Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Vreau sa schimb si eu uleiurile la masina mea. este model facelift din 2002 caravan cu motor 2,2dti si as vrea sa stiu ce coduri au uleiurile gm pentru ea. vreau sa schimb la cutie si la diferential.
Skip ads

  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
salut ! producatorul recomanda ulei cu specificatia GM-LL-B-025 pt diesel ori ( ceea ce te sfatuiesc sa fol. deoarece si eu folosesc de cand am luat masina) orice ulei cu specificatia 10W40, 5W40, 5W30 depinde de cati km ai. fiind motoare nemtesti iti recomand ( a nu se considera reclama ) castrol, desi cam orice marca de ulei de nivel european ar merge , mai putin Modil ca am mai citit pe aici pe forum ca dupa 5k il mananca, important starea motorului ! eu am fol numai 10W40 si nu imi papa mai mult de 1 litru de la schimb la schimb( 8000-8500 km ) ultima data am fol GM 5W30... o mare dezamagire pt motorul meu care e cam uzat un pic, desi e bun uleiul pt iarna si motoare noi. depinde de anotimp si stare motor . salut ! era sa uit... si cu specificatia A3,B3,B4 ex: 10W40 B3 sau 10W40 B4 desi unele au intreaga serie de spcificatii A3,B3,B4 astea pt diesel. daca.mi scapa ceva rog colegii sa ma corecteze.
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ms de sfat... folosesc numai castrol magnatec diesel la masini10w40.. a3b3 etc nu stiu exact ce Smile.. eu vreau sa schimb la diferential si la cutie Smile
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
la cutie manuala in vivid workshop scrie SAE 80 cantitate 1,2 l ( Opel nr. 1940763) si SAE 90 la diferential (Opel nr.1942387 ) interzisa amestecarea lor.
Skip ads

  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Are perfecta dreptate Otomega25 (Florin), si eu am schimbat ambele uleiuri iar ca firma am ales Pennasoil (Germania). ATENTIE MARE la completarea in cutia de viteze CV: sa puna DOAR 1,2 L cu pompita, sa nu cumva sa adauge pana se umple si ajunge la buson ca e total GRESIT! Doar la cardan trebuie pus pana curge la buson.
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
secarianu a scris:Are perfecta dreptate Otomega25 (Florin), si eu am schimbat ambele uleiuri iar ca firma am ales Pennasoil (Germania). ATENTIE MARE la completarea in cutia de viteze CV: sa puna DOAR 1,2 L cu pompita, sa nu cumva sa adauge pana se umple si ajunge la buson ca e total GRESIT! Doar la cardan trebuie pus pana curge la buson.


si cand le-ai schimbat a inceput sa supureze pe la semeringuri? mi-a zis cineva k odata ce schimbi dupa atatia km e posibil sa manace si semeringurile de la cutie si de la diferential Sad
  • Astra_H

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Sal,

din cate am vazut uleiul Castrol nu este acceptat de GM adica pe bidonul de ulei nu apare
specificatia GM-LL-B-025 o fi bun Castrol dar nu a fost testat de GM,
Parerea mea e ca ar trebui folosite doar uleiuri care au inscris pe bidon aceasta specificatie.

O zi buna.
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Astra_H a scris:Sal,

din cate am vazut uleiul Castrol nu este acceptat de GM adica pe bidonul de ulei nu apare
specificatia GM-LL-B-025 o fi bun Castrol dar nu a fost testat de GM,
Parerea mea e ca ar trebui folosite doar uleiuri care au inscris pe bidon aceasta specificatie.

O zi buna.
si cum la noi nu mai e nimic ,,original"... daca e sa te iei dupa acea specificatie nu gasesti mai mult de 2 marci de ulei, adica cel GM ( daca intr.adevar e GM ) si inca una pe care nu o stiu si nici nu ma intereseaza, eu cel putin m-am convins de kastrol asa ca fiecare e liber sa pune ce doreste la masina lui.
Skip ads

  • Astra_H

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
.....pana la urma cu ce uleiuri se mai face revizia la Opel_urile diesel?...
ma refer la cele in garantie dar si la cele fara....
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu bag Castrol 10W40 Magnatec 5 sau 3 la flacon de 5 Litri. Este aproximativ 120 lei flaconul, filtru Mann. Eu cred ca ramane ca marca Castrol cel mai bun ca raport pret/calitate.
  • TitusRomcea

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1998 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2010

  • Mesaj Privat
salutare. ai cutie manuala la omega?daca da atunci nu se schimba uleiul. la automata se schimba dar depinde de mai multi factori, adica de modaliatea de exploatare a vehicolului si de anul de fabricatie.
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
TitusRomcea a scris:salutare. ai cutie manuala la omega?daca da atunci nu se schimba uleiul. la automata se schimba dar depinde de mai multi factori, adica de modaliatea de exploatare a vehicolului si de anul de fabricatie.


stiu ca asa zice producatorul dar tot el zice ca viata e la 200,000km si a mea a depasit cu 10k.. nu vad de ce nu i l-as schimba ca mai mult de 100ron nu ma costa Smile
Skip ads

  • octavian4

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu folosesc Mobil 10w40 High Mileage FULL SYNTETHIC, produs in SUA, Interval de schimb recomandat 25.000 km. Il aduce o firma din Cluj. (motorul meu X20se - 2000cmc benzina). De 3 ani folosesc acelasi ulei! Merge perfect masina am ~220.000 km la bord!
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
octavian4 a scris:Eu folosesc Mobil 10w40 High Mileage FULL SYNTETHIC, produs in SUA, Interval de schimb recomandat 25.000 km. Il aduce o firma din Cluj. (motorul meu X20se - 2000cmc benzina). De 3 ani folosesc acelasi ulei! Merge perfect masina am ~220.000 km la bord!


si il schimbi la 25000km uleiul? e cam mult, chiar si pt americani
  • octavian4

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
L-am schimbat la 23.000km, ultimul drum am facut 5300km... Pana la Paris si inapoi! Am zis ca fac schiombul dupa ce ma intorc... altfel il schimbam mai devreme ! La astia 23.000 am mai completat inca un bidon de 950 ml, in timp! A, am uitat sa precizez, mai mult merg pe GPL!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Uleiul de care vorbeste el este Mobil 1 High Mileage 10W-40 , problema e ca recomandarea romaneasca e de 10,000km oras sau 15,000km daca faci numai drumuri lungi.
  • octavian4

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Uleiul de care vorbeste el este Mobil 1 High Mileage 10W-40 , problema e ca recomandarea romaneasca e de 10,000km oras sau 15,000km daca faci numai drumuri lungi.

Intradevar pe anumite siteuri romanesti scrie ca la 10.ooo se face schimbul... Dar la Clean High Mileage! Care e produs in Europa. Am sa fac o poza de pe spatele bidonului, cand o sa ajung in garaj, pt cel produs in SUA, scrie ca rezista 25.000 cel Mobil 1 High Mileage 10W-40. Primul schimb se face la 5000km, deoarece contine niste detergenti pt curatarea motorului de uleiul semi sintetic, sau chiar mineral folosit anterior!

Ca o paranteza aici... [IMPORTANT: Acest ulei NU ESTE cel in mod normal cunoscut in Romania ca si MOBIL 10W-40. Acela este semi-sintetic si nu este Longlife, proprietatile sale sunt inferioare din toate punctele de vedere.
Masinile care folosesc un 10W-40 pentru a preveni consumul de ulei, pierderea si care necesita protectia si aditivarea unui ulei 10W-40 acum au optinuea de a folosi un full sintetic, care ofera in plus schimbul la interval lung si stabilitatea acestuia.
Mobil 1 High Mileage 10W-40 este recomandat pentru orice masina ca foloseste un 10W-40, turbo diesel sau benzina, indiferent de marca sau kilometraj.]
Nu vreau sa fac reclama, insa eu sunt foarte multumit de acest ulei!
Sper ca nu v-am plictisit!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cunosc acest ulei de multi ani Laughing
Dupa 10-15,000km aditivii din el se separa si este apa chioara, se vede dupa consum ulei...dupa separarea aditivilor motorul incepe sa pape ulei, putin dar papa.
  • octavian4

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
OK. N-are rost sa umplem forumul, poate ca ai si tu dreptate.
Omul intreba ce ulei folosim, eu am spus ce ulei folosesc. El are alta motorizare. Poate sti ce-i trebuie si recomanda-i!
Bafta!
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu va certati.. la mine nu trece masina de 10k km la fiecare schimb si intrebam in special de cutie si diferential nu de motor.. la motor e fiecare cu parerea lui Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR