Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@serifu20

asta tau e primul pe care il vad galben si daca nu gresesc plasticul e galben si nu e vopsit
ut zici ca si astea pe unde ti-am facut eu cerculetele alea sunt tot galbene ca pe poza se vad alb
eu am pus cate un led la fiecare simbol, renuntand la prismele alea din interior si la ala cu rosu si cel cu albastru cate 2 rosii si 2 albastre


dar daca ai plasticul galben singura culoare de il poti face e pe rosu
sau sa iti cauti alta bloc de comenzi pt AC
Skip ads

  • serifu20

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
zarnescu alexandru a scris:Pune si tu niste poze cu bordul si blocul de lumini sa vedem cum au iesit.

O sa pun cand este finalizat tot. pt ca vreau sa mai vospsesc consola de pe mijloc si aia de la ceasuri. Si mai am de rezolvat si MIDul ca am multe linii moarte. o sa revin cu poze.
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
serifu cam asta ar fii varianta cea mai buna...

  • serifu20

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:@serifu20

asta tau e primul pe care il vad galben si daca nu gresesc plasticul e galben si nu e vopsit
ut zici ca si astea pe unde ti-am facut eu cerculetele alea sunt tot galbene ca pe poza se vad alb
eu am pus cate un led la fiecare simbol, renuntand la prismele alea din interior si la ala cu rosu si cel cu albastru cate 2 rosii si 2 albastre


dar daca ai plasticul galben singura culoare de il poti face e pe rosu
sau sa iti cauti alta bloc de comenzi pt AC


da plasticul ala de la butoane e galben iar alea ce le-ai semnat este folia aia lipita pe fata care are toate simbolurile vopsite cu galben si nu merge cu smirgel ca si la aia de la ceasuri. pai cred ca ala o sal fac rosu. o sa arate nashpa tot albastru numa ala rosu. daca as gasii undeva chiar numai partea din fata, aia cu butoanele.
Skip ads

  • serifu20

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
mihai0308 a scris:serifu cam asta ar fii varianta cea mai buna...

pai cred ca asa o sa fac dar oricum numai rosu pot cum zice si lucio85 pt ca simbolurile sunt vopsite cu galben iar butoanele AC dezaburire etc sunt galbene numai chiar exteriorul lor este negru. ms de ajutor
  • zarnescu alexandru

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Mihai 0308 ai o poza cu panoul de climatizare montat pe masina?Sunt curios daca nu e prea puternic iluminatul cu atatea leduri si daca iluminatul este uniform la toate simbolurile.Eu am pus doar 2 leduri si as vrea sa il modific cum e in poza ta
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
exact cum a facut mihai am facut si eu
@Mihai 0308 doar ca in cazul meu nu a fost nimic vopsit in interior
uite cum a iesit la mine
doar ca atunci am uitat sa luminez si butoanele mic
si va trebui sa il mai desfac o data cand da caldura
PS
in realitate se vad mult mai puternic decat in poza
si mai exista varianta cu smd lipite pe un cablaj din textolit cum a facut un coleg la corsa si alea ni se par cele mai elegante dar e mai mult de munca

ledurile folosite de mine toate sunt de alea cu unghui de 170 grade de 5mm


Ultima modificare facuta de lucio85 la Joi 30 Dec, 2010 1:54 pm, modificat de 2 ori in total
  • zarnescu alexandru

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Se vede bine,la mine nu se vad uniform si o sa incerc si metoda voastra.Ce leduri ai pus,de 3 mm sau de 5mm?
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@serifu20
incearca pe la dezmembrari sigur gasesti alta cutie de aia, nu cred ca iti da cineva doar partea din fata si vezi ca sun 2 tipuri de comenzi la AC
delphi si behr
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
zarnescu alexandru a scris:Mihai 0308 ai o poza cu panoul de climatizare montat pe masina?Sunt curios daca nu e prea puternic iluminatul

Uite cum arata, iti poti face o idee daca e mai intens decat restul luminilor.

Din pacate la rosu/albastru se vede in puncte:

  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
zarnescu alexandru uite poza cu panoul de climatizare cu intensitatea luminii la maxim...In realitate se vede mai puternic lumina noaptea merg cu intensitatea la minim...


lucio85 nu am nimic vopsit in spatele climatizarii...asa ca am putut pune orice culoare am vrut.
  • serifu20

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
zarnescu alexandru a scris:Se vede bine,la mine nu se vad uniform si o sa incerc si metoda voastra.Ce leduri ai pus,de 3 mm sau de 5mm?


exact asa am si eu casu pe masina. nu ai incercat sai schimbi ledurile? este vreo sansa?
Skip ads

  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
in lucru... :-"



jumate e aproape gata,revin maine cu mai multe detalii si rezultatul final.
  • zarnescu alexandru

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Serifu20,asta urmeaza sa fac sa schimb iluminatul la casetofon,trebuie sa il desfac mai intai sa vad cate smd uri sunt,banuiesc ca in fiecare buton este unul,am desfacut panoul acela micut unde intra cartela si acolo erau 4,in fiecare buton cate un smd.Problema grea o sa fie gasirea unor leduri asemanatoare cu astea.O sa pun poze la final.Bafta.
  • serifu20

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:@serifu20

eu la masina respectiva am folosit leduri cu unghi de 170 grade si se vad fff bine si pe albastru, nu am incercat pana acum nici unul din ledurile alea de le-ai pus poza pentru ca sunt prea scumpe si am preferat sa le montez singur in soclu sau direct lipite pe cablaj

problema laului cu unu facut dintr-o bucata de plexic matuit si de acolo iti da culoarea verde poza asta e facuta in timp ce faceam probe si nu era matuit suficient de bine acea bucata de plexic de inca se vad ceva linii
si are doar 2 leduri cu unghi de 170 grade pe care le-am montat in soclu unui bec ars pana la urma l-am facut pe alb cu toate ca imi placea si asa pe albastru


am pus plexic matui bine cu un smirghel fin (pe ambele parti lam frecat), am pus 3 leduri albastre din alea cu soclul propriu dar vede destul de slab, mult mai slab fata de cum vede al tau, ce sai mai fac? am pus si un strat de banda alba lata peste plexic si parca este putin mai ok. se vede si ledul ca bate punct.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@ serifu20

eu am luat o carcasa de cd(caseta) am frecat-o cu smirghel de 800 la fel pe ambele parti apoi am dat cu acetona (den braven) e la tub nu din aia de unghii ca nu e buna si am lasat-o sa se usuce singura si plasticul a devenit alb mat
ledurile de le folosesti tu nu sunt bune si nu iti vor imprastia lumina uniform oricat te vei chinuii
daca ai posibilitatea sa faci rost de o bucata de plexig glass alb mat de se fac firmele luminoase din el e cel mai bine si te scuteste de frecat
asa arata un led facut in soclu

  • serifu20

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:@ serifu20

eu am luat o carcasa de cd(caseta) am frecat-o cu smirghel de 800 la fel pe ambele parti apoi am dat cu acetona (den braven) e la tub nu din aia de unghii ca nu e buna si am lasat-o sa se usuce singura si plasticul a devenit alb mat
ledurile de le folosesti tu nu sunt bune si nu iti vor imprastia lumina uniform oricat te vei chinuii
daca ai posibilitatea sa faci rost de o bucata de plexig glass alb mat de se fac firmele luminoase din el e cel mai bine si te scuteste de frecat
asa arata un led facut in soclu


pai daca sti ceva site de unde pot sa iau leduri din astea da-mi si mie. Ca eu cat am cautat nu am gasit numai din alea care bat punct.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
http://www.ledshop.ro/index...shop&Itemid=1
http://leduri.ro/
eu mi-am comandat de pe primul site si au livrat comanda in 3 zile
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Care ar fi diferenta (in afara de pretul produselor) dintre cele doua firme? Eu am dat comanda la a doua firma si astept sa apara. Ms.
  • serifu20

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:exact cum a facut mihai am facut si eu
@Mihai 0308 doar ca in cazul meu nu a fost nimic vopsit in interior
uite cum a iesit la mine
doar ca atunci am uitat sa luminez si butoanele mic
si va trebui sa il mai desfac o data cand da caldura
PS
in realitate se vad mult mai puternic decat in poza
si mai exista varianta cu smd lipite pe un cablaj din textolit cum a facut un coleg la corsa si alea ni se par cele mai elegante dar e mai mult de munca

ledurile folosite de mine toate sunt de alea cu unghui de 170 grade de 5mm


Astept si eu sa-mi vina comanda de leduri de 5mm 170 grade dar rosii ca am incercat si pe symbolurile galbene si se vede foarte bine rosu. Dar totusi alea de 170 gr trebuie sa bata foarte mult unu. e nevoie unu pe fiecare simbol?. Am comandat si eu albe pt suportul ala de sub comenzi clima. la comenzile pe volan se pot pune tot din astea de 5mm 170 sau sunt prea mari ca dimensiune, intra numai din ale de 3 mm.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR