Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pe Torontalului...
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ai cerut explicatii? Poti merge la OPC cred.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Crezi ca ma pun pe drumuri pentru 3 litri de benzina? Eu intrebam doar ca sa vad daca si altii au patit asa ceva, cu alte modele de masini, ca sa ma asigur ca in tara asta SE FURA si la benzinarii.
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
1.Nu lucrez la Petrom..nici macar nu alimentez de la Petrom

Am lucrat mai demult..adik in anul 2000 la un Peco privat, unde rezervoarele nu erau ingropate integral, iar variatia temperaturii avea influente majore

2. Observ ca am interpretat gresit sensul intrebarii tale ... desi nu stau bine nici cu fizica, nici cu chimia, poate nici cu logica, am o rugaminte la tine: Mergi la orice Peco vrei tu..solicita unitatea de calibrare (reprezinta un recipient de 10l / 20l) in care sa alimentezi de 2 ori; o data il umpli intr-o zi torida si alta data intr-o zi geroasa. Vei observa ceva diferente considerabile intre cele 2 masuratori si pompa.

Ieri i-am facut plinul de la OMV, eram pe avarie rau de tot cu benzina....pistolul s-a decuplat la 46.22..am bonul in masina. Asta in conditiile in care capacitatea rezervorului este de 45 l
O zi buna
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Fi atent ce am inteles din postarea ta...., adica astazi la 0 grade merg la benzinarie si daca pun in "masura" lor 10 litri (pe pompa) in masura lor pot sa fie doar 9,75 litri?

Iar daca o sa merg in August la 35 de grade si pun tot 10 litri (pe pompa) in masura lor o sa am 10.25 litri..... WTF is this?

Cineva isi bate joc de noi?

Inseamna ca pompa de fapt nu foloseste litru ca masura de unitate a volumului? are cumva un senzor care cantareste benzina,..... ma las pagubas ca nu ma duce capu' mai departe..... de cand dra... nu mai masoara litru volumul?

Cand gat benzina din rezervor o sa merg sa fac plinu' si dupa aia mai cer si unitatea aia ce masura... daca auziti ca ared Petromul de pe Torontalului (timisoara) sa stiti de unde vine....
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mai nu-ti pot explica exact ce si cum la nivel de pompa....dar 100 % exista o diferenta...tin minte ca am masurat vara intr-o zi chiar extrem de calduroasa si etalonul de 20 l s-a umplut pe la 19.8 pe pompa
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc de intelegere, sper ca ti-ai dat seama ca nu am ceva cu persoana ta.

O sa aflu direct la pompa ce se intampla, te tin informat cand va fi cazul

O zi buna.
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
relax..evident ca nu am luat-o personal....chiar aseara mi-am amintit de faptul ca a fost si la Stirile ProTV in vara un mic reportaj legat de asta..era o tampenie legata de economii la cheltuieli in criza si recomandau ca alimentarile la popma sa fie facute in zilele racoroase.
Skip ads

  • florin23s

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 2005 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2010

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:Eu am o intrebare simpla, cum este determinata de fabrica capacitatea rezervorului? Probabil ca nu iau in calcul benzina de rezerva? Sau mai intra ceva benzina si in partea de la buson la rezervorul propriu-zis?

Intreb pentru ca masina mea are omologata capacitatea rezervorului la 52 litri si eu am reusit sa alimentez cu 54.60 litri. Si nici macar nu am insistat, am lasat pistolul sa sara (opreasca) singur.

Sau smecherii de la Petrom au alta unitate de masura? Evil or Very Mad

52 de litri are rezervorul daca bagi pana sus intra mai mult,
iar cu temperatura carburatului nu conteaza cat scrie pe pompa atat baga doar daca o cumperi rece si se incalzeste sau invers apar diferente
  • razvan raz

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2009

  • Mesaj Privat
la masina mea o corsca c din 2001 motor 1.2 am facut cu un plin 360 de km 85% prin oras....putin nu?Sad
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
florin23s a scris:
calin1945 a scris:Eu am o intrebare simpla, cum este determinata de fabrica capacitatea rezervorului? Probabil ca nu iau in calcul benzina de rezerva? Sau mai intra ceva benzina si in partea de la buson la rezervorul propriu-zis?

Intreb pentru ca masina mea are omologata capacitatea rezervorului la 52 litri si eu am reusit sa alimentez cu 54.60 litri. Si nici macar nu am insistat, am lasat pistolul sa sara (opreasca) singur.

Sau smecherii de la Petrom au alta unitate de masura? Evil or Very Mad

52 de litri are rezervorul daca bagi pana sus intra mai mult,
iar cu temperatura carburatului nu conteaza cat scrie pe pompa atat baga doar daca o cumperi rece si se incalzeste sau invers apar diferente


Precizez ca folosesc metoda plinului cu pistolul blocat, il las sa sara singur cand crede de cuvinta.... deci nu ides benzina in asa fel incat sa curga dupa mine la primul viraj... Laughing

Eu asa am invatat sa fac plinul tocmai de la oamenii din benzinarii... aia platiti pentru asta.

Poate fac plinul prea plin Evil or Very Mad
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
razvan raz a scris:la masina mea o corsca c din 2001 motor 1.2 am facut cu un plin 360 de km 85% prin oras....putin nu?Sad


Tocmai de aia am vandut eu un corsa 1.2, si inca l-am vandut in pierdere... depinde si de "talpa".

Bafta
Skip ads

  • claos27

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
rezervor corsa c 1l este 45 asa scrie la mine in acte.desi cand am alimentat am alimentat a intrat undeva la 47 litri.stie cineva de cat este rezerva?
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2009

  • Mesaj Privat
care rezerva fratilor?ati desfacut un rezervor sa vedeti cum e inauntru? Am incercat la alte masini si nu exista asa ceva , doar pompa care e pusa cel mai jos astfel incat sa soarba cam tot si pe ea am gasit acel plutitor care indica cu aproximatie nivelul din rezervor . . . daca e aproape de minim se aprinde becul care indica ca mai ai doar o mica rezerva , nu ca trage benzina din rezerva Smile)=)) .Of of of . Si intradevar , mai intra ceva peste cei 44l din carte,explicatia este destul de logica !
  • nicuiry

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
si la mine tot 45 scrie si am bagat 47
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
nicuiry a scris:si la mine tot 45 scrie si am bagat 47

Rezervorul e mai mare decat oficial, pentru vaporii de benzina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR