Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salut! Dupa schimbarea setului motor si a cuzinetilor am schimbat si setul de garnituri de la motor. In locul celor 2 garnituri de pluta de la baia de ulei , cei de la reprezentanta mi-au dat o singura garnitura din cauciuc, care imbraca separatorul acela de ulei. Am curatat bine pe acolo , am degresat tot si am pus noua garnitura.
Dupa vre-o 2 zile a inceput sa imi curga ulei pe la garnitura prin zona de langa filtrul de ulei si distributie(in zona unde se imbina pompa de ulei cu blocul motor).Mai ales pe la suruburi se observa scurgeri de ulei. Astazi am dat din nou baia de ulei jos si am cumparat un tub de gasket negru (2+2 o varianta mai concentrata). Ce ma sfatuiti sa fac:
-sa montez garnitura la loc si sa dau si cu gasket?(unii mecanici mi-au zis ca va curge mai rau)
-sa pun doar gasket si sa nu mai pun garnitura?
De ce am gasit azi suruburile slabite de la baie? Garniturile acestea de cauciuc se lasa in timp si trebuie stranse de mai multe ori?
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
am dat un search si am gasit! voi pune garnitura la loc si voi aplica si silicon. pompa de ulei are o garnitura unde se prinde pe bloc la c20xe?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ai gasit suruburile slabite pt ca intradevar cauciucul lucreaza la cald.sa nu strangi tare sa strici filetul.posibil sa nu fie o garnitura asa buna.
la fosta am schimbat si eu garnitura si nu curgea.umezea un pic dar nesemnificativ.
nu stiu cat de buna e solutia cu silicon ca nu am aplicat-o.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR