Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • Larydoc

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2008

  • Mesaj Privat
De doua zile mi-am luat o Astra sedan noua si am inteles ca pana la 1000 sau 1500 km trebuie sa ii fac rodajul. Cei de la firma de unde am luat intrebandu-i mi-au spus ca nu stiu cum. Asa ca va rog pe dumneavostra sa ma ajutati cu problema mea. Este O Astra pe benzina de 1,6 si 115 CP. Multumesc
Skip ads

  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cind ai cumparat masina nu ti-au dat si manualul de utilizare ?
cartea service cu reviziile periodice ?
manualul radio CD ?
de regula rodajul se face in felul urmator :
pina la 3000 km nu se depaseste 3500 rot/min la motoarele pe benzina
nu se depaseste viteza de 120 km/h
si nu se incarca masina cu 5 persoane sau cu bagaje care sa depaseasca o anumita greutate
in functie de modelul/motorul masini
pina la 3000 km motorul consuma si mai mult cu 1/2 litri
dar cel mai bine cauta in cartea pe care ai primit-o impreuna cu masina si sigur ai sa gasesti un capitol numit RODAJUL
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
In nici un manual de utilizare din cate mi-au trecut prin mana de la cel putin 10 marci diferite si sa zic vreo 15 modele cu totul, nu se amintea nimic despre rodaj.

Rodajul nu mai trebuie inteles cum se intelegea acum 20 de ani la batranele dacii. Am auzit de foarte multe persoane care nu au respectat nici un fel de rodaj si au trecut cu masinile de 100.000 km si nu au nici o problema.

Eu personal mi-am menajat masina noua. Nu a vazut turatii de 4000 de ture (diesel) decat de la 3000km in sus. Si nici acum nu ii dau forja decat ocazional cat sa mai scutur funinginea din turbina si sa scot debit maxim de motorina prin injectoare.
  • Larydoc

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am citit cartile primite si inafara de faptul ce 1000 de km nu trebie sa ii dau mai mult de 3/4 din viteza maxima altceva nu spunea despre rodaj. Iti multumesc pentru informatiile oferite. In principiu pe unde am mai intrebat si eu mi s-a spus sa schimb in medie viteza la 2500 de ture pana la 1000 de km si nu mai mult de 3500 intre 1000 si 3000 km.
Despre alrme ce puteti sa imi spune-ti? Am achizitionat-o fara alarma fiind ca a fost in timp scurt. Acum ma gandesc sa ii pun si stui ca trebuie sa ma duc la dealer dar ma gandeam ca puteti sa imi da-ti voi cateva sfaturi in legatura cu alarmele. Trebuie sa fie cea mai scumpa sau sa aiba multe optiuni? Exista vreo marca mai buna sau mai eficienta?
Skip ads

  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Acum vine si randul meu sa fac rodaj la un A16XER pe o Astra Classic III sedan.
In linii mari, astea-s ideile de urmarit:
- in primii 1000km sa nu depasesti 2/3 din viteza maxima(191) = 127km/h.
- tot in primii 1000km sa nu depasesti 3500rpm.
- tot in primii 1000km sa nu incarci masina cu 5 persoane si bagaje;
Dan Ciucureanu zicea intr-un topic, din capitolul rodaj, ca uleiul din cutie trebuie schimbat dupa primii 30000km si apoi nu te mai atingi de el toata viata masinii.

Revin cu impresii despre consum. Cel declarat pe hartie are doua variante diferite pe site-urile Opel:
5.0 - 8.3 l/100km
5.1 - 8.5 l/100km
Este cel mai economic motor de 1.6 benzina care l-am vazut pana acum, pe hartie. Sa vedem care-i treaba in rodaj.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Singura cutie (din ce stiu eu) la care Opel spune clar inlocuire ulei cutie este F12 pentru ca este de la Suzuki. La cele Opel nu apare nimic scris dar dupa experienta celor din service este bine de schimbat prima oara pe la 60,000km si ulterior din 100-100,000km, evident daca umbli cumva pe la planetare etc. il schimbi tot, este doar 30lei bidonul deci prea ieftin sa nu o faci.
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
multumim de clarificari.
Pe ce modele se pune cutia F12 de la Suzuki?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
F12 este numai pe Agila A, pe varianta B nu stiu dar sigur e tot Suzuki ca acum si motorul e tot de la ei.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR