Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • hakkynn

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Am motor de kadett pe Ascona B, o cama de pe axul de la delco este dusa si imi sa aprinderea aiurea, intentionez sa schimb motorul dar deocadata vreau sa ii schimb delco, si as vrea sa stiu cum se scoate axul si daca are vreun semn ?
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ar ajuta daca ai da mai multe detalii referitoare la tipul motorului. Eu am facut treaba asta la mai multe motoare OHC (1200, 1300, 1600, 2000 cc)
Daca vrei sa schimbi distribuitorul - delcoul nu trebuie sa demontezi si axa cu came. Acesta are o singura pozitie in care se "leaga" pe axa asa ca stai linistit.
Atentie la ordinea fiselor cand demontezi delcoul original si la tipul delcoului sa fie compatibil cu cel original.
  • hakkynn

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Motorul este de 1300 S, problema este cu axul care are o cama dusa, dar daca zici ca axul are o singura pozitie este totul OK. Crezi ca ar merita sa incerc o aprindere electronica ca sa nu mai am probleme cu platina ?
  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cu sigurantza ar merita o aprindere electronica, iar un ax cu came nu cred ca este f scump la dezmembrari
Skip ads

  • plimbaretzu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 20d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2005

  • Mesaj Privat
ti-ar prinde bine daca tragi un semn la delco! prin montarea sa un pic mai rotit ii modifici avansul si lampa strogoscopica sa il reglezi sigur nu ai
  • hakkynn

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Il reglez dupa ureche si este destul de bine ! De obicei se simte la turatii mari daca e bine regflat, dar oricum ma duc sa imi curete carburatorul si sa puna stroboscopul pentru aprindere !
  • florint89

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2010

  • Mesaj Privat
am si eu un opel batranel (astra f cc) din 92, si se prelinge ulei pe langa delco, cum se cheama garnitura aia, sau ce trebuie sa schimb akolo ? ca am intrebat la un magazin de piese auto si nu stia aia ce garnitura de delco vreau eu Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR