Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am schimbat distributia ca la carte nu am umblat la EGR,ca,concluzii s-a diminuat zgomotul dar in schimb a aparut o trepidatie a motorului la relanti parca ar fi subturat,la drum merge bine are forta dar se aude un suierat ca si cum ar trage aer fals la schimbarea treptelor,nu mi se aprinde nici un bec la bord,sa nu fi pus bine mufele la sonde ,debimetru etc?sau garnitura la carburatie.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
raducu ion daca trepideaza la ralanti mai mult ca inainte si parca ar trage aer fals distributia nu este pusa la punct sau au gresit ceva. Fara cale nu reusesti si in plus nu poti pune la punct discul cu fante (pentru senzorul camshaft).
  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
multumesc,cat pot sa merg asa cu ea fara sa afectez ceva? mentionez ca trepidatia nu mai este asa de puternica dar la relanti parca tot subturat merge.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Au folosit KM speciale pentru punere la punct distributie sau nu? Au folosit chei dinamometrice? Au facut totul ca in TIS sau dupa ureche? Spune clar ca nu am priceput! Tu spui ca totul e ca la carte, care carte? Ce au inlocuit si cu ce?
Skip ads

  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
curea, lant, intinzator, garnituri, pompa apa, semering, ptr punere la punct am vazut ca a blocat cele 2 axe cu chei aici ma mirat si a dat semn jos la arbore atit.diferenta in bine a fost ca nu se mai auzea zgomotul de diezel si in rau motor subturat cu vibratii si un fasait in zona curelei. multumesc astept sfaturi. sa ma duc la reprezentanta sa mi-o puna la punct? Ce sfat a-mi dai ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
raducu ion imi pare rau dar aia au gresit cu brio! La acest motor nu exista semne/repere cum sunt ei obisnuiti.
Fara trusa de KM-uri la distributie plus inca alte KM-uri nu o faci ! Aceste truse dedicate costa mult si din acest motiv (plus ca ei viseaza semne Laughing ) nu le au in dotare.
Parca am scris... ai citit? Eu cred ca nu ai citit atent, informatia este scrisa de mine, advertisment mai clar de atit ce vrei?
In situatia ta mai intra o data manopera, citeva garnituri/suruburi/antigel..., in costuri modice minim 7mil lei.

Paranteza mare si tare Shocked :
Ma mai contacteaza unii care "au auzit" ca lantul se "regleaza" sau "se intinde". Vor sfaturi....mecanicii lui peste...
Altii mai destepti, schimba numai lant si indreapta garnitura cu ciocanul, evident ca se pune silicon sanitar....

Am scris in acest post destule info pentru voi: ce se schimba, cum se schimba, cu ce scule si conditii.
Anumite "secrete" nu am scris pentru ca nu fac scoala cu toti maimutoii. Va rog a citi inca o data atent aceasta discutie.
Vezi sa nu cazi in "pacat" si tu > https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=27040
  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
concluzia care am tras-o este ca trebuie sa dau distibutia jos din nou,alti bani alta distractie,(ti-am citit toate posturile sunt f interesante
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Decit sa repeti o greseala mai bine mergi la unul competent, mai aproape de tine ar fi Craiova...vorbim pe PM...sau eu in Iasi....
Skip ads

  • Marian80

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Agila 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

primul meu post aici pe site si primul cu probleme .
Am achizitionat un Opel Agila din 2001 ( octombrie 2000) de 1.0l. Masina e OK, are majoritatea optiunilor . Problema vine de la Motor, acel sunet despre care am tot citit aici pe site . Masina nu vibreaza, nu are altfel de manifestari insa are un tacanit identic cu cel din filmuletele postate de voi .
Inca nu am apucat sa ajung la un mecanic sau service specializat. Sunt din Buzau, unde m-ati sfatui sa merg pentru o diagnosticare in legatura cu masina .
Alte sfaturi ce mi-ar fi de folos v-as fi recunoscator daca mi-ati da.
Mersi anticipat.
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@Marian80 bine ai venit si sedere placuta pe forum. Cati km are masina? Distributia cam este problema la tacaneala si ea se schimba cam pe la 120.000km. Deci asta e. Si eu ma pregatesc cu toate ca am la bord doar 98.000. Inainte de astea se pare ca ea cam spune cati km reali ai. Ce e la bord pe odometru se pare ca e abureala.
  • Marian80

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Agila 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2008

  • Mesaj Privat
petrecila a scris:@Marian80 bine ai venit si sedere placuta pe forum. Cati km are masina? Distributia cam este problema la tacaneala si ea se schimba cam pe la 120.000km. Deci asta e. Si eu ma pregatesc cu toate ca am la bord doar 98.000. Inainte de astea se pare ca ea cam spune cati km reali ai. Ce e la bord pe odometru se pare ca e abureala.

multumesc.
Masina pe bord are 58000 km insa am dubii ca ar fi asa, mai degraba as zice pe undeva spre 100k .
  • goldeye3002

  • Mesaje scrise: 448
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic sa te gandesti la un 158000, fara suparare....
Skip ads

  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
multumesc d-nu Cuciureanu ptr sfat m-am dus peste mecanicul de la servis si seful lui si le-am spus daca nu-mi remediaza problema a-i pun sa-mi cumpere motor ptr ca eu merg zilnic cu ea .s-au uitat la ea a ascultat motorul si concluzia lor a fost ca a pus-o cu un dinte la arbore mai mult sau mai putin.miercuri sunt la ei si cu garantie un an.daca nici acum nu merge ma tarasc pana la iasi. SPER CA NU AM DERANJAT PREA MULT. asa sunt servisurile din romania de tot .......
  • MariusDr

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Dan am fost la cateva magazine de piese, si nu am gasit la nici unul lista completa de piese. Poti sa ma ajuti?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
MariusDr cum sa nu te ajut?!
Valabil pentru toti, mi se da serie sasiu si motor, fac lista si vorbim pe PM sau mail, comand si platesc eu marfa, pun la posta romana cu ramburs. Pretul ar fi (aproximativ) de 940lei piese, 950lei cu cele 2 garnituri EGR, 970 cu tot cu curea. Care doreste si pompa de apa asta este 200lei. Mai pot pune in colet bujii Bosch 11lei/buc, ulei Mobil1 0W40 38lei, filtru ulei 18lei, garnitura capac culbutori 57lei, spray curatat debitmetru 18lei, ulei cutie GM 30lei...
Mare grija la cine schimbati distributia ca deja cazurile nefaste se inmultesc. Nu faceti ieftineala ca o sa platiti scump asta.
  • neuradu

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2007

  • Mesaj Privat
numai ulei cutie pt 2 masini trimiti prin posta?
multumesc
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am facut ceva poze ca merita sa vedeti ce se intimpla daca nu se schimba toate reperele la distributie.

In cazul de fata s-a schimbat doar lant+intinzator+patine multe altele nici gind. Rezultatul e ca lantul nu e intins suficient si evident tacaneala de te doare capul care apare repede
Intinzatoarele se vad ca sunt inlocuite de cam 30,000km dupa culoarea lor, silicon nu s-a folosit in zonele vitale cum spune TIS dar s-a pus din belsug la baia de ulei (refolosire garnitura), surubul vibrochen fara pasta blocare (macar era strins bine nu ca la user gsoft). Ce sa mai spun, am muncit aproape o ora sa scot busonul la baie ulei ca era terminat (urme de sudura pe el), jegul de pe lume in motor de am folosit 6 sticle carburol si 2 spray, admisia mai avea putin si avea gaura...va las ca azi trebuie sa inchei masina.

Nu va ieftiniti aiurea la piese ca o sa va coste ulterior cu virf si indesat, atentie si la cel care lucreaza daca stie ce face !


Ultima modificare facuta de dancuciureanu la Mie 18 Jun, 2008 9:25 am
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut Dan
Am cumparat si eu un corsa 1.0 12 valve fabricat octombrie 2000 pe care l-am alergat pana la 150km/h in drumul de la sofia pana la ruse.
La fel ca si la cei de mai sus,dupa ce se incalzeste are acel sunet de diesel. Am citit toate posturile referitoare la distributie la motoarele X10XE si Z10XE,am inteles ca nu pot fi facute compromisuri sub nici o forma.
Intrebare:daca cumpar kit distributie pt,X10XE (motorul meu)de la vecinii bulgari(au preturi mai mici)ma poti ajuta cu schimbarea distributiei in vara asta ?(in jur de 15 iulie)
Daca poti sa-mi spui reperele de cumparat.
cod motor: X10XE19N33656
CORSA B :WOLSBF68Y4353368

PS.cei de la RAR spun ca motorul este euro 2; asa este? my mail:gcom61@yahoo.com
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Privind norma euro nu sunt sigur, poate 2 sau 3...
Iti fac lista de piese si o vei avea pe mail
Iti pot schimba distributia fara probleme numai sa fiu in tara, nu stiu inca cind plec in concediu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR