Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • dai88sami

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Buna tuturor posesorilor de Opel Zafira si nu numai.Am o intrebare pt cunoscatori...trebuie sa schimb stergatoarele..nu e mare lucru.am mers la Promotor Timisoara si ei mi-au zis ca au doua tipuri de stergatoare ele difera prin modul de prindere.Nu stiu ce tip potriveste la zafira mea...daca ma-ti putea ajuta cu niste sfaturi..Merci anticipat! Wink
Skip ads

  • OPELTUNING

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Daca tot ai mers la Promotor, puteai sa chemi un priceput din magazin afara si se uita la masina. E cel mai simplu, loc de parcare este chiar linga magazin....
  • dai88sami

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cand am fost nu era nici un ''priceput'' prin magazin..mi-au zis ca nu stiu..o sa dau cu banu' sau maine o sa gasesc unu care stie...ms oricum.
  • ROSCA DANIEL

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2005

  • Mesaj Privat
as vrea sa inlocuiesc si eu stergatorul de la spate al zafirei mele cu tot cu brat si capacul acela ce vine peste piulita ,daca ma poate ajuta cineva cat costa tot ansamblul .multumesc
Skip ads

  • mitluc

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ROSCA DANIEL a scris:as vrea sa inlocuiesc si eu stergatorul de la spate al zafirei mele cu tot cu brat si capacul acela ce vine peste piulita ,daca ma poate ajuta cineva cat costa tot ansamblul .multumesc

Ai incercat sa desfaci piulita? Te intreb pentru ca eu am vrut sa scot bratul (am probleme cu el), am desfacut piulita, dar nu reusesc deloc sa-l scot, degeaba am tot dat cu degripant.
  • mitluc

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
dai88sami a scris:Buna tuturor posesorilor de Opel Zafira si nu numai.Am o intrebare pt cunoscatori...trebuie sa schimb stergatoarele..nu e mare lucru.am mers la Promotor Timisoara si ei mi-au zis ca au doua tipuri de stergatoare ele difera prin modul de prindere.Nu stiu ce tip potriveste la zafira mea...daca ma-ti putea ajuta cu niste sfaturi..Merci anticipat! Wink

Eu am luat stergatoare de 60 cm, modelul mai nou aparut fara metal, se gasesc peste tot acum si sunt foarte multumit de ele.
  • cul15

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2007

  • Mesaj Privat
mitluc a scris:
ROSCA DANIEL a scris:as vrea sa inlocuiesc si eu stergatorul de la spate al zafirei mele cu tot cu brat si capacul acela ce vine peste piulita ,daca ma poate ajuta cineva cat costa tot ansamblul .multumesc

Ai incercat sa desfaci piulita? Te intreb pentru ca eu am vrut sa scot bratul (am probleme cu el), am desfacut piulita, dar nu reusesc deloc sa-l scot, degeaba am tot dat cu degripant.


Prieteni,referitor la scoaterea bratului stergator spate , eu l-am taiat cu flexul dar dupa ce mi-am luat alt brat complet fara lama cost 110 ron original gm
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Intradevar se pot monta orice stergatoare ordinare de 600 mm. Ordinar se refera la pret si nu la marca calitatea fiind identica. Eu folosesc cam anual un set de stergatoare cumparate din Carrefour marca Alka si sunt super calitative depasind CHIAR SI ORIGINALUL GM FACUT DE VALEO. Pret undeva la 14-15 Ron.
In schimb pentru luneta e o problema ca esti obligat sa cumperi numai de la Valeo care e destul de scump si prost.
Atentie! nu sunt compatibile stergatoarele Aero din cauza orientarii lamelor si a specificului mecanismului stergatorelor de Zafira.
Skip ads

  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pentru scoaterea stergatorului spate am folosit o presa micuta si a functionat impecabil.Se aude un pocnit puternic cand se desprinde sa nu va speriati.Apoi am dat cu vasilina si l-am prins la loc.Aceeasi metoda a mers si la un golf 4.Asa ca succes mult,atentie si multa rabdare.Si mentionez ca nu am folosit degrepant.
  • Livium

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2006

  • Mesaj Privat
salutare...iti recomand stergatoare Bosch...cele mai eficiente...gasesti la 50-60 Ron...succes
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Subscriu cu "Champion".Excelente si silentioase.
Cat despre stergatorul de pe spate eu l-am luat de la un cimitir de masini,pret 50 ron.Am salvat inca 50(cred eu).Deocamdata merge ff bine.
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@zafira2.0automatic - am inlocuit cu succes stergatorul spate cu un model de la Flennor (tot nemtesti) , prinderea este standard - e adevarat nu au acea forma exterioara specifica celui original dar...ideea e ca merge si costa in jur de 10 lei.
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
sincer nu-si merita banii pe original. Daca se potriveste pe conul axului motorului atunci e OK.

@cristi_ilie nu e recomandabil sa pui vaselina pe ax la montajul bratului. Mai devreme sau mai tarziu va capata joc si e posibil sa se strice striatiile / randalinarea de pe ax. In special cand e iarna si da la greu zapada de pe parbriz. Imbinarea e special facuta conic identic ca si la pivoti ca sa aiba maximum de eficienta la strangere si fixare.
  • Omu' cu PC

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am observat ca au dimensiuni diferite toate cele 3 stergatoare. Stiti cumva dimensiunile? Nu-mi gasesc ruleta ca sa le masor.
Multumesc anticipat pt raspunsuri.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La Zafira B: 34.5 cm, ( spate ) 54.5cm si 69,5 cm, ( fata ). Dimensiunile sunt exact pentru zona de contact cu parbrizul, respectiv luneta.
  • bogdyy72

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2003 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2010

  • Mesaj Privat
toate stergatoarele se pot adapta cu clemele din pachet,numa sa aiba dimens corespunzatoare ca lungime stergatorul,respectiv 60 cm,pt zafira A
  • Omu' cu PC

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Mi-am luat Valeo. 190 toate 3. Sunt xtrm silencio (ceva in genul asta).
  • taobao

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vivaro 2007 M9R
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
lama de pe spate poate fi masurata si cumparata din orice hiper(super)market ?
nu are nimic in plus diferit de altele ?
la mine a inceput sa se rupa din partea cauciucata
  • bogdyy72

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2003 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2010

  • Mesaj Privat
eu pe spate nu am schimbat,doar pe fata,le-am luat din super market,lamela intreaga,fara brat,lame de acelea simple sunt,dar trebuie sa le masori si eventual sa le tai dar cred ca trebuie sa le pui in sist vechi,nu stiu cum se desfac dar sigur se poate,inca nu m-am lovit de treaba asta.lamele din mag sunt pe baza de grafit,sunt destul de silentioase cam 1 an.......
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR