Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutare dragi colegi.
Vreau sa pun garnituri (oringuri) originale la injectoare (acum am ceva cu 1 leu bucata Smile ). Voi de unde le-ati cumparat?

Nu am prea gasit si unde am gasit costau in jur de 80 RON cele 4 oringuri (enorm dupa parerea mea).



Este vorba despre acele "inele" rotunde din cauciuc ce vin fixate pe injector.
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
BV19MAX a scris:Salutare dragi colegi.
Vreau sa pun garnituri (oringuri) originale la injectoare (acum am ceva cu 1 leu bucata Smile ). Voi de unde le-ati cumparat?

Nu am prea gasit si unde am gasit costau in jur de 80 RON cele 4 oringuri (enorm dupa parerea mea).



Este vorba despre acele "inele" rotunde din cauciuc ce vin fixate pe injector.


cam asta ar fi pretul real [ 80 lei] la cele originale [ presupun]
totusi mai cauta , stiu ca la motorul de 2000, erau vreo 55 lei,cei drept acum vreun an
  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
ati gasit oringuri originale? eu prima data am pus unele de 2 lei bucata alese la magazin dupa injector,aceste au cedeat dupa vro 2 luni la cilindrul 2 si 3.dupa astea,am pus unele asa zis originale,au venit fiecare intro punguta cu o eticheta pe care scria un cod,vezi doamne cod de original.faza tare e ca aceste pungute erau crestate cu cutterul.va dati si voi seama ce originale erau.initial am vrut sa le duc inapoi si sa-mi inapoieze banii,54 de lei parca a fost in total dar am renuntat sa ma mai duc cu ele inapoi pt ca 2 din alea de 2 lei cedase.alaltaieri am desfacut capacul culbutori pt.ai schimba garnitura si daca tot am umbalt acolo am zis sa verifici si oringurile din nou.surprinza la 2 si 3 erau sarite de pe santul injectorului si incalcite,probabil cand am infipt injectorul au sarit din canal si deaia.

momentan am comandat alte 2 la autoa.astept acuma sa le iau si le montez,sper sa nu mai am probleme cu acestea.cat am dat pe aceste banale inele mai puneam inca pe atat si cumparat ganitura de chiuloasa,macar stiam un lucru si o eliminam din schema ulei/apa.apa/ulei
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu am folosit prima data unele de 2 lei bucata. acum am unele de 1 leu bucata si tin inca foarte bine Smile
Au ceva timp (3 luni si aproape 6000 km).
Skip ads

  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu m-am dus cu codul din TIS la un magazin de piese si chiar le aveau pe stock, au costat 60lei toate 4, si aveau eticheta de GM pe ele.

Cum va dati seam cand cedeaza? Eu le-am schimbat deoarece atunci cand am schimbat injectoarele mecanicul nu a asteptat sa ma duc sa cumpar si le-a pus tot pe alea vechi. De data asta am umblat singur la motor.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai nu prea vezi cand cedeaza. Motorul se comporta la fel daca oringurile de cupru sunt curate cand pui injectoarele la loc.

Eu de fiecare data cand am desfacut motorul am pus alte garnituri pe injectoare.
  • PROVID3R

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2015

  • Mesaj Privat
BV19MAX - Salut! O intrebare am si eu....daca trebuie sa inlocuiesc garniturile alea pe la injectoare, trebuiesc scoase injectoarele? Multumesc
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,476
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Da!
Trebuie scoase injectoarele, altfel nu ajungi la oring-uri!
  • PROVID3R

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR