Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • silviusm

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
S-a ars becul de la faza de intalnire. Aveti idee ce fel de bec este si unde as putea sa gasesc? Nu stiu cum se scoate. Rolling Eyes
Skip ads

  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
bec H7 - un set (2becuri) este cam 20-25 ron in autovit , lumina alba cu usoara tenta albastruie , de schimbat este foarte usor , se scoate prin desfiletare un capac care este in spatele farului si de acolo se "smulge" becul . iti recomandat ca becul cel nou cand il pui sa-l tii cu o carpa sau un servetel sa nu lasi tot felul de amprente pe el . spor
  • silviusm

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc. Sper sa reusesc.
Ca sa nu deschid un alt topic, pun o alta intrebare aici Smile. Capota este putin stramba. Aveti idee cat costa de indreptat si revopsit?



  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
silviusm a scris:Multumesc. Sper sa reusesc.
Ca sa nu deschid un alt topic, pun o alta intrebare aici Smile. Capota este putin stramba. Aveti idee cat costa de indreptat si revopsit?




indreptatul nu stiu cat costa insa de vopsit stiu ca se ia 100 euro de piesa ,este exagerat de mult fiindca la banii astia cumperi alta capota cu totul si la culoare,iti dau un sfat : incearca cu o ventuza sa tragi tabla inapoi .
Skip ads

  • silviusm

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
M-am gandit si eu la ventuza. Sa vad pe unde gasesc.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
silviusm a scris:M-am gandit si eu la ventuza. Sa vad pe unde gasesc.


am patit si eu o problema asemanatoare si am incercat cu o ventuza dinaceea pe care agati prosopul insa nu are destul forta , o ventusa mai mare nu isi mai are rostul.pe partea cealalta a capotei nu i cum s-o indreti fiindca are o intaritura care trece exact prin dreptul acela .
  • silviusm

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Exact. Are intaritura. Atunci la service cum o indreapta ? Very Happy
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sincer de obicei se schimba piesa in cauza....aici e vb de ceva minor ar trebui sa se faca cu ventuza+chit!
Skip ads

  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut..am si eu o intrebare...cate becuri de ceata sunt la CORSA D pe spate..2 sau 1?
In tripla eu vad doua, dar de aprins se apinde numai cel de pe dreapta...si in bord nu-mi arata ca ar fi vreun bec ars (stiam ca ar trebui sa anunte), deci..cum e ?
  • strutzzy

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sunt doua becuri, insa de aprins se aprinde decat unul, cel de pe partea stanga.
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cum pisici stanga ca la mine dreapta se aprinde
Pe bune....chiar acu am fost sa verific...
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@Neouber: bre coane bre, la toate masinile de generatie mai noua(cele cu un singur bec de ceata, cum este si cazul masinii tale) se aprinde pe partea stanga cand stai in spatele masinii si privesti masina dinspre hayon spre capota motor sau pe partea dreapta, cand stai in fata masinii si o privesti de la capota motor spre hayon... deci important nu este a cui este mitraliera, ci de care parte a tevii esti Razz (ai grija sa fii de partea cu tragaciul Exclamation ), intotdeauna. Evil or Very Mad
Skip ads

  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Plus ca e logic sa se aprinda stanga ! ding ! Mai verifica o data
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Smile super tare aceasta a fost prima intrebare pe care am pus-o si eu pe acest forum. Are un singur bec care e pe stanga cum zic colegii (eu am verificat si la spalatorie ca m-am intalnit acolo cu un domn destul de amabil care a aprins ceata sa vad daca se aprind ambele sau doar unu), cica becul 2 care este montat nu are fire trasae......Motivul ar fi ca daca masina se comercializeaza in Anglia sa fie deja echipata pe dreapta cu stop de ceata. Ar fi tare sa se aprinda pe dreapta cum zici tu dar daca se intampla acest lucru ar trebui sa vezi o mica diferenta si la volan (adica volanul sa fie pe dreapta Wink )
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Embarassed

Da, aveati voi dreptate...cel de pe stanga se aprinde...in loc sa tin minte ca cel de pe dreapta nu functioneaza, credeam ca acela merge....multzam de lamuriri..inca o data Embarassed
  • SbVampire

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salutare! Stiu ca pe faza scurta am h7 sigur, ca am schimbat, dar pe lunga ? H1 sigur nu am deci ramane tot h7 ? Twisted Evil

P.S.: Si daca stie cineva cum se scot becurile pe faza lunga mi-ar fi de ajutor si asta. ( am vazut ca e un capacel acolo care se invarte sau ceva de genul)
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Probabil ca tipul becurilor este legat de marca farurilor pe care le ai in dotarea masinii. Eu la Corsa C fabricatie 2006 am avut faruri originale marca Valeo, cu bec H7 pe faza scurta si H1 pe faza lunga. Poti vedea farurile mele la rubrica de vanzari piese. E posibil sa fie identice cu ale tale.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Vezi aici -- >
http://www.lighting.philips...hting&lang=en

CristianTM.
  • SbVampire

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
negociator a scris:Probabil ca tipul becurilor este legat de marca farurilor pe care le ai in dotarea masinii. Eu la Corsa C fabricatie 2006 am avut faruri originale marca Valeo, cu bec H7 pe faza scurta si H1 pe faza lunga. Poti vedea farurile mele la rubrica de vanzari piese. E posibil sa fie identice cu ale tale.


Nu sunt asa . Sunt cu lupa si in spate la becul unde schimbi faza scurta are un capacel nu filet.
  • SbVampire

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:Vezi aici -- >
http://www.lighting.philips...hting&lang=en

CristianTM.

Mersi mult. Deci am H7 si pe scurta si pe lunga. Twisted Evil Ai ideie daca la faza lunga atucni cand trebuie sa schimbi becul capacelul ala se desfileteaza sau ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR