Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
In primul rand ma gandesc ca ar trebui sa avem si noi un salut al nostru si poate nu numai asta...adica si niste anumite semne pentru a anunta radarele...dar doar intre opelisti...
Astept propunerile voastre in legatura cu chestia asta si astept propuneri de salut si diferite semne pt in trafic,sa votam toti pentru ele.

Respect!
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Sincer.... cred ca e absurd sa semnalam radarele doar intre noi opelistii, altfel decat pentru ceilalti. De ce?
Sunt curios. Asta e un fel de, hai sa schimbam legea educatiei ca .....nu stiu....
Fara suparare.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
E destul sa faci un semn cu farurile sau un salut cu mana si se prinde persoana vizata Wink

Nu prea te-am vazut pe la intalniri, sau ma insel?
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Nu m-ai vazut pentru ca nu am fost inca la intalniri. Nu am vrut sa fiu rau prin post, ci doar mi-am exprimat propria parere.
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Lotg, nu la tine ma refeream, la colegul nostru din prahova.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Adica noi opelistii sa fim mai cu 3 perechi de c...e? Nu cred ca e ok. Adica semnalele de radar sa le facem numai intre noi, dar sa ne bucuram cand un sofer cu alt tip de auto sa ne faca si noua semn de radar... E un fel de egoism asta.
  • Ick

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sa spunem ca trecem peste ideea clasica : flashuri si peste statiile CB. Cam la ce metode te`ai gandit tu ca s`ar putea folosi ?

Votat NU. E o chestie prea egoista. In trafic toti suntem colegi , ne ajutam si respectam ca atare ( ma rog, exceptii tot timpul vor exista ).
  • imprevizibil

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ick a scris:Sa spunem ca trecem peste ideea clasica : flashuri si peste statiile CB. Cam la ce metode te`ai gandit tu ca s`ar putea folosi ?

Votat NU. E o chestie prea egoista. In trafic toti suntem colegi , ne ajutam si respectam ca atare ( ma rog, exceptii tot timpul vor exista ).


Chiar asa .....no eu nu prea cred ca suntem toti colegi in trafic.O parte sunt colegi(nu ma refer la opelisti) si o parte niste pxxx. sa iti spun ceea ce cred eu in momentul de fata.am colindat in multe tari , nu prea multe dar nici una ca Romania.sa revenim....in Romania in ce parti am fost eu, pe unde era radarul sau politia....nu prea am avut parte de semnale din partea ''colegilor'', si asta cu exceptia camionistilor, cei din aceasta categorie o buna majoritate sunt respectosi si sunt atenti pt., colegii din jur...exista si exceptii
-cei mai in varsta cu varste cuprinse 45-60-65sunt cam indiferenti si cu cele mai putine puncte ale prieteniei din partea mea. Zic asta deoarece nu am gasit nici unul care sa ma avertizeze de politie sau de radar.in concluzie inainte sa fac un flash ma uit bine sa nu ii fac unuia din categria de mai sus.
tinerii is mai buni in privinta traficului.exceptii sunt prxxxxi care fac flash doar sa distreze o fata...asta pt., ca nu au mai avut prietene si trebuie sa ii faca pe leii ....hai sa ii intelegem si la creierasul lor ce se plimba , nestingherit in cap.
-si ultima problema:100 de masini nici un flash si politia dupa colt la 30 de metri Very Happy
bafta la trafic si celor ce se simt cu musca pe caciula nu da flash sa le fie rusine
cine mai are de completat il rog sa scrie in continuare
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
imprevizibil a scris:Chiar asa .....no eu nu prea cred ca suntem toti colegi in trafic



Poate pentru ca esti IMPREVIZIBIL.

Oricum, din textul tau nu am inteles daca esti pro sau contra?

Eu in acest topic am fost impotriva idei de a face separatisme si hai sa zic si impotriva faptului de a complica legile nescrise ale semnalelor intre participantii la trafic.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu sunt pentru a face semne tuturor indiferent de masina sau utilajul pe care il conduc. asa cum si mie imi place sa mi se faca semn daca e politie sau accident sau altceva... eu am facut semn si la un echipaj de politie care venea de pe contrasens si eu tocmai ce trecusem de un radar cu 200m in spate si au ras politaii dar atata... Very Happy
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Foarte bine. Nici eu nu am timp in trafic sa selectez oamenii dupa varsta, sex, rasa si alte criterii politice sau nu. In acest caz numai cu stopurile as mai apuca sa-i semnalizez
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Daca vrem sa fim oameni, sa fim pana la capat. Daca alti soferi se c..a pe drum, trebuie sa fim si noi asa? Si ce daca nu ti-a facut nimeni flash si la 30m era politia? Si eu am trecut de muulte ori prin situatia asta, dar nu mi-am zis "gata, nu mai fac semn la nimeni". Nu ajungem nicaieri asa. Nu ma doare faza lunga sa semnalizez si altora sa fie atenti la radar. In fond, politistii de la noi doar asta fac, in loc sa previna : dau amenzi. Asa ca numai politie nu e. Cat pot sa ii ajut pe altii, o s-o fac cu mare drag, fiindca imi cade bine sa stiu ca mai apare cate unul care ma ajuta si pe mine, si asa am o justificare ff buna Smile . Dai, primesti. Poate nu asa mult pe cat dai, dar totusi primesti .
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Haideþi sã fim realiºti: chiar vã ardeþi becurile de pe faza lungã dupã ce treceþi de vreun radar, sã avertizaþi pe ceilalþi de pe contrasens? Oare de ce faceþi asta? În condiþiile în care 99% din ºosele sunt supraagomerate ºi se circulã în coloanã ºi în zona unde radarul e instalat se circulã cu 32km/h, când se poate foarte bine pânã la 58km/h? Pe ceas, cã GPS-ul v-ar da valori mai reale.
În condiþiile de mai sus doar flashuiþi pe colegul din faþã, în rest nu vã vede nimeni.
A! Sunt pe o ºosea liberã, trec de un radar proaspãt instalat, dau douã flash-uri scurte, iar imbecilul din duba de pe contrasens îmi bagã fazã lungã ºi claxoane pânã trece de mine? Sau altul mã ignorã total ºi 200m mai încolo e oprit de Poliþie?
De ce sã-mi consum H1-urile? Din spirit de colegialitate? Da mai bine ascult eu muzicã tihnit, cu tempomatul activat, ronþãind un mãr.

Iar despre semne distinctive între opeliºti sau clubberi, mai bine nu. Ne pierdem în detalii. Sã fim oameni cu toatã lumea, indiferent de locaþie, maºinã sau culoare. Asta ne va scoate din mulþime, peste nivelul mediu.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Comporta-te cu altii asa cum ai vrea sa se comporte ei cu tine
Vorba lui florin, nu ma doare maneta sa le dau flash. Daca nu pricep, si dau faza lunga, le dau si eu o faza lunga, lata si inalta, si ne potolim apoi cu totii.
Toti ne plangem de conditiile de trafic din Ro, insa trebuie sa intelegem ca, in loc a ne plange, am putea incerca sa facem ceva. Sa dam un exemplu de conduita, macar din cand in cand. Si sa ne comportam civilizat. Sa dam lectii elegante celorlalti
Eu am primit, relativ recent, o lectie pe care cred ca nu o voi uita in viata mea. Am aruncat un muc de tigare pe geam. Domnul din spatele meu m-a vazut, la semafor s-a incadrat langa mine, a deschis geamul si mi-a zis, zambind nitel "Bravo domnule, sunteti un roman adevarat!". Mi-am meritat-o... Mai e nevoie sa spun ca de atunci mi-am amintit brusc, subit si instantaneu, ca am scrumiera in masina?
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu ma dor farurile si nici nu costa bani sa fac un semn ca e radar sau politie sau accident sau orice altceva la care sa fii mai atent pe drum, asa ca intotdeauna ii avertizez pe colegii de trafic; sigur ca si mie imi pica bine cand altii ma fac atent. Personal, am patit o chestie destul de nostima: dupa ce am rulat cativa kilometri in spatele unei dube cu 35 km/h (ce-i drept pe o portiune cu limitare de viteza la 50 si cu linie continua) am intrat in depasire; si ghici cine imi da flashuri de sub un copac de pe marginea soselei? Era chiar Masina de Carat Varza (MCV) echipata cu radar si cu politist. N-am avut decat sa ma retrag si sa ii multumesc.
Cat despre un salut intre membri forumului, nu stiu... Poate ghiceste cineva ceva. Eu daca vad un membru cu sticker ("semn de recunoastere") il "salut" cu flashuri, avarii, claxon (depinde de situatie), daca vrea primeste salutul, daca nu...
  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
#aco_008 Stiu ca nu am fost la intalniri,dar chiar nu am avut timp...au fost multe chestii care m-au impiedicat ...mai ales in ultima vreme...iti promit ca prima ocazie care se va ivi o sa vin si la intalnire...si chestia cu semnele in trafic ale opelistilor era o idee pt ca sunt foarte multe persoane care trec pe langa tine si pur si simplu nu au nici o treaba...nici flash nici nimic...si dupa 2 km dai de ditamai radaru...am vazut persoane de genul multe si voiam chestia asta pt k pe mn m-a prins radarul kiar din cauza unor persoane de genul....
Si nu spun acum neaparat dekt noi sa stim semnele,dar daca le tot folosim asa mai invata cate unul...cate doi...si asa suntem si noi mai atenti unii cu altii...
scuze inca odata ca nu am putut ajunge niciodata la intalniri...
Respect!
  • imprevizibil

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
LOTG poate ca tu nu intelegi ce scriu , insa ideile se pot intelege.Banuesc cumva ca tu nu ai mai mult de 18-19 ani, deoarece te stresezi cam mult, pentru nimic.
eu va spun tuturor :fac flash intruna , nu conteaza masina si rasa, insa batraneilor de peste 45 de ani nu le fac nici macar un flash......poate asa se vor invata sa nu fie atat de egoisti, si la randul lor sa faca macar un flash de avertizare cand se face prezenta vreunui radar
salutare
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
am votat ca sunt de acord dar in alt sens,si anume...la radare,e semn comun..se stie...dar de ex,mergeam azi cu loganul de la firma si am intalnit un opel stickerit.am claxonat,s-a uitat la mine si cine stie ce mi-a zis.de unde sa stie omul ca eu am opel acasa.un semn de salut intre noi,ar prinde bine,dar doar pt a ne saluta.restul sunt detalii..
  • bvirgil1979

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
M-a amuzat tare userul "imprevizibil" si legat de ceea ce a spus as avea s-i adresez o intrebare:cum iti dai seama, ca la volanul masinii din sens opus este ,, un batranel de peste 45 ani,,?Observi de la foarte mare distanta cine conduce masina, imediat ii aproximezi varsta si te decizi daca este cazul sau nu sa il avertizezi ?
Cel putin, eu stiu ca flash-urile se dau de la distanta si nu chiar in momentul cand treci pe langa masina de pe sensul opus.
Legat de subiect, nici eu nu cred ca Opelistii ar trebui sa aibe o solutie distinctiva fata de ceea ce avem acum (flash-ul,in anumite cazuri chiar avaria, cand un participant de pe acelasi sens de mers nu intelege ca urmeaza un radar).
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
bvirgil1979 a scris:M-a amuzat tare userul "imprevizibil" si legat de ceea ce a spus as avea s-i adresez o intrebare:cum iti dai seama, ca la volanul masinii din sens opus este ,, un batranel de peste 45 ani,,?Observi de la foarte mare distanta cine conduce masina, imediat ii aproximezi varsta si te decizi daca este cazul sau nu sa il avertizezi ?


Raspuns: are parbriz cu lupa, (x10) si un microprocesor care analizeaza oportunitatea flashului, in timp real (milisecunde). El, imprevizibil fiind, nu-si poate permite sa greseasca, asa ca savureaza un mar (parca Byke l-a "citit?) Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Ce parere aveti de aceasta idee?
Sunt de acord ca ar trebui. 48%
Nu sunt de acord. 29%
Mi-e indiferent... 22%
85 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR