Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • Mephysto

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,
De ceva vreme, masina merge in reprize (chiar sugrumata as putea spune), mai exact imi taie alimentarea cu benzina cand vrea ea (eu calc pedala de acceleratie pana la capat dar e "moale" ca si cum nu ar fii legata de nimic si masina sta pe loc) nici daca tin ambreiajul calcat nu ma ajuta si moare motorul. El este segmentat recent cu dustributia facuta (tot ce inseamna consumabil schimbat) si a mers bine o perioada. De cand am aceasta problema i-am schimbat si injectorul in speranta ca acesta ar fii de vina dar se comporta la fel. La service mi-au spus ca pompa este buna si ca are presiune, ei spunand ca este vorba despre un releu care in cazul in care apar probleme, intrerupe alimentarea cu benzina a motorului ca masura de siguranta si ca acest releu ar fii vinovat pentru reprizele in care imi merge masina.
Pe moment nu am seria acestui releu fiindca nu il am la indemana dar o sa revin mai tarziu si cu seria lui in speranta ca ma veti ajuta.
Va multumesc anticipat!
Skip ads

  • coco29

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 1996 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2009

  • Mesaj Privat
SAL SI EU AM AVUT O ASTFEL DE PROBLEMA. AM FOST PE LA MAI MULTI MESERIASI CARE MAI DE CARE M-AU PUS SA SCHIMB RELEUL INJECTORUL FILTRU CARBURATORUL POMPA SI TOT DEGEABA MARI MESERIASI. PANA LA URMA AM DESCOPERIT SINGUR DEFECTUL SI ANUME IN INTERIORUL REZERVORULUI ARE BORCANUL ACELA UNDE INTRA POMPA DE BENZINA ALA ERA INFUNDAT SI NU MAI VENEA SUFICIENTA BENZINA. INCEARCA SA SCOTI CU UN FURTUNASI BENZINA DIN INTERIOR SI VEZI DACA SE UMPLE REPEDE LA LOC.LA MINE ASTA A FOST SPER SA FIE DE AJUTOR SI PT TINE
  • Mephysto

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns coco.
Chiar maine o sa merg la acest "meserias" (care sincer, sper sa aiba dreptate la treaba cu releul) si o sa incerc sa il schimb. Daca nu, o sa incerc cu mi-ai zis tu. Sper totusi sa fie ceva simplu ca mi-a scos peri albi masina asta (defapt mi-au scos peri albi cei care au tot "lucrat" la ea). Multumesc inca o data pentru raspuns si sa auzim de bine!
Voi revenii maine cu rezultatul experimentului. Intre timp daca mai aveti pareri le astept.
Numai bine!
  • Mephysto

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am fost la service dar se pregateau de inchidere. Am intrebat daca se poate verifica traseul (ca sa nu fie ceva infundat) dar aceste verificari au fost deja facute. Ramane sa aflu luni, daca am rezolvat problema prin schimbarea releului sau nu. Intre timp mai astept pareri si sugestii.
Skip ads

  • PH_88_CTL

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am patit si eu ceva asemanator, cand calcam acceleratia la blana murea motorul, trebuia sa o apas foarte incet ca sa mearga, si era de la sonda Lambda.....acum nu stiu ce sa zic...verifica si asta! Bafta!
  • Mephysto

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns PH_88_CTL, o sa incerc si asa. Si cu releul schimbat ea tot se ineaca (aceeasi problema: nu sta la relanti, se ineaca, moare motorul). Ma gandesc sa schimb si filtrul de benzina. Alte pareri, idei, sugestii?
Va multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR