Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Daca va mai amintiti, cei mai batrani...acum 25 de ani, litoralul era plin de polonezi veniti sa faca business...ceasuri brelocuri, guma etc. Va mai amintit cu ce calatoreau majoritatea? Cu rulotele tractate cu fiat polski de 750 cmc...sau ceva de genul. Bineinteles, nu cred ca se pune problema parcurgerii transfagarasanului sau similare. Era pe net un filmulet cu un renault 5 care a incercat sa urce o rampa cu rulota dupa el...si dupa cateva sute de m, s-a auzit poc si s-a schimbat brusc sensul de mers. Very Happy


Smile Smile aveau un motoras care incapea intr-o punga"de un leu"
Skip ads

  • corsamare

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Daca te mai intereseaza subiectul:
Eu am "tras" cu Dacia 1300 o semiremorca Padis500; chiar daca nu am facut milioane de km, am depasit sarcina "legala" (ceea ce NU recomand nimanui!). Din aceste experiente (extreme!), am desprins urmatoarele:
1 Uzura va fi mare (va trebui schimbat uleiul mai repede, uzura la ambreiaj, solicitare suplimentara la motor, transmisie si frane).
2 Cu "bolovanul" dupa tine, comportamentul masinii se va deteriora, odata parca ai avea doar jumatate de motor, a doua ca vei frana mai greu, chiar daca ai sistem de franare (de obicei inertiala)
3 Viteza maxima nu va trece de 80km/h (ai rezistenta aerodinamica mare, si apare tendinta de serpuire la multe remorci)
In rest, de multe ori e convenabil sa nu depinzi nici de hotel, nici de vreme buna pentru cort (pe frig si/sau ploaie e cam nasol in cort, plus denivelarile terenului...)
Toate cele bune!
  • Raul Paltineanu

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2007 z1.9dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2007

  • Mesaj Privat
http://www.towcar.eu/
Aici pteti calcula ce mase puteti remorca in functie de masina si motorizare.
Din cate stiu eu e indicat ca masa proprie remorca (rulota) sa nu depaseasca 70% din masa proprie a masini.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
in cartea de germania a masinii mele , corsa 1.3 cdti scrie asa : 450 kg unbraked . 1000 braked . concluzia o trageti voi .
Skip ads

  • Ryco1

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2002 1200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Si acum cand ursii misuna peste tot,nu vad cum te mai poate lua somnul Laughing Laughing Laughing
  • bibicu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2005 1,3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Salutare! Vin cam tarziu cu raspunsul, dar s-or gasii alti Corsari care vor sa traga rulota. Eu am Corsa 1.3 CDTI din 2005 si trag o rulota Beyerland Viteze 380-2 care are GWVR(greutate totala admisa) de 830 kg. Se comporta excelent, am fost de la Voineasa la Obarsia Lotrului si apoi am coborat in Petrosani(asta in 2009 si drumul era dezastru) si apoi pe valea Sohodolului. Am fost de nenumarate ori la pescuit la Dunare. Dupa aceste multe drumuri am observat un consum de 7pana la8% si nu am mers mai mult de 100km/h. Daca aveti si alte intrebari sunt gata sa va raspund. Tel, 0766958707 intre 10am si 23pm
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pai daca voi trageti rulote, pot si eu sa trag o remorcuta de 750 kg maxim, si asta doar ocazional, de cele mai multe ori poate sub 500 kg...
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am vazut Logan de 1.4 cu rulota dupa el. Si da, EL tragea rulota.... Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR