Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • mipos

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Vreau sa-mi pun cirlig de tractare pe masina dar am observat ca pe certificatul de inmatriculare si chiar si pe cartea de identitate in casuta "remorcabila cu disp. de franare" nu e completat nimic, respectiv 0. Am gasit chiar si cirlig pentru Sedan cu instructiuni de montaj, am gasit si locul de montaj pe masina, am si conector pt. partea electrica dar m-am blocat la partea legala a actiunii. Poate nu e a fost corect omologata avind in vedere ca am luat-o destul de repede dupa aparitie(martie 2008).

Imi puteti spune va rog ce scrie la voi in cartea de identitate legat de problema asta? Poate s-a schimbat ceva la masinile vindute mai recent.

Are cineva instalat un cirlig pt Sedan?

Merci
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Acea menþiune se completeazã in cazul remorcilor, deci poþi sã montezi fãrã probleme cârligul. Trebuie sã ai grijã doar la alegerea unei remorci. Masa remorcii +masa maºinii nu trebuie sã depãºeascã valoare inscrisã in talon. Numai bine.
  • mipos

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Poate n-am fost clar. La mine in talon scrie 0 adica orice remorca as alege ar fi peste limita admisa in talon.
Pe talon am masele: proprie 1306, total max autorizata 1750 iar la remorcabila cu disp. de franare si remorcabila fara disp. de franare scrie 0. Eu din cite stiu in aceste rubrici se inscrie masa maxima a remorcii ce urmeaza a fi tractate. sau nu? Rolling Eyes
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
In talon la rubrica F1 ai masa auto incãrcatã maxim admisã din punct de vedere tehnic.( la tine 1750kg ) La rubrica G ( urmãtoarea ) ai masa vehiculului in serviciu ( la tine 1306kg ). Iar la rubrica Observaþii este trecut: masa maximã ansamblu vechicule....( la tine trebuie sã fie 1750+750=2500kg in cazul in care cea mai grea remorcã tractatã este cea de 750kg , dar asta este in funcþie de tipul masinii ). In talon nu se scrie separat masa remorcii, doar masa ansamblului vehicul +remorcã. Numai bine.
Skip ads

  • chicco

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2008 1.3 CDTI SEDAN
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Buna
la fel si eu sunt posesorul unui Sedan 1.3 cdti din Februarie 2008 si am trecut in talon valoarea 0 la remorcare.
Scrieti-mi pe adresa lucian.hojda@yahoo.com,poate vom gasi o rezolvare.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ART. 53 din regulamentul de aplicare a OUG 195/2002
b) CATEGORIA B:
1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
3. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, iar masa totala maxima autorizata a remorcii nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator

Din textul de mai sus rezulta ca posesorul unui permis categoria b nu poate tracta o remorca mai grea decat masina.
  • chicco

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2008 1.3 CDTI SEDAN
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Buna
Nu inteleg ce avem de-aface cu acest articol.
Problema noastra este ca masinile noastre probabil
nu au fost omologate pt a tracta remorca.
In orice caz nu s-ar putea depasi 3500 kg,nimeni
nu ar tracta o rulota de 2000 kg ?!?!?!?!
  • eugen_TL

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
cat te-a costat carligul , pune si poze . cat priveste problema ta acelasi lucru "scrie" si la mine in talon Smile .
m ar interesa sa imi montez si eu un carlig doar pentru protectie.
Skip ads

  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:In talon la rubrica F1 ai masa auto incãrcatã maxim admisã din punct de vedere tehnic.( la tine 1750kg ) La rubrica G ( urmãtoarea ) ai masa vehiculului in serviciu ( la tine 1306kg ). Iar la rubrica Observaþii este trecut: masa maximã ansamblu vechicule....( la tine trebuie sã fie 1750+750=2500kg in cazul in care cea mai grea remorcã tractatã este cea de 750kg , dar asta este in funcþie de tipul masinii ). In talon nu se scrie separat masa remorcii, doar masa ansamblului vehicul +remorcã. Numai bine.


Despre ce talon vorbesti, Edwin?
Si eu am H 1.3 cdti sedan din 2008, talon tot de-atunci, dar rubricile nu-s alfanumerice, ci numerice, de la 1 la 21.
Datele despre mase sunt la pct.11: Proprie=1365 kg, Totala max. autorizata=1810 kg (deci incarcarea admisa = sau < 445 kg), Remorcabila cu disp. de franare= -, Remorcabila fara sist. de franare= -, Maxima autorizata pe axe: Fata=985 kg, Spate=860, Nr. axe=2. Asta-i tot
p.s.: e drept ca insumand 985 cu 860 da 1845 kg, nu 1810, dar...atat Crying or Very sad
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Dan56 a scris:
Despre ce talon vorbesti, Edwin?


Uite despre ce vorbesc:

Este ultimul model de talon apãrut din 2009
  • dacianfh

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Intervin si eu cu o parere proprie...

Remorcabil cu sistem de franare se refera la faptul ca, remorca in sine are sistem de franare propiu( acest model de remorca nu poate fi tractat de Astra ta).
Poti sa tractezi linistit remorci, dar acele tipuri de remorci care nu au sistem de franare propriu( iar acestea se fac conform normelor in vigoare, deci stati linistiti, altfel nu le pot vinde pe piata pentru ca nu au omologare RAR pt ele).

Salutare tuturor si o seara placuta.

dacianfh
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@dacianfh, cea ce ai scris tu este incorect.
In talon sunt douã rubrici separate. Una pentru remorca cu sistem de frânare, iar cealaltã pentru remorca fãrã sistem de frânare. Explicaþia: dacã remorca este cu sistem de frânare, poate avea sarcina max. autorizatã mai mare ( deoarece la frânare sistemul propriu de frânare al remorcii "va da o mânã de ajutor" ), iar dacã remorca este fãrã sistem de frânare, sarcina max autorizatã va fi intotdeauna mai micã ( deoarece la frânare toatã forþa este preluatã de frânele maºinii, remorca nefiind echipatã cu sistem propriu de frânare ). In mod normal in talon se specificã aceste diferenþe in funcþie de echiparea remorcii ( cu/sau fãrã sistem de frânare ).
Skip ads

  • dacianfh

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Asa este, ce am scris eu acolo este total incorect.
O sa mai recitesc odata tot ce s-a scris, poate ma edific si eu.

O seara faina.
  • mipos

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2010

  • Mesaj Privat
@eugen_TL: am gasit preturi intre 600RON fix si 1050RON demontabil. Marti sau Miercuri sper sa-l primesc si pun si poze daca vrei. Mi-am luat deja un suport de biciclete, astept carligul si sint gata de concediu.

In general legat de problema cu talonul pot sa spun ca a gasit un prieten pe un forum din Germania scris ca cica in martie 2009 inca nu era omologata pentru tractare. Se pare ca intre timp s-a rezolvat pt. ca am aflat saptamina trecuta ca o masina din showroom are omologare pt. 500kg dar nu stiu exact cind a fost fabricata. Se pare ca nu e nici o diferenta la sasiu deci n-ar fi problema nici pt. cele vechi sa tracteze. Tot in Germania cica proprietarii care voiau carlig au cerut o scrisoare oficiala de la Opel prin care sa specifice ca masina poate tracta si cu hirtia aia au fost la RARul lor si au omologat-o. In Romania au fost luati prin surprindere de problema asta si cica se cauta o solutie. Se pare ca eu deschid drumul Rolling Eyes si sper sa fie cu succes.
  • chicco

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2008 1.3 CDTI SEDAN
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut
Nu mai are nimeni noutati ?
  • mipos

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Eu nu. La noi cica nu se poate face nimic.
Esti important pentru ei pina cumperi masina, dupa aia ii doare-n ....
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu sunt de parere ca daca pui carligul pe masina, si apoi te duci la rar sa iti faca mentiunea, dar sa cunosti pe cineva, nu o sa fii refuzat. Cunosc pe cineva care a facut o astfel de mentiune la un hyundai accent...
  • chicco

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2008 1.3 CDTI SEDAN
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Eu in 2 randuri am scris la opel.ro si nu am primit nici un raspuns.
Se pare ca nu sunt deloc interesati
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu s-ar putea sa nu se omologheze,pt ca pe sedan nu s-a montat din fabrica carlig,poate ma insel,dar eu asa stiu.
  • Tehnocratul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Eu am Astra H hatchback din 2007.
Pe talon sunt consemnate variantele de tractare atat cu sistem de franare cat si fara.
Atentie ca marea majoritate a remorcutelor vin tarate la 750kg, deci eu nu pot tracta.
Solutia este:
Mers in RAR si detarata remorca (daca este a ta proprietate) pana la nivelul greutatii posibil a fi tractata - 635kg in cazul meu.
DATARARE = schimbarea greutatii maxime incarcabile a remorcii, in acte, fara a se face vreo modificare efectiva asupra remorcii.
Daca nu faceti asa si va opreste politia sau ARR-ul ramaneti fara talon+amenda, chiar daca remorca e goala.
Vedeti pe youtube este un filmulet a unui politist de la rutiera cu explicatia asta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR