Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
M-am uitat si doream mai multe amanunte din cite poti citi.
Skip ads

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
M-am apucat si am desfacut comenzile de pe volan si o sa mai caut ceva informatii despre valorile rezistentelor pentru adaptarea la mp3-ul Sony, cele 7 pagini ale subiectului sunt aproape degeaba, prima pagina mai spune ceva .. daca e cineva care nu vrea sa spuna pe forum secretul poate sa imi dea pm cu rezistentele Smile
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Inca mai caut ce valori de R sa pun si unde.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
sunt date in prima pagina. Depinde cum vrei sa faci configuratia (serie/paralel)
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ieri am finalizat adaptarea unui Sony CDX-A250 la comenzile volanului! Acest model (ca multe altele) nu este prevazut cu circuit de extensie al comenzilor pe volan, dar are telecomanda IR Smile ....asa ca orice scula prevazuta cu telecomanda poate fi adaptata pe butoanele volanului!
Deasupra cass-ului este un Trip Comp. de bord...fara vreo legatura cu adaptarea!
Comenzile sunt Vol+, Vol-, Mute, Source, Sel+, Sel-


  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
felicitari D_M_G...misto ultima melodie Very Happy
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Mersi! Smile Deci.....intre airbag si volan exista loc liber dar nu prea mult! Pentru acest deziderat am hotarat sa nu pun tot cablajul telecomenzii, prin urmare am decupat din el partea de circuit ce deservea butoanele originale, ramanand astfel doar cu partea utila a circuitului....(vezi poza)! Am identificat comenzile necesare si am folosit o banda flexibila (de la HDD) cu 10 fire! LED ul emitator de infrarosu l-am montat in spatele volanului, in imediata apropriere a surubului de prindere airbag din dreapta, asigurand un camp perfect de emisie catre receptorul aparatului! Alimentarea telecomenzii se poate face in doua moduri! Cu barteria originala, ceea ce necesita la un anumit interval de timp schimbul, implicit demontarea mecanica a airbag-ului, ori printr-un mic montaj electronic (stabilizator de tensiune de la 12-14V la 3,3V) care preia tensiunea de la claxon sau LED-urile ce lumineaza butoanele si o aduce la nivelul de functionare al telecomenzii! Ca avantaj...1. melcul de conexiune nefiind folosit, nu se mai cumpara un altul ( amicului caruia i-am facut aceasta adaptare, i-au cerut astia la dezmembrari 100 roni pe volan si inca 100 roni, melcul)....si 2, pentru ori ce comanda data, nu mai este nevoie de apasari succesive! Cam asta este in mare....si este bine ca sa studiati amplasarea fizica inainte de a va apuca de treaba! Bafta !

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
D_M_G ,
eu am SONY cdx gt 200, acest model se poate adapta la comenzile volan? (prin modificarea rezistentelor) sau trebuie musai sa fac ce ai facut tu?
Ca sa stiu sa nu ma mai agit cu schema.
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@pascaru_val
In cazul in care nu suporta un adaptor, dar are telecomanda IR, poti recurge la solutia de mai sus! Modelul postat de mine nu suporta adaptor si de aceea am recurs la aceste operatii!
  • unrealist

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut!
am cumparat acuma vreo luna un dvd-player alpine iva-d300r de la un prieten din italia care il avea pe un bmw e46 320d si lui ii mergeau comenzile pe volan.
am dat cdr500-ul meu jos renuntand la comezile pe volan crezand ca or sa mearga si pe alpine, dar avea mufa de bmw
am taiat firele de bmw si am pus o mufa europeana
el avea un adaptor alpine kce-864b care mergea pe bmwul lui din care pleca un jack ce intra in casetofon firul albastru care nu stiu unde sa-l bag, un fir negru care era legat de masa(GRD-GROUND) si l-am legat si eu si inca un fir albastru cu al care scrie "blue/white remote turns on" care era legat la un fir albastru pe care scria P. Ant

Aveti idee merge sa il fac, tinand cont ca am bagat firul albastru in mufa SWC si tot nu merge, oare nu merge ca e adaptor de bmw, nu stiu ce sa ii mai fac.
Ms mult!
  • unrealist

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nu ma poate ajuta nimeni?
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Moca, nu. Eu m-am resemnat.
Skip ads

  • santo21

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2007

  • Mesaj Privat
foarte tare D_M_G
  • alecs_model@yahoo.co

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2011

  • Mesaj Privat
daca mi-am cumparat un adaptor pt comenzi asta inseamna ca trebuie sa desfac si volanul....sau doar sa conectez firele de la adaptor cu firele de la payerul nou si merg comenzile?
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
conectezi mufa/mufele la adaptor, adaptorul la player ...nu trebuie sa umbli pe la airbag
ce player ai, ce adaptor ai si cat ai dat pe el?
astept vesti Very Happy
  • alecs_model@yahoo.co

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2011

  • Mesaj Privat
am un pioneer deh 2200 ub si am luat un adaptor de la o firma din timisoara care zice ca e pt asa ceva.maine astept sa il primesc.nu a costat chiar asa mult in comparatie cu celelate care leam vazut pe alte site-uri.a fost 185 cu tot cu transport.daca aveti nevoie de site sa imi ziceci sa il pun.
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Mersi mult pt raspuns...intrebam doar,
Stima.
  • BlackHand

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
alecs_model@yahoo.co a scris:am un pioneer deh 2200 ub si am luat un adaptor de la o firma din timisoara care zice ca e pt asa ceva.maine astept sa il primesc.nu a costat chiar asa mult in comparatie cu celelate care leam vazut pe alte site-uri.a fost 185 cu tot cu transport.daca aveti nevoie de site sa imi ziceci sa il pun.


Caut si eu ceva de genul. Nu neaparat pentru Pioneer. Orice se poate adapta pentru comenzile pe volan fara sa ma apuc eu de operatiuni la care nu ma pricep prea bine. Daca nu e voie sa pui site-ul da-mi te rog un PM. Mersi!
  • alecs_model@yahoo.co

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2011

  • Mesaj Privat
scuze nu pot sa dau PM.adresa e www.tme.eu/ro
  • danielul

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cine imi poate arata schema electrica a unui adaptor PC99-SON sau PC99-PAN sau PC99-___ ?

Multumesc!

P.S.: Scuze daca cumva info exista pe site si mi-a scapat cautarii!
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR