Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • 2.0-16v

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1993 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Aveti idee ce becuri sunt cele care lumineaza alb?
Farurile au o lumina puternica, alba (cam ca cea data de xenon).
Philips-ul...nu e ok, nici nightvision, nici bluevision..le-am incercat.
Skip ads

  • dinca_marian

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2006

  • Mesaj Privat
dar dintre nightvison si bluevision care ti-ai lasat impresie mai buna , ca luminozitate arie de acoperire si culoare ?
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
conteaza mult si oglinzile, acestea imbatranesc destul de repede si estompeaza o parte din spectru, asa ca degeaba pui super-becuri daca farurile sunt vechi...
  • 2.0-16v

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1993 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
bluevision-ul pare un pic mai ok...dar diferenta nu e f mare, nu te astepta la ceva spectaculos.

Am vazut eu in oras..maimulte masini cu lumina farurilor f intensa (si nu era xenon), data viitoare am sa ii opresc Smile..desi..daca nu gasesc...fac naiba un efort si imi pun xenon.

Farurile le-am schimbat, sunt ok ok ...dar tot nu imi place lumina.
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Din experienta trista a cotidianului romanesc, iti pot spune ca exista suficienti tarani care,
fie din ignoranta fie din nesimtire, si-au pus "xenoane" pe "super masinile" lor...
adica au pus becul dar nu au schimbat si farul...

Se deosebesc foarte usor... faza lor scurta este mult mai alba si mai puternica decat faza ta lunga.
Cred ca aste sunt farurile pe care le-ai vazut tu.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
botosu a scris:Din experienta trista a cotidianului romanesc, iti pot spune ca exista suficienti tarani care,
fie din ignoranta fie din nesimtire, si-au pus "xenoane" pe "super masinile" lor...
adica au pus becul dar nu au schimbat si farul...

Se deosebesc foarte usor... faza lor scurta este mult mai alba si mai puternica decat faza ta lunga.
Cred ca aste sunt farurile pe care le-ai vazut tu.


Ai putea sa ai dreptate... cati idiotzi nu am intalnit care si-au pus becuri si in loc sa le indrepte spre sosea le pun celor de pe sensul invers de mers drept in ochi Mad
  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Eu tot nu m-am lamurit asupra becurilor Philips, multa lume se contrazice asupra eficacitatii lor, astept si io pareri si eventual preturi. Vreau sa aflu impresii de la cei care au pe masini urmatoarele becuri Philips: BlueVision, SilverVision, VisionPlus, Power2Night, NightVision, NightGuide.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu va mai certati :

1.Bluevision , bullshit vision si Philips in general sunt niste nea caisa la becuri auto . Vrei ceva competent ? Hella , Wurth se numesc . N-ar fi decat de doua ori mai scumpe , dar masina mea a venit cu Wurth din fabrica . Si a tinut 5 ani .

La proiectoare am pus niste Philipsuri normale . Din cauza gropilor se ard cam la 4 luni . Fata de cele originale . Ca o comparatie un Wurth de faza scurta e 50 de ron si de proiector 25 de ron . un Philis 10 ron. Sa fie de calitate ?

2. S-a mai discutat f.mult de xenon :
- daca n-ai spalator de faruri , cand vor fi murdare si ai xenon aftermarket o sa-i ucizi pe cei din contrasens . Daca tii la mama ta nu-ti pune . Deasemenea , dc te prinde un militian care vrea sa te faca are cadru legal pt ca sunt interzise xenoanele fara spalatoare .
Skip ads

  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Ok... eu sunt de acord cu Bertone in ceea ce priveste calitatea Hella (de Wurth doar am auzit nu am si utilizat deci nu ma pronunt). Insa... sa fiu sincer eu am fost foarte multumit si de Philips Silvervision. Si la cat costa Hella ... cu banii aia mai pui ceva langa ei si cumperi xenon Wink . Philips Silvervision mie mi s-au parut "cele mai albe" - asta ca raspuns la intrebarea lui 2.0 16v.
  • 2.0-16v

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1993 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Merci pt raspuns 'eu'. Am sa merg sa le testez si pe acestea, am un prieten care are firma de tuning si le pot testa fara complicatii.
Daca nu imi plac nici acestea....clar..ramane xenon.

Merci inca o data.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
fara suparare dar cred ca ar trebui sa ne civilizam , in general noi romanii.
Ai bani de xenon din fabrica ? Cumpara-ti . Nu ai bani de masina noua ? Nu afecta vizibilitatea celorlalti ( care poate unii sunt mai chiori noaptea sau poate unii sunt fara experienta sau talent ) din cauza ca vrei sa arate masina ta bine sau vrei sa vezi tu cel mai bine .
Xenoanele aftermarket sunt interzise si periculoase . Nu exista chit xenon aftermarket care sa respecte normele de siguranta .

Aceeasi lipsa de educatie rutiera ii face pe romanasi sa mearga cu farurile stinse in copnditii de ploaie sau alte conditii de vizibilitate redusa . Eu as obliga aprinderea farurilor in momentul in care iesi din oras
  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
si asa de curios care ar fi normele de siguranta pentru xenon?
Skip ads

  • 2.0-16v

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1993 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
bertone a scris:fara suparare dar cred ca ar trebui sa ne civilizam , in general noi romanii.
Ai bani de xenon din fabrica ? Cumpara-ti . Nu ai bani de masina noua ? Nu afecta vizibilitatea celorlalti ( care poate unii sunt mai chiori noaptea sau poate unii sunt fara experienta sau talent ) din cauza ca vrei sa arate masina ta bine sau vrei sa vezi tu cel mai bine .
Xenoanele aftermarket sunt interzise si periculoase . Nu exista chit xenon aftermarket care sa respecte normele de siguranta .

Aceeasi lipsa de educatie rutiera ii face pe romanasi sa mearga cu farurile stinse in copnditii de ploaie sau alte conditii de vizibilitate redusa . Eu as obliga aprinderea farurilor in momentul in care iesi din oras


Man, relaxeaza-te. Esti stresat rau.
Nu sunt unul dintre cei pe care ii vezi pe strada cu componente ale masinii legate cu sarma sau cumparate din targ.

Vezi ca la un moment-dat am vrut sa dau masina, citeste topicul..sa vezi cum am ingrijit-o, toate reglajele facute f bine, astfel incat sa am 'masina'. Lucru valabil si la faruri....

Ca idee, eu chiar merg cu farurile aprinse in permanenta...si asta nu pt ca as merge f tare, merg chiar incet.

Nu discutam de posibilitatile mele financiare, daca am bani sau nu sa imi pun xenon produs/comercializat de Opel. Am cerut un sfat, mi s-a dat, e ok.

Merci inca o data celor care mi-au raspuns.....deja intram in offtopic.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
jonny - In multe tari din UE este interzis xenonul aftermarket . Vom adera si noi prin prevederile noului Cod Rutier si ale legislatiei viitoare .

Citeste oriunde pe net despre chestia asta .
uita-te la orice dealer in oefrte si o sa vezi ca xenonu8l vine cu stropitoare de faruri .
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR