Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • PH 90 COK

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2010

  • Mesaj Privat
salut baieti am si eu o vectra b 1.6 16v si mia sarit de la punct ,i-am facut chiuloasa am schimbat supepele simeringurile,tot am facut chiuloasa din nou ,dupa ce ma pus chiuloasa pe masina a inceput sa consume ulei si sa scoata fum ,inainte sa sara de la punct nu consuma ulei si nu scotea nici fum ,vreau si eu un sfat Wink ,..................................... ms
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La pistoane te-ai uitat ?
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Poti sa speri ca in galeria de admisie sa fi intrat accidental ceva ulei sau substante de-astea de curatat care le-ai folosit tu pe acolo si acum sa le bage odata cu aerul in camera de ardere . Asta e doar o idee , eu am patit la un x20xev asa . Incearca sa dai un cox mai lung asa sa arzi tot ce e in plus pe admisia aerului si poate isi revine . In alta ordine de idei are foarte mare dreptate dancuciureanu referitor la pistoane . Mai asteapta sfaturi si pareri si pe urma incepi cu cea mai ieftina chestie , daca dan are dreptate va trebui sa desfaci iar motorul sa vezi cxe e cu pistoanele . Cu respect !
  • PH 90 COK

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2010

  • Mesaj Privat
sincer la pistoane nu m-am uitat .ce; care mia facut chiuloasa a zis k este de la segmenti dar eu nu cred k are cum dak maisna inainte sa sara de la punct nu consuma ulei ... Crying or Very sad ,
Skip ads

  • PH 90 COK

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2010

  • Mesaj Privat
va multumesc pentru sfaturi
CU RESPECT
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
daca ti-a sarit de la punct, si mecanicul ti-a rectificat chiulasa fara sa mai verifice nimic altceva..nu e de bine..
p.s: du-te la altul
.....
explica-te cum adica consuma ulei..cat?..in cat timp?...
.....
daca papa mult , in timpscurt/km putini..e decat o explicatie..segment rupt pe cel putin un piston..daca zici ca inainte nu-ti consuma..si dupa iti ia ulei mult..inseamna ca nu doar chiulasa a avut de suferit..(uzura la segmenti nu avea, nici acum nu are..)deci ai pe un piston segmenti rupti(patrunde ulei in camera de ardere mai mult, si nu mai are cine sa-l racleze inapoi in baie)..
.....
daca mananca putin..atunci e varianta lui sandu race e valabila:D
  • PH 90 COK

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2010

  • Mesaj Privat
mananca mult ulei Embarassed ,deci parerea ta este sa demontez motorul si sa ma uit la pistoane

msssss
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
fii atent...sa nu te mai chinui cu demontat chiulasa-implicit sa dai alti bani pe garnitura chiulasa..iti recomand sa desfaci baia...desfaci piulitele la prezoanele de la lagarelele de prindere a arborelui cotit, desfaci la manetoane bielele..scoti arborele si scoti rand pe rand cate o biela cu piston cu tot..
  • coategoale

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Daca a lovit supapele poate ca a afectat si ghidurile supapelor si apar pierderi pe langa supape.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR