Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • DannyBoss27

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Va salut pe toti

De cateva saptamani urmaresc sa aflu cat mai multe informatii despre masina care o voi achizitiona cat de curand ...Pana acum doar am urmarit cateva din discutiile de pe forum.Din dorinta de a acumula mai multe informatii am urm intrebari si nelamuriri :

-dispun de 3500 euro mi sa pus pata pe opel vectra b dar nu stiu pe care o aleg ori benzina ori diesel ?
-din bucuresti sau din tara ?
- hatckback ( care am inteles de la un prieten care se ocupa cu geamuri ca o luneta de berlina e vreo 300-400 ron iar cea de hatcback 1100 -1200ron) sau berlina ?
- motor mai puternic sau pt mine incepator fiind (carnetu il iau maine de la pipera) unul mai micut ?
-la eforturile pe care le fac cu banii mi-as dori una care sa ma tina un 1 an fara reparatii sa pot sa imi revin cu banii in timpul asta ....
-la ce sa fiu atent cand ma duc sa vad o masina?
- e importanta cartea service sau cartea masinii ?

Sant doar cateva din intrebarile cu care va voi asedia atat cat imi permiteti , va multumesc frumos si va astept la discutii .
Skip ads

  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut, bine ai venit pe club opel.

Ca sa alegi o masina...,citeste aici : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=57062 .Pentru inceput iti recomand o masina mica (usor de parcat,manevrat...) cu motor mic.
Cel mai bine este daca ai cumpara masina de la un cunoscut. Sa tii cont de faptul ca mai trebuie sa ai pusi deoparte bani pt "neprevazut".In categoria asta intra sigur: inmatriculare (cam 500ron daca masina e inscrisa deja in tara), schimbul obligatoriu al distributiei si consumabilelor-ulei, filtre, curea distributie, role,pompa apa- imediat dupa achizitia masinii (cam 1000ron) +eventual alte costuri (amortizoare, placute frana, bucsi, pivoti...)


Ultima modificare facuta de Sileticu la Dum 07 Nov, 2010 10:16 am
  • DannyBoss27

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Nu exista mesaje aici

Asta imi arata cand incerc sa accesez pagina data de tine ...

De la cunoscuti deja am trecut de aceasta etapa din nefericire nu am de la cine poate si datorita faptului ca eu doresc opel vectra b in mod expres ..bani de o parte pt neprevazut am luat in calcul....iar de restu sant convins ca nu pot gasi cu toate consumabilele schimbate ...

Tin sa specific ca sant incepator in ale permisului nu si in ale condusului, iar masina mica nu se potriveste cu mine Smile (ex matiz tico sau ceva gen ,nu am nimik cu ele dar mie nu imi plac) plus ca eu numai de la opel vreau sa iau ...in caz ca nu as gasi ce imi doresc (adik vectra ) atunci poate as opta pt o astra dar alta marca nu.

Ps: toate astea trebuie schimbate chiar dak ele trec de service? la test ?
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
DannyBoss27 a scris:Ps: toate astea trebuie schimbate chiar dak ele trec de service? la test ?


Distributia trebuie neaparat sa o schimbi, indiferent daca proprietarul iti va spune ca e schimbata, indiferent daca masina trece "testul" de service
Evita motoarele pe benzina de 1,6L (X16XEL), sunt mari mancatoare de ulei.
Foloseste functia "CAUTA" o sa afli tot ce vrei.
O masina din clasa mica are si opel (agila).
Skip ads

  • DannyBoss27

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am folosit si functia cauta dar din pacate mie imi da raspunsi gen 2005 2007etc adik destul de vechi iar de atunci pana acum s-au mai schimbat multe si preturile si probleme la masini ....altfel se vand acum masinile ...incearca sa te pacaleasca mai mult ,poate ca acest subiect sa mai discutat dar in anii trecuti ... ar fi binevenit pt mine incepator in ale masinilor si mare fan opel sa aud la cald parerile voastre ...

Ps la diesel am inteles ca poate cadea turbina (bine ca la toate cad ) dar cam cat este una sa o schimbi

la vw passat este 12000 ron sursa sigura
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Eu iti recomand sa-ti iei o Vectra b 1.8 16 v, eu am avut una doi ani si am supermultumit, sincer n-am schimbat nimic la ea (nici distributia deoarece de prezenta bine), fugea 220 la ora, nici la consum nu te rupe, avea 180000 si nu papa gram de ulei, incearca sa gasesti cat mai dotata. si eu sunt fan Opel si mai ales Vectra B, acum am revenit la Vectra B2 dupa o perioada de Golf 4.
  • costy-costy

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Dany un mic sfat :benzina +gpl consuma mai putin decat diesel, silentioasa
diesel - putere mai mare la urcat ,zgomot mai mare o trepidatie mai pronuntata la relanti dar si la mers, piese mai scumpe.
La mana a doua daca o iei daramata scapi mai usor la pret cu benzinarul{segmentat motor z16se +kit distributie 1500ron}.
Acum fiecare iti va spune ce crede , oricum cei ce zic de diesel. singurul lucru ce-i atraga la diesel e consumul si faptul ca saraca masina merga si in treapa a doua subturata [dar nu se gandesc la faptul ca termina motorul ,fitrul de particule , catalizatorul,etc}
1.6 cam consuma ulei
Daca ar fi sa-mi iau vectra as lua diesel doar sa ma duc la munte(dar totusi nu e jep) iar la benzina as alege ceva cu echipare tc- control al tractiuni
Bafta
  • DannyBoss27

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
mersi costy de parere ..am obs ca esti din valcea am vazut un opel foarte frumos in valcea si pe benzina dak imi aduc aminte bine

ma batea un gand sa dau o fuga pe acolo sa o vad dar eu stiu cat de corect e omu tu ce zici se merita sa bat drumu pana acolo?cum sant valcenii de fel?

tin sa iti spun ca tot la acest cuplu m-am gandit (benzina + gpl) oricum mai astept pareri ...

Ps ...chiar dak am stabilit pe ce consum voi merge nu inseamna ca am si terminat discutia ....toti cei care arunca un ochi la acest topic VA ROG sa va spuneti parerea nu de alta dar si voi ati fost in situatia mea si ati avut nevoie de pareri asa ca nu stati deoparte ...voi lua in considerare orice sfat dar nu o sa va injur pe voi decizi imi apartine asa ca VA ROG mai cu tupeu ...multumesc ...traiasca opelisti
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
acuma depinde si ce vrei sa faci cu masina
pentru drumuri lungi e bun un diezel deoarece e mai bun la drum lung.intradevar si piesele la motor vor fi mai scumpe in caz ca se strica ceva
daca vrei ceva mai fasnet sa atunci o benzinara si pretul intretinere motor e si mai mic.
sa nu bagi bani in ea cam un an ar insemna fie sa gasesti ceva extraordinar ceea ce e cam greu de crezut ori sa nu mergi cu ea mai deloc
  • DannyBoss27

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
cangri te rog dak poti fa-mi si mie o medie la ce inseamna "mai scump" la diesel si ce insemna "mai ieftin" la benzina ...adik da-mi si mie o suma se poate ?
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
DannyBoss27 a scris:cangri te rog dak poti fa-mi si mie o medie la ce inseamna "mai scump" la diesel si ce insemna "mai ieftin" la benzina ...adik da-mi si mie o suma se poate ?

consumabile putin mai scumpe..in rest "apa-n vin"...
gandeste-te ca esti incepator, si abia iti iei carnetul..si la inceput nu te vei dezlipi de masina..si orice ti-ar spune colegii de mai sus..cativa litri de gaz in minus te ajuta..50-60L de motorina /luna sa zicem asa , difera la buzunar fata de 80-90L benzina..(sa zicem 1000km/luna)
cat ar spune fiecare..motoarele pe benzina nu sunt economice..decat daca ai 1.4 si mergi constant la 90kmph, ceea ce nu o sa faci ca nu ai cum si unde..in plus gandeste-te ca poate pleci si la mare, la munte..si la 140-150kmph, pe diesel ,cu cel mai mare motor de la vectra iti ia aprox 6-6.5%..pe cand un benzinar sare de 10%...
daca vrei sa o tii..treaba cu turbina e vrajeala..nu prea auzi de turbina de opel sa cada pana la 300.000km..de obicei iti cade motorul cu totul inaintea turbinei..
....
si eu sunt fan masini pe benzina..dar sa fiu sincer..satisfactia care ti-o da un diesel de 2.0 sau 2.2 ,o poti avea cu un benzinar cam peste 1.8-2.0...dar la motioarele astea, trebuie sa ai bani de benzina nu jucarie..eu nu mi-as permite..
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
- BENZINA - Demaraj mai bun, silentios, se incalzeste iarna repede, nu e pretentios, nu e asa pretentios ca un diesel.
Minusuri - Consum mare.

- DIESEL - Consum mai mic, trage bine dupa 2000 datorita turbinei.
Minusuri, e mai pretentios, dupa ce se incalzeste motorul trebuie sa schimbi vitezele la 3000 rpm pentru a proteja turbina si injectoarele, dupa un drum mai lung in care ai abuzat turbina trebuie sa o lasi cateva minute inainte de a opri motorul, tot pentru protectie.
Iarna se incalzeste in mers, pe loc nu, si ii ia mult timp sa faca asta.
cutia agata cateodata.

Diesel-ul este foarte bun dar necesita mult mai multa atentie decat un benzinar
mie unu imi plac ambele, eu am diesel, si benzina, dar de la diferiti constructori.
1.7 cdti-ul meu e cam putoare sub 2000 turatie, si consuma 7% oras, 5%, afara.
1.8 benzina care-l am la jetta raspunde mai repede la acceleratie decat diesel-ul meu pana in 2000 turatie, si consuma 10% oras, 7% afara.

Depinde strict de gust si finante, si bineinteles de cat de intretinuta o gasesti.

Daca vrei parerea mea proprie, cauta un motor cu cilindree apropiata de 1.8, mai exact 1.8 benzina sau 2.0, 1.9 diesel, sau 1.7 diesel.
motoarele astea nu sunt nici prea mici, nici prea mari, exact cat trebuie pentru destula putere si comfort.
Evita 1.6 de la opel, ii place uleiul si nu o sa-i fie rusine sa ti-l pape:D
Succes in gasirea masinii
Skip ads

  • photo.csp

  • Mesaje scrise: 590
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Iti recomand Vectra b 1.6 16v , o masina usor de intretinut
sau vectra 1.8 16 daca doresti ceva mai sport
  • DannyBoss27

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Buna seara si bine v-am gasit imi era oarecum dor de voi ca toata ziua am stat cu gandu la ce pareri imi veti oferi ....tin sa va zic ca in urma cu 10 minute tocmai ce am dat 11 telefoane legat despre masini opel vectra si diesel si benzina ...concluzia ?SE VAND CA PAINEA CALDA
din 11 mi-au ramas 2 care nici alea nu sant sigur dak le mai prind in week-end

cred ca sincer as merge pe un diesel 1.9 sau 2.0 vb lu djinn de prin 2000-2001 acum sa vedem .....sincer cred ca o sa iau ce prind pe motorina ca parca am impresia ca se duce stocu si eu numai prind nimik Smile))
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
mergi pe 2.0 dti daca vrei diesel , are cineva pe forum o zafira cu motoru asta cu impresionanta suma de 409.000 km

cat si maiandrei are acelasi motor de 2.0 dti care probabil vei ajunge sa-l cunosti daca nu-l stii deja, are service dedicat opel, si mi-a spus ca e foarte multumit de masina lui.

bafta
  • costy-costy

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Dany dieselul e mai ieftin in privinta consumului dar benzina+gpl il bate asa ca (vb din experienta)... cat despre piese sunt mai ieftine decat cele la diesel, iar la capitolul silentios nu o sa gasesti nici un diesel nou sa toarca ca un benzinar ; iar daca nu gasesti dute afara si i-a una si cu gpl pe ia si nu o gaseti asa daramata, ca nemti aveau autostrazi in al doilea razboi mondial noi nici acum nu reusim sa le terminam bine
sa sti ca al meu cam papa ulei as ca as merge pe un 1.6 (sa vedem acum dupa segmentare dac ami papa)
  • costy-costy

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
a inca ceva dieselu la vectra cam papa 6-6.5 l/100km >6*5=30, 6.5*5=32.5ron/100km pe cand mie imi consuma un 10% gpl iar gpl este 2.5-2.6ron> 25ron 26ron /100km si am putere si viteza tata nu jucarie ,mai ales dupa ce am segmentat motorul(500ron piesele +150ron manopera); sa-mi spuna si mie unul care are diesel daca se incadreaza in bani acestia?
  • DannyBoss27

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
da ok costy dar am inteles ca gpl cam distruge mortoru ...segmenti garnituri una alta .....acum ce sa zic nu prea mai fac nici mofturi la ce rezultate am avut astazi ....ai citit mai sus nu?

sper ca pana la urma sa aleg ce este mai bun la banii de care dispun ..

intrebare ce cauciuri se pot folosi la opel vectra b acum ca vine si iarna ?
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
costy-costy a scris:a inca ceva dieselu la vectra cam papa 6-6.5 l/100km >6*5=30, 6.5*5=32.5ron/100km pe cand mie imi consuma un 10% gpl iar gpl este 2.5-2.6ron> 25ron 26ron /100km si am putere si viteza tata nu jucarie ,mai ales dupa ce am segmentat motorul

Imi dau seama ce putere si viteza ai pe gpl.....am auzit ca pun astia si pe ferrari Laughing
Parerea mea:vectra 2.0dti
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Negreanu, tu ai condus vreodata o masina pe GPL? Cand o sa mergi cu o masina cu instalatie ca lumea o sa iti schimbi parerea.
Sunt A8-uri, S-uri si seria 7 pe GPL de fabrica. Daca o sa fiu sanatos si o sa am putere de munca urmatoarea masina a mea o sa fie un Audi A8 pe GPL.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR