Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • ZAIT

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Meriva 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
stie cineva de ce stau rotile spate oblic?partea superioara inclinata spre interior.telescoapele sunt noi,schimbate de vreo 10.000 km(billstein).am crezut ca din cauza lor stateau asa rotile dar din pacate nu s-a rezolvat prb nici dupa inlocuire. Crying or Very sad
Skip ads

  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cu portbagajul gol asa stau rotile din cauza puntii spate. Verifica cu vreo doi-trei saci si trei persoane pe bancheta din spate!
  • ZAIT

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Meriva 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
as vrea eu sa scap asa usor. doi saci de nisip in portbagaj si gata treaba,ai si aderenta pe viraje Confused dar nu mrg, am incercat ,m-am uitat la roti si cu masina incarcata,tot asa stau.nu ar fi un capat de lume daca ar doar o chestie 'estetica' dar imi mananca cauciucurile pe interior si nu prea imi vine sa le schimb la fiecare 15000 km.oricum ms pt raspuns.
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu nu cred ca e intamplator asezarea rotilor pe spate in felul acesta.Am vazut si la alte marci de masini si nu cred ca ar uza cauciucurile neuniform!
Skip ads

  • ZAIT

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Meriva 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
hmm...la a ta nu se consuma pe interior deloc?alea din spate bineinteles.eu am vreo 8000 km cu astea noi(cauciucurile),si deja daca masor adancimea profilului este o diferenta de 2-3 mm intre partea int si cea ext.ma gandeam daca exista la un fel de distantiere intre rulment si osie...
  • iahimCJ

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Inclinatia este vizibila cu ochiul liber sau doar dupa uzura cauciucului ai dedus? Nu poate sa fie o problema din geometria rotilor?
Eu mi-am distrus 2 cauciucuri pe fata doar din simplul fapt ca nu era facuta geometria...
  • ZAIT

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Meriva 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
se vede putin si la ochi.pe spate nu ai ce geometrie sa-i faci ca nu se regleaza nimic, din pacate.
  • b911lau

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
toate merivele au asa puntea spate "cracanata" asa sant proiectate mie cauciucu nu mil papa , si ridicata pe elevator tot asa stau rotzile

Skip ads

  • moticavlad

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Arad
  • Masina: Meriva 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2011

  • Mesaj Privat
buna . eu am schimbat bucsele de la punte si s-a schimbat putin treaba. si eu am patit la fel cu asezarea rotilor din spate . nu incerca sa le schimbi singur pt ca ai nevoie de o presa speciala Wink succes mai revino cu commenturi daca poti Wink
  • ZAIT

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Meriva 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
s-a rezolvat.distantiere intre ansamblul rotii care se prinde de punte si punte.prin incercari repetate am ajuns la niste valori bune ale unghiului de cadere.de ce au ajuns rotile asa nu stiu(probabil di cauza supraincarcarii s-a indoit puntea Question )
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@zait..unde ai rezolvat? Eu am probleme la puntea spate la corsa.
  • ZAIT

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Meriva 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
in spatele blocului Very Happy .cu rabdare multa.desfacut ansamblu rotii adaugat distantiere(saibe de diferite grosimi,in functie de distanta,confectionate de mine din tabla de grosimea potrivita),masurat ochiometric pana cand pare indreptat apoi la un mecanic unde se face convergenta se masoara unghiul de cadere,doar pe spate evident.ar trebui sa aiba o tendinta spre unghi poz.(adica sa se deschida rotile in sus) deoarece sub incarcare rotile tind sa revina la unghi neg.(de aia se mananca cand e incarcata).la mine roata dr. spate are +0.7gr,st +0.3
Skip ads

  • Rooth

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Poti sa dai cateva detalii unde ai tatonat distantierele la punte ?
Am si eu ceva probleme la acest capitol .
  • ZAIT

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Meriva 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
La suruburile care tin rulmentul prins de punte,cele din partea superioara,bineinteles intre rulment si punte.La mine problema a devenit mai evidenta dupa ce am montat instalatia de gpl si am mai multa greutate pe spate.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR