Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Christian Irmscher

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
La Bucuresti , acea ADEVERINTA REFERITOARE LA PLATA TAXEI DE MEDIU o poate scoate doar noul propietar : va cumpara masina la risc sau mergand pe incredere , neputand avea acea adeverinta in mana inainte de a cumpara masina pentru a sti cu certitudine daca masina a avut sau nu taxa platita sau daca a fost recuperata si implicit daca va avea sau nu de plata noul timbru de mediu .

De unde stiu acest lucru ?Oare?

Am doua masini cumparate inmatriculate (cu taxe achitate si nerecuperate) , doresc sa le vand si am vrut sa le scot acele adeverinte pentru a clarifica situatia lor (pentru a evita intrebari de genul : "Daca nu a avut taxa achitata ?" , "Daca s-a inmatriculat pe "naspa" ?" sau "Daca taxa a fost platita si a fost ulterior recuperata ?") si totodata pentru a facilita demersurile premergatoare transcrierii masinilor de catre noii propietari .

Pe 30.01.2013 am mers la A.N.A.F. Sector 4 si mi s-a comunicat de catre seful departamentului cu pricina ca doar dupa ce se vinde o masina (vorbim aici de un caz general) noul propietar va merge la A.N.A.F.-ul de care apartine (in baza adresei de domiciliu a acestuia) pentru a depune actele necesare eliberarii adeverintei ce ii clarifica situatia masinii si il scapa de dubii .
Cel putin de bariera aceasta m-am lovit eu la A.N.A.F. Sector 4 Cenzurat , dar la alt sector sau in provincie lucrurile pot sta cu totul diferit .

Va urez cozi cat mai mici , birocratie minima si cati mai putini neuroni "ucisi" celor ce le trec pragul A.N.A.F.-ului si birourilor de inmatriculari vehicule in aceasta perioada ! Smile
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
si totusi pana la urma a inmatriculat careva o masina cu noua taxa de timbru dand si statul in judecata?
  • adrian cobra

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
pentru domnul Stig,,,motor x16xel,,,din 97,,,
  • Stig

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Conform noului proiect de lege, ai 463 euro de plata.
Skip ads

  • adrian cobra

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
mersi pentru rasuns .
  • Stig

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
cu placere
  • andu41

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Noua Ordonanta ptr modificarea Legii nr 9/2012 NU s-a publicat inca in MO si nu a intrat in vigoare.Asa ca NIMENI inca nu a platit tibru verde.
  • Stig

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
pai tocmai de asta am zis " conform noului PROIECT de lege"
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
mihaixxx89 a scris:alexhaiducu da-mi voie sa te corectez.cand doresti sa achizitionezi o masina si daca vrei sa afli daca taxa nu a fost recuperata , trebuie ca fostul propietar sa depuna o cere la trezorerie, pentru o ADEVERINTA ccare dovedeste ca taxa a fost platita si nu a fost rambursata, accea adeverinta iti trebuie la dosar cand inmatriculezi masina pe numele tau. Eu sunt in sutuatia asta, fostul propietar si-a recuperat taxa iar mie imi trebuie sa mai bag la dosarul meu adeverinta ori taxa de poluare.... chiar daca masina a fost inscrisa in 2009....asa ca aveti mare grija ADEVERINTA DE LA TREZORERIE , se elibereaza in maxim 3 zile






aplica stampila ca el(fostul proprietar) nu are datorii fiscale si ca masina are taxa sau nu platita! la bucuresti adeverinta o primesti de la circa financiara de unde se pune stampila pe fisa de inmatriculare deoarece la bucuresti functioneaza reteaua it intre circa financiara de zona si trezorerie! spun ASTA PENTRU CA AM FACUT EU UN COMISION PENTRU O CUNOSTINTA SI ASTA MI SA INTAMPLAT! CEL DE LA CARE A LUAT MASINA NU RECUPERASE TAXA!si a primit adeverinta de la ministerul de finanye ca masina e purtatoare de taxa in valoae de x lei din data de !
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,096
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Mda! Azi am primit telefon de la finante sa ma duc sa-mi iau banii! Dar sunt de munca pana la orele 20.00 asa ca am lasat-o pe luni! Macar voi incepe saptamana bine! Wink Very Happy
P.S. Va dau detalii dupa ce iau banii!
  • Dragosh12

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salutare. A inmatriculat cineva de curand fara plata taxei?
Pe 13 februarie am procesul si as vrea sa stiu cat mai dureaza dupa acea data.
  • Christian Irmscher

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@alexhaiducu La Bucuresti , taxa o platesti la A.N.A.F. , iar la vanzarea unei masini stampila pe fisa de inmatriculare si certificatul de atestare fiscala se obtin de la D.G.I.T.L (Directia Generala de Taxe si Impozite Locale) , institutii total diferite .
Tin sa te contrazic la faza cu comisionul , cel putin din propria experienta de acum 2 zile , propietarul nu poate scoate adeverinta pt ca A.N.A.F. are mult de munca in astfel de situatii si nu accepta sa faca treaba asta asa aiurea (acestea au vost vorbele lor) ; mie cel putin mi-au zis ca poate ma razgandesc sa mai vand masina sau poate nu-mi convine pretul oferit sau poate se schimba legislatia si ei au muncit degeaba pt. o adeverinta ce nu e folositoare nimanui (eu sunt deja propietar in carte si talon !), dar odata ce merge cumparatorul clar ca trebuie sa-i accepte dosarul , acesta urmand sa-si inmatriculeze masina ulterior (in situatia de fata ei nu au motiv sa faca mofturi) .
Skip ads

  • Christian Irmscher

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Noul timbru de mediu face mare valva in aceste zile, iar avocatii avertizeaza ca noua varianta ar putea determina o serie de procese, fie pentru ca este incalcat principiul liberei circulatii a bunurilor in UE, fie principiul "poluatorul plateste".

Ananamaria Gheorghi, Senior Associate Dragne & Asociatii prezinta problemele juridice pe care le ridica timbrul de mediu in noua varianta:

Conform recentelor declaratii ale autoritatilor, noul act normativ are drept scop implementarea principiului "poluatorul plateste". Insa prevederile acestui act normativ tind sa demonstreze opusul, cu atat mai mult cu cat, desi se mentioneaza ca taxa este calculata in functie de emisiile de CO2, noua reglementare scade valoarea timbrului de mediu pentru masinile cu tehnologii mai slabe (Euro 2, Euro 1 si non-Euro).

Aceste masini se bazeaza pe o tehnologie invechita si, prin urmare, sunt mult mai poluante, dar explicatia autoritatilor a fost ca ar avea o durata mai mica de functionare si ca reprezinta un procent foarte mic din totalul importurilor.

Acest procent mic al masinilor mai vechi se datoreaza faptului ca pana acum taxele de inmatriculare erau foarte mari in raport cu valoarea masinii. Prin urmare, avand in vedere puterea mica de cumparare a celor mai multi dintre romani, este foarte posibil ca importul de masini foarte vechi sa creasca considerabil ca urmare a scaderii aceastei taxe. Astfel, cel mai probabil aceasta taxa va duce, de fapt, la cresterea poluarii datorata masinilor.

Dupa parerea noastra, noua taxa duce la incalcarea liberei circulatii a bunurilor in cadrul Uniunii Europene, intrucat ea este mai mare tocmai la masinile cu tehnologie Euro 3 si Euro 4, care reprezinta, de fapt, procentul cel mai mare din totalul importurilor de masini second hand (in timp ce pentru masinile foarte vechi taxa este mult mai mica).

Sub aceast aspect, subliniem inclusiv faptul ca, potrivit dreptului Uniunii Europene, care are aplicabilitate directa si prioritara in legislatia romana,este interzis statelor membre sa aplice produselor altor state membre impozite internede orice natura,mai mari decat cele care se aplica produselor nationale similare, fiind interzisasi aplicarea unor impozite interne de naturasa protejeze indirect alte sectoare de productie.

Or, avand in vedere ca si acest asa-zis timbru de mediu se va aplica tot la prima inmatriculare a unui autoturism, apare in mod evident natura protectionista din punct de vedere fiscal a acestei taxe. Astfel, consideram ca denumirea de "timbru de mediu" nu va impiedica instantele sa constate ca aceasta taxa nu poate constitui o exceptie - intemeiata pe aspecte ce tin de protectia mediului - de la aplicarea principiului liberei circulatii a bunurilor in cadrul Uniunii Europene. Aceasta cu atat mai mult cu cat, asa cum am aratat mai sus, principiul "poluatorul plateste" ramane tot la stadiu de declaratie, nefiind aplicat concret prin noul act normativ.

Articol realizat de Ananamaria Gavrila (Gheorghiu), Senior Associate Dragne & Asociatii

Sursa : business24.ro
  • Adymaster

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 1998 X10
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Am si eu un Opel Corsa din 11/98
Motor 973 cm3
Euro 2

Cat ar fi noua taxa pentru aceasta masina?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Poti cauta pe Google "Calculator timbru de mediu 2013".Sau pot sa-ti caut eu daca vrei...
  • Adymaster

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 1998 X10
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Pai dupa calculele mele imi da 175 euro chiar asa de putin sa fie?
  • Stig

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Atat iese, dar inca nu s-a aprobat legea.
  • Christian Irmscher

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
http://www.4tuning.ro/calcu...imbru-mediu-2013/

146 Euro / 660 Lei
  • Ady.

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1998 LDK-NA 90
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Cine a inscris de curnd un corsa cu motor de 1.2,euro 2, cat platit timbru de mediu?
  • Stig

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Daca ai fi citit cateva randuri mai sus, ai fi aflat ca nu a platit nimeni inca noul timbru de mediu, deoarece nu a fost aprobat si publicat in Monitorul Oficial.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Chestionar

Pentru restituirea taxei de prima inmatriculare
Fac demersurile ptr a-mi recupera taxa 61%
Nu ma mai intereseaza sa-mi recuperez banii, ca oricum statul nu-i mai da 16%
Sunteti de acord sa vi se restituie doar o parte din banii de taxa? 21%
403 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR