Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Si care ar fi acel service specializat in Romania?
Daca ar fi fost siguranta arsa, ar fi avut probleme mult mai grave decat manevrarea oglinzilor, asa ca nu e siguranta.
Skip ads

  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
micky001 a scris:
kriu a scris:
cata lume prostesti tu... pe fata asa...
in primul rand ala E BUTON!
tu ai frontera? fugi la treaba ta! (la omega este cum zici tu... am aruncat un ochi in garajul tau.)


In primul rand,revizuieste-ti "tonalitatea",apoi stilul de "cartier".Nu de alta,dar sunt sigur ca nu ne-am incaltat cu aceeasi pereche de pantofi sa ne batem pe sireturi.
Doi: "aici" este un forum,nu o gasca din vest,sud,stelisti,rapidisti,manelisti etc.
Trei: libertatea opiniei nu mi-o ingradesti tu cu nici un drept,de care esti oricum total lipsit,asa cum esti lipsit si de bunul simt.
Patru:Nu am Frontera,dar daca a-si fi avut ,sigur a-si fi stiut ceva mai multe decat voi,si mi-asi fi folosit cunostintele in a-l ajuta pe Dan concret,nu cu prostii si discutii inutile,punandu-l sa cumpere balarii inainte de a verifica o instalatie.Becul acela,atotstiutorule,este de fapt un led,diferenta intre bec si dioda electroluminoscenta o poti afla trecand din nou (oare?) prin manualul de fizica,la componente electronice.Ledul acela,tot pentru umplerea lacunelor tale ,se aprinde comandat de releul degivrare ,actionat,intradevar,la comanda butonului respectiv ,de care faceti atata caz.Intradevar,este un pic deferit de comanda oglinzi de la Omega,am studiat mai tarziu schema si am observat acest lucru.Daca nu se aprinde ledul,insa,asa cum specifica Dan,asta nu inseamna ca musai rezistentele sunt arse.
Ma mira totusi,ca atoatestiutorii in ale Fronterei,nu i-a recomandat niciunul sa verifice siguranta 5 responsabila cu degivrarea.(Da!Aveti domnilor Frontera,si o siguranta,cat se poate de fuzibila... prima care ar fi trebuit verificata,asa cum specifica manualul,bineanteles,daca este si citit)
Cinci:Am timp berechet sa-mi petrec vremea cu voi,pacat insa ,ca sunteti atat de prietenosi,incat... Ma faceti totusi sa fiu bucuros ca nu am trecut pe "heavy".La cate si ce indicatii a-si fi primit de la voi,sigur i-asi fi dat foc! Fara regrete!
Sute de mii de kilometrii voua,fara surprize neplacute!Si daca totusi intalniti ceva probleme tehnice,adresati-va unui service specializat,ca daca va luati dupa ceea ce impartasiti,sigur le dati foc...

cat despre sticla ...http://www.unixauto.ro/Unix_CikkekLista_Form.aspx?cTipAzon=P5860&cMegnNr=4071


tot sustii ca e un led, si noi apasam ca prostii pe el?
verifica, informeaza-te si apoi incearca sa ne ajuti, altfel duci oamenii in eroare!
...dar nu prea vad unde este limbajul ala de cartier? ...SI CU BUNUL SIMT? CUM E CU BUNUL SIMT? (despre cine era vorba?)
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Micky:
1. incearca sa nu generalizezi, ca nu vrem sa ne apucam sa scriem aici impotriva ta, toti " domnii Frontera"...
2. daca ai ceva de impartit cu cineva, ai functia PM si imparti acolo ( valabil si pentru Kriu), hai sa lasam topicu omului, asa cum l-am gasit, CURAT
3. daca greseste cineva, hai sa nu ii dam in cap, prima si cea mai inteleapta varianta e sa ii spui unde a gresit... de obicei acesta intelege
4. cand 2 persoane se cearta, a3-a ar trebui sa le desparta, nu sa le provoace ( ce pare ca era sa faci tu Styuk), nu de alta, dar toti suntem posesori de Opel, nu o parte " stelisti" si o alta parte " dinamovisti".........
5. inca ceva, Micky, crede-ma, masinile astea de teren " ie grele" si la propriu si la figurat... sfaturi s-au dat bune aici, in proportie de 99%, deci afirmatiile tale sunt tot in proportie de 99% gresite... Nu oricine isi ia Frontera, si cine isi ia nu ii da foc, ci incearca sa invete cum sa o repare si intretina mai bine!

On-topic:
Stie cineva unde e vestitu releu de dezaburire? Care e ala? Mr. Green ( ca pe schema nu il prea nimeresc...)
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
releul este pe stalpul de la usa soferului. (k1)
Skip ads

  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Mersi mult!
Deci d'aia nu il gaseam eu... ma duc sa ma apuc de desfacut masina Mr. Green
  • dan teseleanu

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Frontera 1999 X22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Baieti, va rog frumos nu va certati, ascult opinile tuturor si invat...!am sa ma uit si la sigurante,am sa demontez si oglinzile pt ca e ff. necesara dezaburirea,NU VREAU ca acest subiect sa fie de cearta va rog ...sa ascultam opinile si sfaturile tuturor,indiferent de model...doar suntem OPELISTI...ce naiba...cu respect Dan.
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
nu e vorba de cearta...
problema este sa nu ne mai bagam nasul, sa raspundem cu atata certitudine la niste probleme care ne depasesc sau nu suntem siguri ca le cunoastem...
nu trebuie sa raspundem doar de dragul de a ne da mari mesteri si ca sa avem mai multe postari pe forum....
....dar cum spunea si Andrei_vl, hai sa incheiem aici discutia asta si sa trecem la subiect!
  • dan teseleanu

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Frontera 1999 X22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Bine zici ...eu va multumesc am sa verific tot,acum astept zi frumoasa sa pot monta plafonul(interior)tocmai ce l am luat azi de la tapiter!cand l-am dat jos nu am desfacut acolo la centuri...acum cred ca e cazu,nu? Embarassed /o idee dac-mi dati...pica apa de sub bord...
Skip ads

  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Iti dam si ideea cu apa de sub bord Mr. Green
Desfaci stergatoarele, dai grila jos ( ambele lucruli le faci nu ca sunt obligatorii ci ca sa iti fie mai usor sa faci ce urmeaza), o sa vezi ca dai de acel loc unde e montat mecanismu de la stergatoare. Acum te uiti spre aripa opusa, si o sa vezi ca atat la pasager cat si la sofer pleaca o gura de aerisire spre interior, care nu are nicio protectie. Odata ce ai facut asta, injura-i putin pe nemti si treci la treaba. Treaba, adica ia un bat, dar daca sa nu zgarie tabla si incepi sa impingi pe acel canal spre aripa, o sa vezi ca apa incepe sa curga " prin aripa". ( Daca e zi se poate observa acea gaura care se infunda mereu.)
Faci lucru asta de cate ori vezi ca iti curge apa inauntru sau mai bine verifici de cate ori iti amintesti...
Sa ne spui rezultatu...

P.S.
Apropo de ce ai patit tu...
" Era o zi frumoasa de vara" si dupa " o noapte furtunoasa" abea asteptam sa plec la munte desi imi era cam scarba de namol... bun... dau sa ies cu masina din curte si ma trezesc cu juma de litru de apa picati si la sofer si la pasager... scutur disperat picioarele si continui drumu, in a1-a, gandindu-ma la ce s-a intamplat... Ajuns in intersectie pun frana si demarez, inca juma de litru de apa in interior... zic... e grav... M-am gandit in acel moment ca am un radiator spart, dar totusi chiar asa rau? Urc pe bordura si faza se repeta... Vad ca totusi, tot functioneaza normal la masina asa ca da-i bice, desculti, spre munte...cu masina aburita... dar oricum venea caldura...
Dupa ce am facut baie la picioare am citit ce patise alt fronterist si am luat masina la " pigulit" pana am descoperit problema... acum imi mai ajut prietenii Laughing


Ultima modificare facuta de Andrei_vl la Mar 29 Mai, 2012 9:21 pm, modificat de 2 ori in total
  • dan teseleanu

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Frontera 1999 X22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2011

  • Mesaj Privat
multam asta am sa fac..! vorbim.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
kriu a scris:releul este pe stalpul de la usa soferului. (k1)


Kriu, nu am gasit bre releu ala... e dezastru de firaraie pe acolo si doar un releu " Flasher" pentru semnalizare+ avarii...
Alte idei? Sa fie ascunse bine? nu cred...
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Te-ai uitat bine? Si in sus pe stalp spre calculator? E un releu albastru.
Skip ads

  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
O sa mai desfac odata maine... mie nu mi se aprinde becu din buton... si evident nu merge nici dezaburirea...
Am mai desfacut la una si tot nu am vazut... dar maine caut la amandoua releul albastru si le inlocuiesc! Perfect!
La fel patesc la ceata... dar aia imi pasa mai putin am buton separat...( nu mai e butonu de langa dezaburire)
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
nu ai gasit nici soclul de releu? sa nu fi fost demontat de fostul stapan...
parca nu se aprinde becul daca nu functioneaza (sau nu exista) releul

dar daca nu ai optiunea de oglinzi incalzite? au avut toate fronterele?
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
El are sau avea oglinzi incalzite.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR