Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • iulian75p

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am cumparat recent o Astra F din 1995 si la 120 km ,dupa cumparare mi s-a oprit in drum. Am dus-o la un service si mi s-a spus ca a fost umblat la motor si ca are arborele rupt la pana de la fulia de la distributie, mi-au facut si ei o improvizatie sa mearga 3000 km (asa mi-au spus) . Nu stiu daca este posibil asa ceva ,cu improvizatia ,culmea este ca masina merge bine ,doar ca intrerupe un pic pe turatii mici. As cauta un motor X16SZ , sa il schimb ,dar nu stiu unde sa gasesc. ce ma sfatuiti sa schimb motorul ,sa schimb doar arborele.

Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
Inainte de editare a titlului si a descrierii:
probleme cu motorul x16sz
ajutati-ma sa gasesc o solutie
edit by Stefan Tolos.

  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
eu zic sa profiti de situatie si sa faci altceva...ia-ti alt motor de 1.6,altul decat 16sz.pe langa faptul ca e cel mai puturos 1,6 de la opel...ai urmatoarele optiuni:
ori il faci pe asta...iei arbore si ce ti-a mai faramat prin el..
ori: cauti un x16szr cu AC,eventual cumperi si radiatorul si tubulatura,conducte etc.
ori:cauti un c16se multipunct si cu 101 caluti.
X16XEL nu recomand.este un esec aproape total.
Tinand cont de faptul ca nu vei modifica prea multe,zic sa optezi pt un szr.daca as avea bani si timp,ti-as da SZ-ul meu si eu mi-as luat alt motor Very Happy
  • ben80

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2010

  • Mesaj Privat
cea mai buna solutie e un motor in care nu s-a umblat...nu reparatii.... in cazul tau,,,cum a recomandat si colegul dinainte szr e solutia pt ca este un motor mai inbunatatit si potriveste la tine fara modificari...il poti gasi usor pe la 300 euro...dar stii ca nu ai un motor carpit in romania...si actele pt schimbare motor cu aceleasi caracteristici costa 80 ron...din spusele unui alt coleg care s-a interesat
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR