Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • blue ray

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am fost cu Corsa C 1.3CDTI pe Transalpina weekendul trecut, de la Obârºie la Rânca. N-am avut niciun fel de problemã. Maºina s-a comportat excepþional, cu toate ca traseul nu e tocmai uºor, încã n-au terminat de asfaltat (ºi mã tem cã nici nu terminã anu ãsta).
Skip ads

  • TiamaT

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Sambata plec si eu pe transfagarasan, primul drum cu masinuta la munte Very Happy
revin cu amanunte/poze.
  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
incredibil peisajul ... la transalpina... sau cum s-o numi ... ma lasat masca ... am facut si eu de cand am amsina de 1 an jumate de 3 ori transfagarasani ( bucuresti balea lac si inca 50 km dupa) (stationare pentru gratar) si vreau sa zic ca a rupt masina 4 insi in ea nici1 fel de probleme am alergat-o grav de tot ultima oara mam tinut dupa 2 motoare nu le venea alora sa creada . Motoru e 1.3 CDTI 70cai si mai am si anvelope 195 50 15 si nu a dat semne de oboseala masina Extrem de stabila nu a dat semne de subvirare nimic multi miau zis ca este o masina foarte bine echilibrata am mers cu polo care fuge de cur rau de tot iarna la fel si fiesta care la fel fuge de cur la corsa mea ma chinui sa fuga curul iarna iar cand da sa o ia inainte tragi putin fana de mana si vireaza masina. atat ca am de cand am am masina pobleme cu bataia pe fata zdrangane de rupe fata dreapta iar daca merg pe drum neasfaltat imi zdrangane creierii grav de tot asa ca prefer sa o tin pe drum asfaltat masina si astept sa se termine de asfaltat drumu ....
  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat



Cateva imagini d ela ultima plecare ... Nu luati in seama semnalizarea pe serpentine Smile) si inca ceva urmariti bine poza a 5a si conduceti prudent totusi e un drum destul de periculos
Skip ads

  • blue ray

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Alex_cjr88 a scris:incredibil peisajul ... la transalpina... sau cum s-o numi ... ma lasat masca ... am facut si eu de cand am amsina de 1 an jumate de 3 ori transfagarasani ( bucuresti balea lac si inca 50 km dupa) (stationare pentru gratar) si vreau sa zic ca a rupt masina 4 insi in ea nici1 fel de probleme am alergat-o grav de tot ultima oara mam tinut dupa 2 motoare nu le venea alora sa creada . Motoru e 1.3 CDTI 70cai si mai am si anvelope 195 50 15 si nu a dat semne de oboseala masina Extrem de stabila nu a dat semne de subvirare nimic multi miau zis ca este o masina foarte bine echilibrata am mers cu polo care fuge de cur rau de tot iarna la fel si fiesta care la fel fuge de cur la corsa mea ma chinui sa fuga curul iarna iar cand da sa o ia inainte tragi putin fana de mana si vireaza masina. atat ca am de cand am am masina pobleme cu bataia pe fata zdrangane de rupe fata dreapta iar daca merg pe drum neasfaltat imi zdrangane creierii grav de tot asa ca prefer sa o tin pe drum asfaltat masina si astept sa se termine de asfaltat drumu ....


Dacã vrei neapãrat asfalt, ai de aºteptat, mai e destul de lucru. Sunt porþiuni lungi pe care se merge cu treapta 1 (rampã, curbe, drum rãu). De atins pe jos, n-atingi, da' tre sã ai grijã pe unde calci. Traseul se poate face ºi acum fãrã probleme.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Amintiri de pe Transfagarasan..."pe marginea prapastiei","zapada la sfarsitul lui iulie" si "cu masina prin nori (copilotul meu)".

  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Referitor la comportamentul corsei la drum lung.....ceva pareri? Pana acum am citit mai mult de preformantele pe Transfagarasan, dar m-ar interesa o opinie legata de cum "se simte" la drum lung, 1000-2000 de km. Ma refer la confortul pe care il ofera masina. Inainte de Corsa am avut un Renault Symbol, benzina 1.4, si la drum lung mi s-a parut destul de obositor, nu chiar ca Dacia 1310 dar totusi obositor. Nu statea bine nici la ergonomie, nici la confortul acustic.
  • suleacosti

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pe tine de fapt te intereseaza cum te simti tu in masina nu cum se comporta masina si schimbi discutia in alta zona.
Evident mai bine ca in symbol, scaunele sunt altfel, ergonomia, vizibilitatea. Confortul acustic nu il pot compara, insa corsa nu sta bine deloc la acest capitol mai ales la viteze de peste 110km/h.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La scaune dupa mine lucrurile stau cam asa :
Dacia 1310 TLX 1989, scaune moi de dormi si te imbraca dar te ia de spate dupa un timp
Clio 1,4 2001 te freca tot la spate
Corsa C acceptabil dar iar probleme cu spatele
Singurele care ma multumesc ar fi cele inalte : Combo, Agila, Meriva, Zafira. In scaun stai drept si coloana nu are de suferit, probabil de asta si camioanele+dubele au scaune drepte, inalte si cu vizibilitate maxima...parere personala.
Eu cu Agila am reusit 26 ore in masina si hai cateva prin vama din astea dar nu ma durea nimic. Un alt scaun bun am gasit la A-Classe. Nu mai suporrt sa ma cobor in masina si sa ma ridic din ea, prefer sa ma urc.
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
suleacosti a scris:Pe tine de fapt te intereseaza cum te simti tu in masina nu cum se comporta masina si schimbi discutia in alta zona.
Evident mai bine ca in symbol, scaunele sunt altfel, ergonomia, vizibilitatea. Confortul acustic nu il pot compara, insa corsa nu sta bine deloc la acest capitol mai ales la viteze de peste 110km/h.


Imi cer scuze, dar felul in care se comporta masina influenteaza grozav felul in care ma simt la volan......
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Referitor la zgomotul corsei am observat (pe pielea mea) ca acesta difera foarte mult in functie de amvelopele cu care este incaltata si nu in ultimul rand de granulatia asfaltului.
Stiu,veti spune ca orice roata care ruleaza pe ''sticla''nu face galagie insa nu este chiar asa.
  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
La drum lung Corsa mea ma face sa merg sportiv... pur si simplu nu pot sa merg normal! Very Happy
Inainte am avut Matiz si logan dar Corsa e de o mie de ori mai buna din toate punctele de vedere!
Skip ads

  • PAUL_BM

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2010

  • Mesaj Privat
gcom61 a scris:Sti cumva celeasi date si pt X10Xe


ai aici consumurile si alte date, gcom61: cosum x10xe. Smile Eu cred ca sunt cat se poate de realiste, desi mie imi iese in general un consum ceva mai mic decat ce scrie acolo (ma refer in special la consumul mixt)cosum x10xe
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR