Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Lucix

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
As vrea sa stiu si eu daca se poate scurta cursa la maneta de viteze sau trebuie schimbata cutia de viteze cu una cu cursa mai scurta. Daca trebuie schimbata ce model de cutie trebuie sa pun . Eu conduc sport si ma cam deranjeaza cursa lunga. Nu stiu ce model de cutie am pe masina motor c18nz model "94.
Astept idei.
Skip ads

  • Lucix

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
eu ma refer la faza cand schimb din treapta 1 in 2 e cursa lunga(poate normala pentru tipul de cutie pe care il am). ca daca as scurta levierul nu e posibil sa se uzese cutia mai repede decat ar fi trebuit?
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Cutia de pe c18nz este(cred) F16. Poti sa faci rost de o cutie F16 cu trepte scurte, adik sport, sau poti sa o modifici pe a ta punand pinioane scurte pe treptele care te deranjeaza Wink

PS:nu modifica treptele superioare pentru ca iti micsorezi viteza maxima.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ce intelegi din "As vrea sa stiu si eu daca se poate scurta cursa la maneta de viteze"?
Levierul se poate inlocui cu unul "sport", mai scurt.
Skip ads

  • Lucix

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
da maiandrei greseala mea.
florinike e mai rentabil din p.d.v calitate/pret sa schimb pinioanele sau sa iau o cutie gata facuta? si dak gasesc o asemenea cutie pe la dezmembrari, la ce preturi sa ma astept. nu as vrea sa umfle aia pretul.
As vrea sa schimb cutia, ca de curand am pus 1l de ulei in cutie si mi-a curs totul in parcare.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Sincer nush ce sa iti zic. O cutie F16 , sport o gasesti in maxim 200-250 de E., depinde de cat e de omorata, ce joc are.....etc.
Personal cred ca se merita sa iei una gata facuta. E cam complicat sa schimbi pinioanele in cutie, mai ales , tre sa gasesti mecanicul care sa faca asta Wink
  • dumitrache marius

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Tecuci-GL
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Faza cu schimbatul pinioanelor la vitezele 1 si 2 nu merge. Doar la viteza a 5-a.
Explicatie. Orice cutie de viteze are in componenta ei(sumar spus) un arbore primar (trenul fix popular) un arbore secundar (trenul mobil) si grupul (la masinile cu tractiune fata). Buba este la trenul fix, ca este o bucata de metal cu toate pinioanele prelucrate direct pe ea, mai putin pinionul de la viteza a 5-a ,care este demontabil, montat prin niste caneluri si strins cu o piulita. Asa ca nu poti demonta pinionul de la viteza 1 sau 2 .Poti doar sa schimbi tot trenul. Poate la o cutie sport sa aiba alte rapoarte care sa te ajute. Dar la o cutie normala nu prea ai ce-i face.
  • Lucix

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspunsuri. O sa ma consult si cu un mecanic si dupa ce fac schimbarea va spun ce si cum. Very Happy
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
La Corsa eu l-am taiat (levierul) si am pus un "varf" de Golf GTI Embarassed Asta rezolva problema ta Question Twisted Evil E adevarat ca nu era din ala cu dispozitiv de marcche-arriere integrat...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR