Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • mosu90

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut! sunt interesat si eu sa-mi pun bixenon pe astra h a mea din 2006, doar ce am cumparat-o si nu are xenon.. are halogene

eu vreau sa pun xenon peste tot inclusiv in proiectoare, nu de alta ca nu as vedea bine doar cu xenon pe faza scurta, dar nu as vrea cand dau faza lunga sa se aprinda alea galbene si la proiectoare acelasi lucru...

nici eu nu sunt foarte dumerit ce sa fac ori sa pun bixenon (s-ar putea sa trebuiasca sa schimb farul cu totul? ) sau sa cumpar 3 kituri unul pt faza scurta, unu' pt faza lunga si unu pt proiectoare?
cu proiectoarele mai e o problema, eu nu am proiectoare momentan, va trebui sa cumpar, am gasit la cineva cu 50 euro cu grile cu tot dar nu stiu cum fac rost si de butonul acela din bord, cabluri cred ca are trase, o sa ma interesez pe la dezmembrari

voi ce ziceti?

un lucru e clar nu o sa las faza lunga galbena :d
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Vezi ca pe langa instalatia propriuzisa de xenon mai ai nevoie de faruri cu lupa, instalatie de spalare a farurilor si senzori de autoleveling.
Xenonul pe proiectoare e pentru cocalari. Rolling Eyes
  • mosu90

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2009

  • Mesaj Privat
nu e vorba de cocalari ca nu merg cu proiectoarele aprinse prin oras sau chestii din astea. merg decat daca sunt gropi ( asta la cealalalta astra g la care am proiectoare) .. se vad mult mai bine gropile, si crede-ma la noi chiar e nevoie sa vezi gropile cum trebuie , si ti-am zis nu vreau "o soseata de un fel si alta de un fel Very Happy" instalatia de spalare da-o... seznorii aia autoleveling trebuie :-s

cred ca o sa pun eu 2 kituri h7 si h1 pe proiectoare ma ajunge in jur de 9 mil... flashuri nu prea dau eu sa se arda si becurile oricum nu sunt asa scumpe
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Proiectoarele..sunt de fapt lampi de ceata..si daca sunt de ceata, e mai buna lumina galbena. Pentru faza lunga, ca sa nu mai dai banii pe xenoane, poti sa pui niste phillips blue vision sau extralight..ceva de genul. Dau lumina f f alba. cu autoleveling-ul si spalare faruri lipsa...o sa mai mearga pana o sa inceapa RAR sa opreasca si autoturisme pe traseu..deocamdata au pita de la camioane, dar nu se stie cand o sa apara o minune
Skip ads

  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
exista o lupa bi-xenon , se monteaza in far , da-mi un pm , nu vreau sa fac publicitate nimanui gratis ..
  • sicanu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Intradevar cu kitul de xenon chiar si fara lupe(desi i-i cam rupe la ochii pe ceilalti,dar daca lasi pozitia la faruri mai jos e ok) se vede altfel indiferent de vreme(dar mai ales pe ceata),se vede super bine si nu am decat pe faza scurta,pe pozitie am pus becuri philips blue vision si sunt ok,adica nu se mai vede diferenta chiar asa de mare intre xenoane.Cat despre proictoare livcro are drepatate.Dar daca gasesti faruri cu lupa aftermarket care am inteles ca sunt in jur de 1400 de lei,bineinteles chinezarii,dar i-si fac treaba poti incerca si sigur nu-ti va parea rau.
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
@sicanu Ai mers cu vreo masina care avea xenon OEM (lupe,autoleveling,spalatoare) ?Cum sa nu fie diferenta mare? Xenonul OEM ofera vizibilitate optima in orice conditii meteo normale.
"Xenonul" after market in conditii de sosea umeda se reflecta(obositor) iar in conditii de ceata...
E util doar in conditii de sosea uscata fara ceata sau ploaie dar chiar si atunci ii deranjezi pe ceilalti care o sa te "salute" cu faza lunga aprinsa pana treci de ei.
Daca tot vreti xenon puneti si lupe chiar daca nu sunt originale...
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut,vreau sa imi montez niste faruri cu lupa GM(avand normale),ce ma intereseaza:daca pun xenon aftermarket pe langa faruri imi mai trebuie ceva,sau sa imi pun xenon original?pentru xenon original imi poate spune cineva componenta exacta a instalatiei?
Skip ads

  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
In principiu, da, ti-ar mai trebui autoleveling si spalator de far, dar la far cu lupa nu-ti mai trebuie nimic. Cand spun asta, ma gandesc la faptul ca datorita lupei, sansele sa scoti ochii colegilor de trafic sunt practic zero, iar daca se murdaresc, efectul il vei resimti doar tu. La farurile clare, situatia sta putin altfel.
N-ai de ce pune instalatie xenon originala, doar un bec e ~300-400 lei. Daca mai cumperi si balasturi originale, te-apuca plansul.
Becurile cu xenon au aceeasi caracteristica, indiferent de producator: lumina mai puternica, datorita tehnologiei. Fiabilitatea lor nu cred ca e mai mare la cele originale fata de cele after-market. Am vazut destui useri plangandu-se ca li s-au ars becurile originale. Costul unui kit after e de ~200 de lei. Eu am un kit no-name de un an si n-am nici o problema cu el. Un bec xenon pentru acest kit il gasesti la ~50-80 lei. Decizia iti apartine.
Te sfatuiesc sa pui de 4300 k, sunt cele mai bune din pdv al vizibilitatii.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
daca dispui de 800-100 de euro puneti original cu AFL... dar scapi cu 200-300 euro cu ceva aftermarket cu lupa, dar in cazul asta trebuie sa alegi angel eyes sau dayline, faruri aftermarket cu lupa fara ceva "tunning" in ele nu exista pentru H
  • costel.diaconu

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
cu ceva timp in urma am început proiectul cu proiectoarele pe care l-am dus la bun sfarsit, urmeaza faruri cu lupa bineinteles original GM farul si kit xenon aftermarket.
Momentan am gasit far pe stanga
Cand o sa fac rost si de cel pe dreapta ma apuc de treaba si revin cu detalii.
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
@Dan56,spalator faruri am,tot la 4300k ma gandeam si eu,si sa inteleg ca in farurile astea becurile aftermarket nu orbesc? @GabiB-77,am gasit si AFL dar cred ca este o investitie prea mare,am luat faruri lupa originale GM goale fara calculatoare,becuri,ca after nu prea as pune.
@costel.diaconu,eu am luat farurile,astept detalii dupa ce le montezi,in caz ca nu le montez eu mai repede.
Multumesc
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca pui faruri originale si xenon aftermarket, nu?

Si renunti la reglaj faruri? Ca daca nu pui tot ce trebuie, n-o sa ai reglaj electric la ele, poate ne lamureste un coleg daca ai macar reglaj manual
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
adilos a scris:...sa inteleg ca in farurile astea becurile aftermarket nu orbesc?

Nu orbesc mai multe decat cele originale, lupa din cele originale focalizeaza foarte bine fluxul luminos. Daca-s reglate corect, e ok.
Am intele ca la cele "tunate" (a.e si daylight) ar fi ceva probleme vis-a-vis de calitatea lupei.
Eu am aftermarket Hella DynaBeam (AFL), in ele am becuri no-name, si sunt pe deplin multumit. N-am primit nici un flash intr-un an, de cand le am pe masina, iar faza lunga o folosesc destul de rar, chiar cand sunt singur pe sosea.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu de unde ai inteles tu una-alta despre cele "tunate", eu am avut si cu angel-eye si cu dayline (nu daylight Razz) si nu am orbit pe nimeni (evident nu am primit blit-uri)

Intra-devar exista diferenta intre fanta facuta pe un zid, cele Dyna fac fanta dreapta in partea superioara, astea pe care le-am avut eu au fanta inclinata la 30 de grade spre dreapta
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
GabiB-77 a scris:Sa inteleg ca pui faruri originale si xenon aftermarket, nu?

Si renunti la reglaj faruri? Ca daca nu pui tot ce trebuie, n-o sa ai reglaj electric la ele, poate ne lamureste un coleg daca ai macar reglaj manual

Da,original GM,dar pana la urma pe langa faruri si motorase reglaj,imi mai trebuie ceva?
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai aici am eu dilema si nu ma pronunt ca altii daca nu vad cu ochii mei... Pe cele originale cu lupa se pot pune motorase de reglaj?

Sau poate colegul Dan Costea ne spune pe cele aftermarket ale sale are motorase electrice de reglaj far, chiar o poza ar fi sugestiva Wink
  • costel.diaconu

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Cel original cu lupa pe care il am eu are motoras incorporat, si o sal fac sa mearga din butonul de reglaj din blocul de lumini, adica o sa am reglaj ca la farurile fara lupa ca nu ma intereseaza AFL, vreau sa-l reglez cum vreau eu si cand vreau eu nu cand vrea el.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
costel.diaconu a scris:Cel original cu lupa pe care il am eu are motoras incorporat, si o sal fac sa mearga din butonul de reglaj din blocul de lumini, adica o sa am reglaj ca la farurile fara lupa ca nu ma intereseaza AFL, vreau sa-l reglez cum vreau eu si cand vreau eu nu cand vrea el.


Sunt un pic confuz in ceea ce vrei sa spui (probabil un pic bruiat din cauze colaterale)... deci are motoras de reglaj ca orice far original fara lupa? te superi daca faci o poza sa vedem si noi aici? Daca are acest motoras ce trebuie sa-i mai faci sa culiseze din butonul de la blocul de lumini? NU e suficent doar sa-l conectezi si gata, functioneaza si reglajul? sau e nevoie sa modifici niste fire care "mergeau" la AFL si sa le tragi inapoi in mufa de conectare far?
  • costel.diaconu

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
O sa functioneze si reglajul, doar sus jos bineinteles.

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR