Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • dragosm1

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2010 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2010

  • Mesaj Privat
In situatia incheierii conventiei de garantare cu stipularea clauzei speciale care spune ca pretul masinii se modifica in functie de taxe/impozite numai daca acestea din urma s-au modificat la data incheierii conventiei, care este atunci costul total al masinii? Mai exact ce TVA se va calcula la pretul total din contract? Dealerul spune la acest moment ca se aplica TVA 24% si la contractele neincheiate, la care nu s-a eliberat factura, clauza din conventia de garantare spune alta...
Teoretic diferenta de TVA nu o plateste in acest caz cumparatorul.

Nu?


Ultima modificare facuta de dragosm1 la Mar 29 Jun, 2010 2:56 pm
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pretul garantat este probabil pretul net, adica fara taxe... dealerii nu garanteaza pretul pana la livrare... sunt mai mult decat sigur.
Pe praful asta nici un dealer nu vrea sa piarda 5% dintr-o masina.
TVA va fii de la 01.07.2010 24% si nu 25%...

Bafta.
  • dragosm1

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2010 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2010

  • Mesaj Privat
ok. ce rost mai are clauza in conventia de garantare. Practic imi ofera posibilitatea de a contesta o eventuala majorare a TVA, fata de cel de la semnarea conventiei, si de a arata ca ei au prevazut ca in caz de majorare dupa data de semnare a conventiei nu voi mai plati difenta de TVA.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Scaneaza si afiseaza conventia aia, sa vedem si noi un dealer destul de idiot sa-si asume responsabilitatea pentru eventuale mariri de taxe in perioada asta tulbure.(mai ales cand tot mediul de afaceri simtea o astfel de marire)
Altfel, o sa deduc ca nu ai inteles bine textul conventiei.

O zi buna.
Skip ads

  • dragosm1

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2010 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2010

  • Mesaj Privat
am citit fiecare virgula si m-am lamurit pe jumatate. Trebuie sa platesc eu. Pana vine masina nu stiu sigur. Dealerul nu stie nici el. Saptamana viitoare trebuie sa platesc teoretic. Asa ca vedem atunci. Mersi.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Iti recomand sa faci ceva presiuni sa-ti emita factura in luna iunie, chiar daca plata o poti face abia sapt viitoare.
Daca ei au masina receptionata, adica in proprietate, ar putea sa iti faca factura finala.

Sau incearca sa obtii de la ei alte reduceri la chestii after-market la pret redus, exemplu : un set de jante... Wink

Iti doresc numai bine si ... nu te lasa.
  • davoi

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Imi poate spune cineva cat se asteapta real la Autoglobus TM? Eu astept deja de 3 luni si o saptamana! Imi tot spun ca masina e in ungaria....
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
davoi a scris:Imi poate spune cineva cat se asteapta real la Autoglobus TM?


Asa trebuia sa pui intrebarea la telefon, catre reprezentantul lor, probabil ca dureaza pana au destul masini sa umple un TIR.

La comenzile de piese(incomparabil cu masinile) sunt destul de ok.

Cand am luat Corsa D (vanduta deja) am luat-o direct pe cea din show-room, nu am antecedente de masini noi si asteptare la ei.

Numai bine.
Skip ads

  • davoi

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:
davoi a scris:Imi poate spune cineva cat se asteapta real la Autoglobus TM?


Asa trebuia sa pui intrebarea la telefon, catre reprezentantul lor, probabil ca dureaza pana au destul masini sa umple un TIR.

La comenzile de piese(incomparabil cu masinile) sunt destul de ok.

Cand am luat Corsa D (vanduta deja) am luat-o direct pe cea din show-room, nu am antecedente de masini noi si asteptare la ei.

Numai bine.


Intrebari am pus... zeci! Am fost atat de inteligent ca am semnat un contract in care ei nu stipuleaza nici o data de livrare...(legal?!)
Cand am intrebat au spus:"pe criza asta va faceti griji ca nu vine in 2 luni?!" Si au trecut .... 3 jumate! Acum ei se cearta cu furnizorul sa acopere el cresterea de TVA (pe care eu le-am zis ca nu o platesc dat fiind faptul ca m-au mintit!) furnizorul fiind si el in intarziere...In concluzie, dealerul nu pierde nimic...doar eu ca astept si furnizorul! Le-am cerut discount pt toata porcaria facuta de ei, mi l-au promis si acum nu mai recunosc nimic! Na, ce zici?
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am multa experienta in domeniul legal-conta-fiscal-contractual, un contract fara data de livrare? nu am mai auzit asa ceva, dar in tara asta nimic nu mai este nou...
Cat despre promisiuni si alte reduceri pe care le astepti... daca nu ai in scris...poti sa iti iei gandul....

Este o zicala:
- daca gandesti, nu zi,
daca zici, nu scrie,
daca scrii, nu semna,
daca semnezi, nu te mira...

Sfat final: iti pot recomanda o avocata, nu costa mult si poate merita...numai bine.
  • davoi

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:Am multa experienta in domeniul legal-conta-fiscal-contractual, un contract fara data de livrare? nu am mai auzit asa ceva, dar in tara asta nimic nu mai este nou...
Cat despre promisiuni si alte reduceri pe care le astepti... daca nu ai in scris...poti sa iti iei gandul....

Este o zicala:
- daca gandesti, nu zi,
daca zici, nu scrie,
daca scrii, nu semna,
daca semnezi, nu te mira...

Sfat final: iti pot recomanda o avocata, nu costa mult si poate merita...numai bine.


Multumesc frumos pt raspuns! Astept recomandarea! Oare sa-ncerc si la opc? N-am auzit ca ar fi fost cuiva de mare ajutor ...
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
O sa iti trimit PM cu nume, numar de tel. pentru recomandare.
La OPC ai sanse daca contractul este pentru persoana fizica.
OPC nu reglementeaza relatiile intre firme, pentru aia exista arbitrajul comercial sau instanta de judecata.

O zi buna.
Skip ads

  • davoi

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:O sa iti trimit PM cu nume, numar de tel. pentru recomandare.
La OPC ai sanse daca contractul este pentru persoana fizica.
OPC nu reglementeaza relatiile intre firme, pentru aia exista arbitrajul comercial sau instanta de judecata.

O zi buna.


Contractul nu e pe firma. O sa-ncerc si la opc, atunci !
Multumesc mult pt tot!

Zi faina si tie.
  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu am depus o reclamatie pe tema TVA-ului marit, la OPC, si si la ministerul finantelor.
De la Finante am primit deja raspuns oficial ca trebuie sa platesc acel TVA marit, conform unor articole pe care mi le-a enumerat din noul cod fiscal. Plus ca factura se emite numai cand ajunge masina, iar pe acea factura apare TVA-ul dupa 1 iulie.
Alta smecherie din partea reprezentanbtelor este ca, desi eu am platit masina, toata inainte de 1 iulie, conform contractului, pe facturile care totalizeaza suma din contract scrie ca reprezinta avans, deci nu e factura finala.
Asa ca nu avem ce face.
  • axxelboy

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
doar traim in Romania
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR