Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Ce model aveti voi sau va place mai mult ? Care dintre cele doua credeti ca sunt mai cautate si mai vandute ?


Sedan (stanga) | Hatchback (dreapta)



[editat Mr.Opel: Am adaugat poze]


Ultima modificare facuta de Eddie la Joi 05 Aug, 2010 9:36 am
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu am Sport Tourer. Dar am studiat si sedanul si HB-ul. Am preferat ST-ul datorita portbagajului mai mare, dar mai ales datorita spatiului pentru pasagerii din spate. La sedan si HB din cauza design-ului caroseriei (care e superb de atlfel) spatiul la cap pentru pasageri este ca si inexistent.

Eu am 1.82 si nu stateam confortabil in spate - pe inaltime. La picioare exista loc suficient.

Vizual diferenta dintre sedan si HB este aproape inexistenta. Cel mai bun indiciu ca este HB este stergatorul pe luneta, care lipseste la sedan.
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:Eu am Sport Tourer. Dar am studiat si sedanul si HB-ul. Am preferat ST-ul datorita portbagajului mai mare, dar mai ales datorita spatiului pentru pasagerii din spate. La sedan si HB din cauza design-ului caroseriei (care e superb de atlfel) spatiul la cap pentru pasageri este ca si inexistent.

Eu am 1.82 si nu stateam confortabil in spate - pe inaltime. La picioare exista loc suficient.

Vizual diferenta dintre sedan si HB este aproape inexistenta. Cel mai bun indiciu ca este HB este stergatorul pe luneta, care lipseste la sedan.


Eu am avut vectra gts care e hatchback si la care deschiderea si implicit accesul e mult mai facil.am ales insignia sedan din cauza unui motiv poate banal:Imi pare ca aspectul stergatorului lunetei e cam inestetic.La vectra era pe orizontala insa la insignia e verical si nu mi-a placut.In plus la insignia sedan capota portbagajului se deschide singura la apasarea butonului, la HB am inteles ca nu datorita greutatii in plus... Rolling Eyes
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
vectragts1 a scris:
cornelpopa a scris:Eu am Sport Tourer. Dar am studiat si sedanul si HB-ul. Am preferat ST-ul datorita portbagajului mai mare, dar mai ales datorita spatiului pentru pasagerii din spate. La sedan si HB din cauza design-ului caroseriei (care e superb de atlfel) spatiul la cap pentru pasageri este ca si inexistent.

Eu am 1.82 si nu stateam confortabil in spate - pe inaltime. La picioare exista loc suficient.

Vizual diferenta dintre sedan si HB este aproape inexistenta. Cel mai bun indiciu ca este HB este stergatorul pe luneta, care lipseste la sedan.


Eu am avut vectra gts care e hatchback si la care deschiderea e mai ampla si implicit accesul e mult mai facil.am ales insignia sedan din cauza unui motiv poate banal:Imi pare ca aspectul stergatorului lunetei e cam inestetic.La vectra era pe orizontala insa la insignia e verical si nu mi-a placut.In plus la insignia sedan capota portbagajului se deschide singura la apasarea butonului, la HB am inteles ca nu datorita greutatii in plus... Rolling Eyes

Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
vectragts1 a scris:
Eu am avut vectra gts care e hatchback si la care deschiderea si implicit accesul e mult mai facil.am ales insignia sedan din cauza unui motiv poate banal:Imi pare ca aspectul stergatorului lunetei e cam inestetic.La vectra era pe orizontala insa la insignia e verical si nu mi-a placut.In plus la insignia sedan capota portbagajului se deschide singura la apasarea butonului, la HB am inteles ca nu datorita greutatii in plus... Rolling Eyes


Corect, Vectra C arata mai bine Hatchback iar Insignia Sedan.
  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Mie cel mai mult si mai mult imi place "hatchbag" Smile
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
slickest a scris:Mie cel mai mult si mai mult imi place "hatchbag" Smile

De ce esti rau?colegul s-a grabit cand a scris.Stim cu totii ca nimeni nu poseda hatchbag Wink
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am avut aceeasi dilema cand am luat Mondeo (hatch sau berlina). Berlina mi-a placut mai mult asa ca am luat-o. Portbagajul, ca volum sunt aproape la fel, doar ca la berlina, cand ai ceva mai voluminos nu prea incape in portbagaj. De cateva ori m-am lovit de utilitatea asta a hatch-ului. Nu regret alegerea facuta dar stiti cum e, cateodata iti spui singur, daca era......
Skip ads

  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Eu cand am schimbat masina si am vrut sa i-au opel vazusem un hatch la mall si am zis sa iau si eu. Cand m-am dus la opel si am vazut modelul de sedan mi-a placut mult si am ramas la el! Parerrea mea e ca sedanul e sedan! Mult mai elegant.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Daca tot nu vorbiti despre hatchbag, poate va intereseaza: sedan vs hatchback Laughing
  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@vectragts1 eee nu sunt rau doar glumesc cu colegul meu. Daca eram rau faceam alta remarca Smile
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Mai ai vreuna ? Embarassed

Chiar nu imi dau seama ce am scris gresit..... Oare?
Skip ads

  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ai scris "hatchbag" in loc de "hatchback" cum de fapt este si corect, dar nu-i problema toti avem cate ceva de invatat, te iert Smile
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Da,asa e.....ma uitam sa nu gressesc cu tch si ma dat-o in bara la sfarsit.... Laughing

P.S. am facut modificarea
  • sebastian_dorca

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Prima data cand am vazut o Insignia nici nu am vazut diferenta. Cand am fost hotarat s-o si cumpar,le-am comparat mai amanuntit. Sedan-ul mi se parea mai elegant. Cand le-am comparat din interior,decizia a fost categorica: SEDAN. Si asta nu din considerente de spatiu la locurile din spate,ci din cauza vizibilitatii. Oricum luneta e extrem de mica si mersul cu spatele extrem de greoi fara senzori de parcare la oricare model,dar la hatchback era imposibil de vazut ceva in spate !
Acum posed o Insignia sedan si imi multumesc ca am ales varianta cu senzori de parcare;ma ingrozesc cum era cu un hatchback (cu sau fara acesti senzori).
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Eu sunt 100% pentru hatchback. Exact asa mi-am si cumparat Insignia...eu am carucior si este excelent cum se deschide hayonul. Nu aveti habar ce lucruri imense pot intra in hatchback.
Din punct de vedere estetic este aproape nula diferenta fata de sedan.
Eu consider hatchback parca ceva mai sport...
  • sebastian_dorca

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Lucifer_The a scris:Eu sunt 100% pentru hatchback. Exact asa mi-am si cumparat Insignia...eu am carucior si este excelent cum se deschide hayonul. Nu aveti habar ce lucruri imense pot intra in hatchback.
Din punct de vedere estetic este aproape nula diferenta fata de sedan.
Eu consider hatchback parca ceva mai sport...


Ai perfecta drepate: intrarea in portbagaj e imensa. Asta mi-a placut si mie,pentru ca la exterior nu se vad diferente decat daca stii la ce sa te uiti. Dar vizibilitatea din interior m-a facut sa fiu categoric pentru sedan. E doar parerea mea,nu spun ca e cea corecta.
  • meghitz

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2010

  • Mesaj Privat
dintre sedan si hatchback imi place sport tourier! Smile
am glumit desigur.. dar chiar sport tourier imi place cel mai mult.
era o idee buna sa fie adaugat si sport tourierul, pt ca sunt convins ca multi ar fi votat pentru sport tourier.
  • blitz
  • **
  • 99 mesaje
  • din 27 Feb 2010
  • Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Alta tara
  • blitz

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Dintre toate cele 3 modele Insignia, sedan e cel mai fain dupa parerea mea.
  • meghitz

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2010

  • Mesaj Privat
cred ca stiti cu totii ca insignia sport tourer a castigat premiul "the best-looking mid-size station wagon 2009" ...devansand audi a4 wagon & restul..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR