Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • ZAQ
  • OP
  • 8 mesaje
  • din 15 Sep 2010
  • Astra 2001 Y17DT
  • Neamt
  • ZAQ

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Problema mea ar fi urmatoarea (la Opel Astra G combi 1.7DTI): acum 2 luni mi-a pocnit motorul in mers- chiuloasa praf, un cilindru+piston terminat etc, si am preferat sa imi iau alt motor decat sa il repar pe asta. Acum circul cu numere rosii si in decembrie am programare la RAR pt ca vreau sa inmatriculez masina pana nu vin astia cu noile taxe. Pe masina am pus un motor identic insa ma tem sa nu ma trezesc cu vreo surpriza la RAR... masina a fost radiata din Italia anul asta, si din cate stiu pe talonul italian seria motor nu e trecuta. La RAR presupun insa ca au posibilitatea de a determina seria motorului instalat pe o caroserie anume...
La motorul cumparat din Italia am o chitanta in care e mentionata seria lui si cum ca e vandut ca piesa de schimb (motorul a fost luat de pe un Opel care a fost radiat).
Am sanse sa trec fara probleme sau ma trezesc ca ma pun astia sa fac cine stie ce omolari individuale? Pe net nu am dat de vreun raspuns clar la problema mea, referirile despre schimbarea motorului sunt legate in general de masinile deja inscrise in Romania.
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Crezi tu ca la masinile din alte tari din UE nu e trecuta seria de la motor. E trecuta, doar ca nu stiti unde sa o cautati. Daca ai schimbat motorul si vrei sa ti-l treaca pe asta in acte, trebuie sa ai in vedere: - motorul pe care vrei sa il pui trebuie sa aiba acelasi cod cu cel pe care il ai pe masina (ex y20 dth se schimba cu y20 dth)
- puterea motorului nou nu trebuie sa depaseasca puterea motorului vechi (in acte)
- sau ii zici lu nenea de la RAR ca ai schimbat numai bl;ocul motor si 2 pistoane, iar alealalte chestii sunt de pe motorul vechi.
- in rest, mie, cand am schimbat motorul nu mi-a trebuit nici o chitanta, nimic. Le-am zis ca eu am schimbat piesele.
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Nu ai treaba cu seria, nu au de unde sa stie asa ceva, du-te linistit, nu ai sa ai probleme. Motorul e piesa de schimb in restul europei, e ceva normal sa fie schimbat(oricum nu au de unde sa stie).
  • ZAQ
  • OP
  • 8 mesaje
  • din 15 Sep 2010
  • Astra 2001 Y17DT
  • Neamt
  • ZAQ

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ok baieti, mersi de raspunsuri, m-am mai linistit....
Cat o mai fi taxa oare? pe net imi iese in jur de 1200 de euro... daca e mai mult nu cred ca o mai inscriu.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Asa cum eu iti pot afla seria motorului si ei o stiu, vei plati omologare.
  • darius 15

  • Mesaje scrise: 720
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Va plati omologarea motorului si atit si mai trebuie actul de provenienta a motorului si actele masinii .Si eu sunt in aceesi situatie ,am schimbat motorul pe masina mea ,Astra G si am sunat la RAR si mi-au cerut act de provenienta a motorului ,copie dupa buletin ,cartea de identitate si masina binenteles sa ma prezint cu ea si 130 de roni .I-am intrebat daca nu mai trebuie ceva si nu au pomenit nimic de chitanta de la service autorizat unde am montat motorul spunindu-mi ca ei il considera piesa de schimb si nu mai am nevoie de nici un act inafara de cele mentionate mai sus, motorul montindu-l cu un prieten la el la curte fara nicio autorizatie .
  • andreicristea

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
personal am inscris o vectra B cumparata din spania,acolo am schimbat si motorul la ea(am cumparat masina cu motorul bulit),ajuns in tara,mers la RAR,omologat si inscris,fara nici cea mai mica problema ca nu ar fi motorul ei din fabrica.

mergi la RAR si inscrie masina,oare cate masini venite de afara nu au motoarele schimbate fara ca cei care le cumpara sa stie
  • ZAQ
  • OP
  • 8 mesaje
  • din 15 Sep 2010
  • Astra 2001 Y17DT
  • Neamt
  • ZAQ

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Azi am facut RAR-ul si desi am avut ceva emotii in legatura cu motorul, am rasuflat usurat cand m-am vazut cu cartea de identitate in mana.
Concluzia ar fi ca, atat timp cat pe masina e instalat acelasi tip de motor (in cazul meu Y17DT - Y17DT), restul seriei de motor nu prea mai conteaza si treci RAR-ul fara omologare la motor.

IN schimb luni, cand am avut programarea initial, m-a respins din cauza ca aveam dezechilibru la frane peste valorile maxime (remediat in service prin schimbarea sabotilor pe spate si curatarea placutelor in fata).
  • ZAQ
  • OP
  • 8 mesaje
  • din 15 Sep 2010
  • Astra 2001 Y17DT
  • Neamt
  • ZAQ

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2010

  • Mesaj Privat
UPDATE: ieri am finalizat si inmatricularea (exact in ziua in care imi expirau ultimele numere rosii), in sfarsit am numere definitive. Taxa de poluare m-a costat 4300 ron... mult, dar bine ca nu a fost si mai mult.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu a mai scazut deloc cu depreciere pe nr de km multi?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR