Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua!
Detin un Opel Astra G hatchback 2002 1.6 16v(z16xe) de care pot spune ca sunt incantat!
Problema mea: ce ma supara in ultimul timp este un trepidat (care la un moment dat este foarte suparator) care vine de sub grila de unde vine aerul pentru dezaburirea parbrizului.
Va rog frumos sa imi spuneti daca ati mai intalnit acest fenomen, si daca l-ati rezolvat cum ati procedat.
Am sa atasez o poza sa va arat zona de unde cred eu ca vin acele trepidatii.
Esential am crezut ca este grilajul care vine acolo (acela negru de plastic),l-am dat jos dar acelasi trepidat...
Va multumesc mult de tot si astept sfaturile voastre!

Skip ads

  • andreistancu89

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: pitesti
  • Masina: Astra 1999 1.8 l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
razvanvl a scris:Buna ziua!
Detin un Opel Astra G hatchback 2002 1.6 16v(z16xe) de care pot spune ca sunt incantat!
Problema mea: ce ma supara in ultimul timp este un trepidat (care la un moment dat este foarte suparator) care vine de sub grila de unde vine aerul pentru dezaburirea parbrizului.
Va rog frumos sa imi spuneti daca ati mai intalnit acest fenomen, si daca l-ati rezolvat cum ati procedat.
Am sa atasez o poza sa va arat zona de unde cred eu ca vin acele trepidatii.
Esential am crezut ca este grilajul care vine acolo (acela negru de plastic),l-am dat jos dar acelasi trepidat...
Va multumesc mult de tot si astept sfaturile voastre!

dai jos grila aia speli super bine apoi dai cu ceva siliconic..o sa se stranga praf dar alta solutie nu stiu...
mai poate fi daca ai schimbat parbrizul sa atinga bordul (are o buza indoita acolo) si sa se auda ciudat. incearca tot cu spray siliconic apoi stergi de jur imprejur sa nu ramana pe geam. poate sa dispara
  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca parbrizul a fost schimbat! Si acele trepidatii devin foarte enervante dupa ce mergi un timp cu masina! Chiar si pe loc daca turezi masina pe la 1500 rpm incepe sa bazaie pe acolo Neutral
Pentru mai exact sa dau cu spray siliconic?
  • andreistancu89

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: pitesti
  • Masina: Astra 1999 1.8 l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
razvanvl a scris:
andreistancu89 a scris:
razvanvl a scris:Buna ziua!
Detin un Opel Astra G hatchback 2002 1.6 16v(z16xe) de care pot spune ca sunt incantat!
Problema mea: ce ma supara in ultimul timp este un trepidat (care la un moment dat este foarte suparator) care vine de sub grila de unde vine aerul pentru dezaburirea parbrizului.
Va rog frumos sa imi spuneti daca ati mai intalnit acest fenomen, si daca l-ati rezolvat cum ati procedat.
Am sa atasez o poza sa va arat zona de unde cred eu ca vin acele trepidatii.
Esential am crezut ca este grilajul care vine acolo (acela negru de plastic),l-am dat jos dar acelasi trepidat...
Va multumesc mult de tot si astept sfaturile voastre!

dai jos grila aia speli super bine apoi dai cu ceva siliconic..o sa se stranga praf dar alta solutie nu stiu...
mai poate fi daca ai schimbat parbrizul sa atinga bordul (are o buza indoita acolo) si sa se auda ciudat. incearca tot cu spray siliconic apoi stergi de jur imprejur sa nu ramana pe geam. poate sa dispara



asa am avut si eu problema cand am schimbat parbrizu scapi dupa ce dai cu un spray de silicon.
Cred ca parbrizul a fost schimbat! Si acele trepidatii devin foarte enervante dupa ce mergi un timp cu masina! Chiar si pe loc daca turezi masina pe la 1500 rpm incepe sa bazaie pe acolo Neutral
Ms pt sfaturi am sa incerc si ce ai spus tu!

Skip ads

  • andreistancu89

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: pitesti
  • Masina: Astra 1999 1.8 l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
asa am avut si eu problema cand am schimbat parbrizu scapi dupa ce dai cu un spray siliconic si trece ceva timp o sa te chinuiesti cu stersu parbrizului apoi da nu e problema
  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca parbrizul a fost schimbat! Si acele trepidatii devin foarte enervante dupa ce mergi un timp cu masina! Chiar si pe loc daca turezi masina pe la 1500 rpm incepe sa bazaie pe acolo Neutral
Ms pt sfaturi am sa incerc si ce ai spus tu![/quote]

asa am avut si eu problema cand am schimbat parbrizu scapi dupa ce dai cu un spray siliconic si trece ceva timp o sa te chinuiesti cu stersu parbrizului apoi da nu e problema[/quote]


Pe unde mai exact trebuie sa dau cu acest spray siliconic?
  • andreistancu89

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: pitesti
  • Masina: Astra 1999 1.8 l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
la parbriz acolo unde se "imbina" cu bordu dai cu spray din abundenta pe toata linia ca nu stii exact unde scartaie. apoi iei si stergi barbrizu cu alcool
  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Altcineva alte idei de la ce ar mai putea fi? Va multumesc!
Skip ads

  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu a mai patit nimeni sa aibe acele trepidatii in dreptul grilei de ventilatie? Va rog sa ma ajutati!
  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat

Posibil ca in zina aceasta unde se inbina plansa de bord cu consola centrala sa mai sartaie...
La inbinare, consola centrala are o banda de carpa, sa zic asa, ce ar trebui sa fie lipita pe marginea consolei in partea de sus! Daca nu este asa s-a dezlipit si trebuie lipita Wink , altfel freaca si in acelasi timp scartaie... de acolo poate proveni sunetul...
In cazul in care e la grila...cu rabdare si cu grija cred ca ai putea sa faci aceeasi operatiune si la imbinare sa pui asemeni cum e la consola centrala(tocmai de ceea ce iti vorbeam)
  • ToXyC

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 1.6 16v 101cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2010

  • Mesaj Privat
razvanvl a scris:Nu a mai patit nimeni sa aibe acele trepidatii in dreptul grilei de ventilatie? Va rog sa ma ajutati!


si la mine e la fel
  • tomescu_g20

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca am inteles bine dar la mine trepidatia venea de la grila dezaburiri parbrizului si anume in partea stanga nu mai statea fixaprobabil se rupsese ceva habar nu ma dar am rezolvat cu o bucata de servetel am intepenit-o dedesubtu parti unde credeam eu ca se misca si asa am scapat de trepidatia enervanta.Sper sa-ti fie de ajutor sfatu meu.
P.S: Incearca cu mana prin miscarea grilei vezi unde are joc mai mare pentruca de acolo vine trepidatia si intepeneste-o cum am zis
Skip ads

  • sacagiu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
si la mine scartaie la fel dar daca o turez peste 1500 nu mai scartaie. oricum nu face mereu asa, e enervanta stiu dar mai dau muzica tare ca sa scap de zgomot Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR