Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • traian.covaci

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut, poate ma ajuta si pe mine cineva... Am facut schimbul de ulei, iar la service mi-au spus ca pot sa circul 15 000km(mi-au pus mobil 1 5w40). Dupa 7000 km imi batea ceva pe la motor, iar cand am verificat uleiul...era sub nivelul minim. Nu am urme de ulei pe locul de parcare si mi se pare dubios ca exista o pierdere. Am facut completare cu 3l de ulei pentru ca era sczut prea mult nivelul. Acum e la nivelul maxim. Care ar putea fi cauza?
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
cauza e ca ai motor 1.6 benzina - celebru pe aici pe site , da o cautare
  • traian.covaci

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2010

  • Mesaj Privat
merci...va trebui sa ma uit si eu pe la motor sa vad pe unde sunt scurgeri.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu te uita dupa scurgeri, ca nu cred ca o sa vezi. Asa il papa motorul. Al meu nu am vazut sa pape deloc, si sper sa nu il vad papand. Cred ca din cauza ca are doar 103.000 km. Il schimb la MAXIM 10.000 km. Deci cam la 8-9mii fac schimbul de ulei si filtru de ulei. Filtrul de aer il schimb la maxim 5000 km, si pana ajunge la 5000 il suflu odata cu compresorul. Cateodata mai curat corpul clapeta, desi nu se pune prea mare mizerie. Si nu prea ii dau talpa, desi am 45 la picior Laughing . Merg omeneste cu ea. Maxim 4000 rpm vede si asta numai cand fac depasiri sau ma grabesc undeva. Am vazut si eu ca in cartea tehnica e dat un consum destul de maricel, dar la mine nu s-a pus problema. Cat ulei bag, tot atat scot si cand fac schimbul. Poate nu e 100% exact, dar pe joja nu se vede nimic cum ca ar papa.


Ultima modificare facuta de florinianc la Sam 13 Nov, 2010 7:16 pm, modificat de 2 ori in total
  • traian.covaci

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Avem acelasi tip de motor. Sa inteleg ca si tie iti papa la fel? Tu la cati km rulati schimbi uleiul?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR