Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Incearca pe site-ul Hella, gasesti toate componentele acolo, probabil iti lipseste partea din AFL, dar daca ai becul si balastul, ar trebui sa functioneze... Atentie si cum incerci sa le verifici, sa tii cont cont si de CAN, ca daca mufezi farul si ai deja ON in blocul de lumini, nu se va aprinde
Skip ads

  • alex82

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2012 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
GabiB-77 a scris:Incearca pe site-ul Hella, gasesti toate componentele acolo, probabil iti lipseste partea din AFL, dar daca ai becul si balastul, ar trebui sa functioneze... Atentie si cum incerci sa le verifici, sa tii cont cont si de CAN, ca daca mufezi farul si ai deja ON in blocul de lumini, nu se va aprinde


Cica ar trebui schimbat un pin dar care cine stie Smile
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
In urma unei intalniri cu Alex82 am mai descoperit ceva, atentie la faruri, alea care au si a 3-a mufa in partea de jos (incercuita cu rosu in imagine), cea pentru modulul AFL, nu le functioneaza reglajul far din blocul de lumini - in cazul acestor faruri mai trebuie modificat ceva ca sa functioneze motorasul de reglaj far




Ultima modificare facuta de GabiB77 la Mie 19 Jan, 2011 10:49 pm
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Pe unde ati gasit asa ieftin farurile? La banii astia m-as baga sa mi le schimb si eu pe ale mele..
Skip ads

  • alex82

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2012 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
rstefan a scris:Pe unde ati gasit asa ieftin farurile? La banii astia m-as baga sa mi le schimb si eu pe ale mele..


Te cred ca le-ai schimba si tu dar problema e ca nu exista atat de multe faruri ptr toti Smile))Eu le-am gasit pe net ca am cautat in fiecare seara, restu nu stiu.
  • alex82

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2012 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Uitati cum se monteaza farurile cu xenon in locul celor normal

Guide - How to wire NON AFL Bi-Xenon Lights
Hi chaps

Here is a rough guide on how I wired the Non AFL Bi-xenon lights. Please read the whole guide before attempting any work, so you are familiar with all the parts involved.


As you will have heard, these lights need a touch of modification before they are plug and play. This mainly due to the fact that the standard Astra H halogen loom uses 8 pins to the light, where as the Xenon one requires 10 pins. The 2 extra pins are just earths as shown in pic below.



I found the easiest way of getting the additional earths was to work inside the light, rather than change the loom. If you feel confident in changing the loom, the effect wil be the same, but you still require to cut off the Hella ballast connector if using aftermarket xenons. The additonal earths inside the light are required for the ballast minus and the projector shield minus (movable shutter inside projector on high beam).

I located the earth which came off pin 1. This earth feeds into the minus for the halogen high beam. By working inside the light with the rubber cover off for the halogen hi beam, I cut the earth wire and added an electrical connector block an this is how I got the additional earths. So coming out of this block was the continue earth to the halogen bulb and 2 additional wires for the extra earths. The wires that require the extra earths inside the light are not quite long enough to reach this block, so I place in a couple of wires myself to reach the final destination of these wires.

The 2 wire to connect are as follows - Brown wire to projector -


and brown wire (which goes underneath the light with yellow +). This can be seen in the bottom right hans corner of the light under the halogen high beam -
Splice these wire into your additional earths.

The next bit to do is to remove the plug under the light if you are not using Hella Ballasts . Please note I do not know if the Hella ones will just plug in as the wire going up to the ballast connection has 4 wires and may need an additional loom to plug in into plug I removed - The cost of the Hella ballasts also put me off them



This is done by pushing it into the light. It has plastic clips either side and fairly easily pushes in. Now working via the access hole to the projector, fish out the plug.
The plug has the yellow and brown wire attached to it and coming off that is also the Hella ballast connection. I cut the yellow and brown wire, which completely removes this plug from the light. These yellow and brown wire are the + and - for you xenon ballasts.

I fitted Hids4U 35w 4300k kit. The ballasts for this kit had to mounted outside the light, however this is quite easy. To hole left by the plug is used for your ballast wires to pass through. I then mounted the ballast underneath the light, under the halogen side. There are pillars underneath the light and these rest on a tray under the mounted light to help support it. However, this tray does not extend under the halogen bit and leaves the perfect space for the ballast to fit. By using 2 of the pillars, there are holes in the end of these for screws. I placed in 2 screws and put then in half way. The ballast fits neatly between the pillars and I used a cable tie between the two screws to secure the ballast. An additional tie was attached to the bolt mounting point to make sure it was secure.

Job done - just fit

done some digging around on the vx tis2000 and found the following pinouts...

halogen...

pin1... high, low, park, turn gnd
pin2... high+
pin3... low+
pin4... park+
pin5... turn+
pin6... level+
pin7... level gnd
pin8... level signal
pin9... not used
pin10. not used

afl...

pin1... high, park, turn gnd
pin2... high+, afl motor+
pin3... xenon+
pin4... park+
pin5... turn+
pin6... level+
pin7... level signal
pin8... level gnd
pin9... afl motor gnd
pin10. xenon gnd

as you can see pin 7 and 8 is the wrong way round, this can quite easily be swapped round but i don't think it matters because the reason the manual levelling switch inside the car won't work with afls is that although the +, gnd and signal inputs are present to run the levelling motor, the inputs are sent to the afl controller first but as this is not being used it doesn't pass the inputs to the levelling motor.

i've looked at bypassing the afl controller and sending the inputs directly to the levelling motor but it needs 4 inputs to run and i only have 3, as yet i don't know what the missing input is and in what order they should be.

so to get the afls working all it looks like i have to do i wire up a ground to the xenon pin 10 but i'll also swap pin 7 and 8 and put in a ground at pin 9 for the afl motor, then i'll try and get the levelling motors working.

pics and more info to come...


Cine vrea sa faca un rezumat e binevenit Smile ca sa fie mai usor.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Deci sa facem un rezumat:

1. Pentru montare far Hella fara AFL trebuie creati pinii 9 si 10 si conectati la masa
2. Pentru montare far Hella cu AFL trebuie creati pinii 9 si 10 si conectati la masa, iar pinii 7 si 8 trebuie inversati

Pentru pinii 9 si 10 ar fi 2 variante... ori se mai adauga acesti pinii in mufa de pe masina care se conecteaza la far ori se leaga firele de la masa balastului de xenon si cel de la lamela care se ridica pentru faza lunga in interiorul lupei la pinul 1 sau la oricare masa in interior farului

Ramane de vazut cat de usor se adauga pini in mufa, asta ar fi varianta care se face o singura data sa nu fie nevoie la fiecare far sa taiem fire

LE: am facut o mica schema cu ajutorul lui TIS, deci Alex82, din cauya pinului 10 neconectat nu se aprindea XEONO original la tine si tot din aceeasi cauza nu se ridica nici lamela metalica aferenta fayei lungi din lupa




Ultima modificare facuta de GabiB77 la Mie 22 Dec, 2010 9:28 pm
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
felicitari pentru initiativa. ar fi super daca a-ti face si un tutorial pe aceasta tema ca toti cei care vor sa isi faca modificarea sa aiba de unde invata... si banuiesc ca veti pune si instalatie de spalat farurile ca altfel... Wink
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Daca in postul anterior am publicat schema unui far care nu are AFL din fabricatie, respectiv nu exista acea mufa, atasez schema unu far cu AFL din fabricatie



Dupa cum puteti observa, ceea ce am spus cu ceva timp in urma, la acest far, motorasul de reglaj sus-jos al farului nu este legat direct la pinii exteriori ai farului, respectiv 6,7 si 8, motorasul este legat la modului de sub far si in cazul asta acest motoras are 4 pini... Prin urmare, fara alte modificari acest motoras nu va functiona din rotita din blocul de lumini fara acel modul de sub far...

Se confirma cele culese de Alex82 mai sus, in cazul acestui tip de far trebuie inversati pinii 7 si 8 din mufa de conectare a farului, alaturi de inserarea a 2 pinii 9 si 10, conectati la masa

Ce semn de intrebare am eu daca acel motoras poate deveni functionabil, doar din schema nu-mi dau seama daca s-a putea conecta direct la pinii 6,7 si 8 la fel ca celalalt tip de far fara AFL, pentru ca nici macar codul culorilor de la cablaj nu ma ajuta Confused

PS: Ce nu observ in aceasta schema, fata de cea de la farul fara AFL, este lamela care culiseaza in interiorul lupei pentru faza lunga Rolling Eyes
  • Lord Kilobyte

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@GabiB-77 daca tot ai sarit pe mine in celalalt topic Razz hai sa iti spun ce am facut :

- facut rost 1 bucata far stanga cu AFL nou si 1 bucata far dreapta fara AFL sh
- facut rost balasturi originale si ignitere Hella + 1 set becuri D2S 6000k
- polishat far dreapta si apoi aplicat folie transparenta antigriblura pe ambele faruri

- modificat fire far fara AFL : in interiorul farului firul maro ce vine la mufa balastului l-am unit cu firul maro ce vine la clapeta de la xenon si de acolo am tras un fir ce l-a unit cu un fir negru de la pozitie ( firul negru este firul ce vine de la pinul 1 GND din mufa de alimentare al farului )

- modificat mufa far cu AFL : datorita faptului ca nu ai acces la fire in acest tip de far am pus 2 pini 9 si 10 in mufa de alimentare a farului si apoi am unit cu firul maro de la pinul 1 GND, in cele din urma firele 7 si 8 le-am taiat si inversat

Bineinteles ca dupa ce am montat farurile totul functiona mai putin faza scurta ( se apindeau 2-3 secunde si apoi se stingeau )

Pentru a rezolva aceasta problema am apelat la un coleg al nostru de pe clubopel care m-a trimis la un baiat ce are Tech2 ( cu opcom nu se poate face nimic ).

Pentru a activa se urmeaza pasii:

-se intra la Body
-apoi IPU ECU , se selecteaza AHL Headlamps si apoi Programming
-se revine in meniul Body si se intra la EHU
-ultima optiune este Programming si acolo se alege tot AHL Headlamps si apoi Programming

Si normal ca a functionat .

Cand am fost sa reglez farurile am constatat ca reglajul pe verticala al farului stanga ( cel cu AFL ) nu functioneaza Sad dar.....pentru a iesi totul ok am reglat farul stanga la o valoare optima si cel din dreapta umpic mai sus pentru ca pe acela pot sa il dau mai jos din butonul din bord.

Momentan nimeni din trafic nu s-a plans de reglajul facut si sunt foarte multumit de cum se vede faza scurta , nu mai zic de faza lunga care este lungaaaaa Very Happy
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
OK, merci pentru confirmare, deci e clar, pe faruri cu AFL motorasul de reglaj nu functioneaza din blocul de lumini, deci schimbarea pinilor 7 si 8 e in zadar, cum am banuit
  • Lord Kilobyte

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2008

  • Mesaj Privat
exact Sad dar daca ai decat farul de pe stanga de acest tip si il reglezi cum trebuie nu o sa ai probleme Razz
Skip ads

  • alex82

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2012 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Lord Kilobyte a scris:exact Sad dar daca ai decat farul de pe stanga de acest tip si il reglezi cum trebuie nu o sa ai probleme Razz


Deci sa inteleg ca am avut dreptate cand iti ziceam ca ti se pare ca se aude motorajul Smile))
  • Lord Kilobyte

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu am avut cum sa verific 100% decat dupa ce am rezolvat faza scurta Razz
  • alex82

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2012 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Lord Kilobyte a scris:nu am avut cum sa verific 100% decat dupa ce am rezolvat faza scurta Razz


Daca facem rost de 1 motoras cu 4 fire poate ii dam de cap.
  • Lord Kilobyte

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2008

  • Mesaj Privat
prea complicat si nu se merita , mai bine ma atinge vreunul pe aripa stanga si schimb farul pe asigurarea lui Very Happy
  • alex82

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2012 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Lord Kilobyte a scris:prea complicat si nu se merita , mai bine ma atinge vreunul pe aripa stanga si schimb farul pe asigurarea lui Very Happy


E o problema, o sa iti de-a faruri normale la schimb Smile)
  • Lord Kilobyte

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu nu , aici gresesti, o sa iti dea far la fel ca pe dreapta adica bixenon fara afl Razz
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
My lord Laughing , farurile Hella DynaBeam (cu AFL) au motorase incorporate si se regleaza (electric) din blocul de lumini, fara nici o modificare. Se monteaza la fel de usor (prin mufare) ca si cele normale. Wink
  • Lord Kilobyte

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2008

  • Mesaj Privat
mai sus discutam de farurile originale Hella ( cu AFL sau fara ) cele ce vin pe masina din fabrica si nu cele Hella DynaBeam care le vezi pe site-ul producatorului Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR