Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • campary

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Schimba sonda de temperatura a apei, cea care da informatie la ecu nu cea de la bord. Se afla pe blocul motor intre alternator si motor. Verifica-i intai mufa, da-i cu spray de contacte si daca face la fel schimbo.
Skip ads

  • yulyan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 1992 1.8i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
campary a scris:Schimba sonda de temperatura a apei, cea care da informatie la ecu nu cea de la bord. Se afla pe blocul motor intre alternator si motor. Verifica-i intai mufa, da-i cu spray de contacte si daca face la fel schimbo.


pate sa fie diin el:|? si motoru rece si cald la fel?
  • campary

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Da. Da informatie eronata cu privire la temperatura apei ceva de genul -27 grade, nu sunt sigur, iar calculatorul e nevoit sa mareasca debitul de benzina si implicit turatia motorului, timp in lare sonda lambda vede un amestec prea bogat si trimite informatia la ecu care nu mai stie ce sa faca.
E posibil sa ai vreun fir rupt la intrare in mufa ei.
  • yulyan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 1992 1.8i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
campary a scris:Da. Da informatie eronata cu privire la temperatura apei ceva de genul -27 grade, nu sunt sigur, iar calculatorul e nevoit sa mareasca debitul de benzina si implicit turatia motorului, timp in lare sonda lambda vede un amestec prea bogat si trimite informatia la ecu care nu mai stie ce sa faca.
E posibil sa ai vreun fir rupt la intrare in mufa ei.

dami un beep pe 0748655743 si vb l tel ami explici
Skip ads

  • b-12-jme

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
uitate la furtunul de la servofrana,unde trage aer,la mine ala era crapat si mi se tura in gol
  • yulyan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 1992 1.8i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
b-12-jme a scris:uitate la furtunul de la servofrana,unde trage aer,la mine ala era crapat si mi se tura in gol

astazi am fost la mecanic si nu am rezolvat nimic
au spus ca habar nau
verificat egr si daca trage aer fals si nimic
cand am ajuns acasa am descoperit ca pompa de benzina nu mai are sorbu aqm astept sa vina sorbu si sa vad ce are daca de acolo eNeutral
  • campary

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ti-am spus sa verifici sonda aia de apa, nu are importanta sorbul de la pompa de benzina, eventual se poate bloca pompa cu vreun gunoi din rezervor, nu are treaba sita aia cu turatia motorului.
Cu motorul cald, scoate mufa de la sonda de apa care ti-am spus si vezi daca se intampla ceva.
  • yulyan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 1992 1.8i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
campary a scris:Ti-am spus sa verifici sonda aia de apa, nu are importanta sorbul de la pompa de benzina, eventual se poate bloca pompa cu vreun gunoi din rezervor, nu are treaba sita aia cu turatia motorului.
Cu motorul cald, scoate mufa de la sonda de apa care ti-am spus si vezi daca se intampla ceva.

am scoso nuse intampla nimic:(
Skip ads

  • yulyan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 1992 1.8i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
oare sa fie dela senzorul de turatzie are toane cate odata si da sa stea la relantiu dar nu merge in toate pistoanele:| si cateodata turometru face figuri oscileaza intre turatii aratand eroare de 1000 si dar repede si revine la loc adik runca limba aia mai sus:|
  • campary

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Schimba sonda aia. In mod normal, turatia ar fi trebuit sa creasca atunci cand ai scos mufa. E vreo 45 ron. Am pus pe un vectra c20ne o sonda de dacia pe injectie si mergea perfect. Avea aceleasi simptome, crestea turatia la 2000 rot/min. Defectul l-am intalnit si la c18nz dar si la dacii.
  • yulyan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 1992 1.8i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
campary a scris:Schimba sonda aia. In mod normal, turatia ar fi trebuit sa creasca atunci cand ai scos mufa. E vreo 45 ron. Am pus pe un vectra c20ne o sonda de dacia pe injectie si mergea perfect. Avea aceleasi simptome, crestea turatia la 2000 rot/min. Defectul l-am intalnit si la c18nz dar si la dacii.

ok sefu
  • yulyan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 1992 1.8i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sa rezolvat problema la injectie unde vine furtunul ala dela capacul de culbutori la injectie vacumul ala era gaura infundata si am schimbat ala merge super.
oricum ms pt sfaturi.
se poate inchide
Skip ads

  • costel2406

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1992 16cnz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2013

  • Mesaj Privat
buna.aceasi problema am si eu ,masina se tureaza in 3000=4000 ture ,am schimbat motorasul pas cu pas,de asemenea am schimbat piesa aia de deasupra bidonasului cu lichid de frana.motor 1.6 an1992
  • aurelian.p

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Verificati IAC-ul........ la mine el a fost problema........
  • NMihaiNicolae

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2020

  • Mesaj Privat
[quote="yulyan"] ai gãsit problema. A mea sta turata la 1500 și nu mai funcționeazã accelerația. Pe tester mia dat ecu.
  • NMihaiNicolae

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Am schimbat senzorul de turație de la axul cu came. Se atingeau firele și nu fãcea contact perfect.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR