Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
eu am folosit pana la 160.000km castrol edge 0w30
de la 160kkm pana la 180kkm, adica in prezent, folosesc si voi folosi liqui molly synthoil energy, full sintetic. il schimb la 10-12kkm. stiu ca unii carcotasi nu sunt de acord cu el pentru ca nu este f cunoscut, insa este made in germany si in plus nu am auzit pe nimeni sa aiba probleme cu el. dau cam 220ron pe 5 litrii
Skip ads

  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu sunt foarte de acord cu Liqui Moly, am folosit la 2 masini si n-am avut probleme. Ce vascozitate bagi acum, dupa ce atata vreme ai mers pe 0w30?
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
aco_008 ai dreptate la completare va trebui sa pui ce-i in cutie(banuim) cel original,apoi putem pune alta marca dar cu o conditie sa fie conform cu specificatia Opel pentru cutia respectiva,altfel vom fi clientii fideli ai rubricii tehnice cu intrebari,oare ce uruie?de ce nu mai intra in viteza?zgomote ciudate posibil de la cutie?...etc. Cred ca te-am convins mai ales ca dupa intrebare banuiesc faptul ca vrei sa incerci ceva.... Very Happy si daca ai o cutie buna nu-ti recomand.
  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
aco_008:

Poti sa tii un ulei de 15 000, de 30 000 km - sau, in extremis, de 50 000 km (in alte tari, in alte conditii de exploatare bineinteles) si "12 500" km, cat zici tu. Cu cat il schimbi mai repede, cu atat mai bine.

Uleiul pe care masina mea l-a avut in motor cand am adus-o din Germania era un Liqui Moly LongLife (la ei se schimba dupa max. 30 000 km) care avea 20 000 km cand l-am schimbat.
Acum tot timpul incerc sa il schimb sub 10 000 km, dar nu pot spune ca masina se resimte dupa ce a mers cu un ulei LL 20 000 km.
Skip ads

  • claudiu1178

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2008

  • Mesaj Privat
cum se verifica uleiul din cutia de viteze la vectra c 1.9 cdti 120cp. ?
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
c_pantazescu a scris:Eu sunt foarte de acord cu Liqui Moly, am folosit la 2 masini si n-am avut probleme. Ce vascozitate bagi acum, dupa ce atata vreme ai mers pe 0w30?


dupa cde am folosit castrol edge 0w30 timp de 160.000 km, acum folosesc liqui molly full sintetic 0w40 si anume synthoil energy 0w40.
  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ce stiti de castrol turbo edge 5w-40 pt pompe duse .. si mai scrie pe cutie alte modele cu turbo .....

E ok pentru masinile opel diesel ? in afara de norma GM LL ... are toate celalelte norme si nu tin sa-l folosesc mai mult de 10k ...
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Daca nu ma insel ai z17dtl, adica commonrail. Nu e bun pt tine.
Skip ads

  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
sa-l mai tin pana la 10k sau sa-l schimb ?
de la castrol am gasit compatibil doar 0w-30...
  • Valentin VBV

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1996 X 16 XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua.Am un Opel Astra F Sedan 1996,x16xel,74kw si 197000km.Imi puteti spune ce fel de ulei sa pun in motor?Am cumparat masina de doua luni,fostul proprietar nu stie ce fel de ulei a fost pus in motor iar eu am facut schimbul la 193000 cu Castrol 15w40.Imi recomandati cumva un ulei mai bun?Mentionez ca uleiul pe care l-am pus eu il consuma exagerat,masina nu are scurgeri,nu scoate fum,ma gandesc intai sa incerc alt tip de ulei si daca se va comporta tot asa merg la mecanic sa desfaca motorul.Va multumesc.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La mecanic cu ea, segmenti+simenringuri+ghiduri
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=53201
https://www.clubopel.com/vie...light=consum+ulei
  • Valentin VBV

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1996 X 16 XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspuns.Sa inteleg ca uleiul pe care l-am folosit este corespunzator cu numarul de kilometrii care-i are parcursi masina?!Am rasfoit peste tot si am citit despre consumul de ulei.Mai in detaliu au scris Zmeutzu si MecaNIK.Am sa merg la service sa remediez problema ca nu vreau sa se intample ceva mai rau cu masina mea.Sunt incepator si Astra F Sedan este prima mea masina si va mai fii mult timp de-acum incolo.Mult succes tuturor!
Skip ads

  • mzahan

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca nu ar trebui sa uitam detaliile. Pt. intervale mari de schimb ulei se recomanda uleiuri full-sintetic, desi pe unele semisintetice sta scris ca pot fi folosite la intervale mari de schimb. Este cazul Aral SuperTronic G 0W-30 sintetic cu recomandare pt. intervale mari de schimb, si Aral HighTronic 5W-40 semisintetic, dar cu recomandarea ca POATE fi folosit la intervale mari de schimb. Exemple asemanatoare am gasit si la Elf, Total, Castrol, unde se specifica clar revizii la 20 mii sau 30 mii la uleiuri full-sintetic. Informatiile sunt pe site-urile producatorilor.
Deci cred ca nu e barbar sa schimbi uleiul la 30 mii.
Nici cand vor fi autostrazi in Romania, si sosele asfaltate si fara praf, dealerii nostrii tot la 15mii vor recomanda schimbul.
de ce? pentru ca pot. si pentru ca nu ii obliga nimeni.

bazare a scris:deci exact cum spuneam si in paginile anterioare. Uleiul GM este un ulei OK si atat. Exista si uleiuri mai bune si mai proaste. Cu cat ai grija mai mult de masina cu atat ii cresti speranta de viata. Totusi sa mergi 30k km cu un ulei GM eu cred ca e putin barbar, parerea mea.

  • portughezu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
buna seara baieti am o intrebare maine vreau sa schimb uleil la masina astra g 1.4 16v x14xe motorul a fost segmentat a avut 230mii km ce ami recomandati am cumparat castrol magnatec 10w40 este bun or este mai potrivit 5w40 ca dupa segmentare nu am gasit nimic pe forum va multumesc ptr eventualele raspunsuri
  • fishman

  • Mesaje scrise: 357
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2009

  • Mesaj Privat
azi am facut schimbul de ulei la opel astra g an 2004. am bagat ulei GM 5w-30 si toate filtrele de la mann. acum sa vedem care sunt rezultatele si am sa va tin la curent fiindca am vazut ca parerile sunt impartite in privinta asta.
  • alex1978

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
este un ulei slab gm mai bine mergeai pe castrol sau mobil care sa aiba specificatiile gm eu am folosit gm la o masina diesel si nu am fost multumit dar filtrele mann sunt super bune.
  • flo_speed

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2009

  • Mesaj Privat
eu nu sunt f experimentat dar am akizitionat un astra H 1.9 din 2007 din germania acum cateva luni si vreau sa spun k avea la bord 127500 km iar la tn la 10 ani mi se par destul de putini km
  • fishman

  • Mesaje scrise: 357
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2009

  • Mesaj Privat
pai unii spun ca este bun altii spun ca nu prea acum nu pot sa spun inca nimic despre ulei. filtrele erau toate cu sigla gm pe ele mai putin cel de ulei nu stiu ca nu l-am vazut. sa vad cum o sa fie si mai vb.nu este bun trecem pe altceva mai bun si voi avea termen de comparatie.multumesc pt parerile exprimate.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:De cand am masina din semnatura am folosit numai ulei castrol slx professional 5w40. Daca retin bine ultimele 5 schimburi.
Am intrat azi intr-un magazin de uleiuri (ca mai am vreoo 800km pana la schimb) si am vazut ca dintre zecile de feluri de uleiuri de pe raft asta era cred cel mai scump.
Ce alt ulei pot folosi care sa se incadreze intr-un pret "normal" ? (as prefera tot castrol)
Accept si pareri de genul: ramai cu ala. Wink

Revin cu inca o intrebare, cati km pot tine uleiul in motor? Obijnuiesc sa-l schimb la 10000, e ok sau merge tinut macar 12500?


E cineva care chiar se pricepe si care sa-mi raspunda si mie? Am intarziat putin cu schimbul dar saptamana asta il fac.
  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
c_pantazescu a scris:aco_008:

Poti sa tii un ulei de 15 000, de 30 000 km - sau, in extremis, de 50 000 km (in alte tari, in alte conditii de exploatare bineinteles) si "12 500" km, cat zici tu. Cu cat il schimbi mai repede, cu atat mai bine.

Uleiul pe care masina mea l-a avut in motor cand am adus-o din Germania era un Liqui Moly LongLife (la ei se schimba dupa max. 30 000 km) care avea 20 000 km cand l-am schimbat.
Acum tot timpul incerc sa il schimb sub 10 000 km, dar nu pot spune ca masina se resimte dupa ce a mers cu un ulei LL 20 000 km.

Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR