "ma dau" cu un Meriva NG, 1.4 turbo 120cp. Am facut deja 600 km si sunt foarte incantat de ea.

Felicitari si sa o stapanesti sanatos! Sunt invidios Wink Daca vrei sa facem schimb... Razz
  • cristi_fx

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A14NEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salut

revin cu cateva opinii dupa 2500 km.
Motorul s-a mai lasat, este evidenta diferenta fata de primii km, inclusiv la cutia de viteze.
Pro
- spatiu excelent, pozitie la volan foarte comoda (in comparatie cu fosta masina - Seat Leon)
- motor f silentios
- f multe spatii de depozitare care sunt utile
- bancheta spate fractionabila in 3
- culisare bancheta spate individual pe cele doua scaune
- senzori de parare

contra
- cuplu...dar ma obisnuiesc..Smile
- CD300 mare teapa...cam elementar....recomandat minim CD400 care include si computerul de bord complet
- consum....sper sa mai scada
  • andreyy_geo

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Un alt drive test cu modelul celor de la Opel: Test Drive
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR