Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • steff

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: IASI
  • Masina: Vectra 2005 2.2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
stai putin...si daca eu imi iau un opel manta din `76 de la un cimitir de masini vai de capu ei cu 1 euro (sa zicem.. Razz) .... si o iau si o reconstruiesc ca pe discovery chanell si bag 10 mii de euro (sa zicem)...
si eventual ar arata asa
.
..daca vine un l*ba trista cu dacia lui fara frane si mi-o rupe eu primesc despagubire reparatii in valoare de 2 euro pe motiv ca masina are 30 de ani vechime?

in caz ca da eu zic sa ne cumparam toti dacii la 5 milioane bucata si cum prindem vreun rechin de la asigurari cu masina mai veche de un an..POC!!
Skip ads

  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
daca s'ar vota legea in forma "zvonistica" actuala, nu ar face decit sa incurajeze condusul neglijent al celor care au masini de 5 milioane rol, pe principiul "si ce poa' sa imi faca, sa imi ia boii de la bicicleta?"

am vazut un reportaj la tv acum citeva luni cu unul cu o dacie din '95 fubar - intrase unul in el si i'o pilafise. tipul se plingea ca nu primeste decit un procent din despagubire fiindca e masina mai veche de 10 ani, bani cu care nu isi acoperea reparatiile. ar fi trebuit sa il dea pe ala in judecata dar n'avea cum fiindca nu avea bani de avocat. later on, o tanti de la o firma de asigurari confirma povestea cu procentul.

/me confuzat total.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Cred ca e o confuzie aici, dupa mine reparatiile vor fi rambursate la 100% pana la o valoare maxima care corespunde cu cea calculata conform "formulei magice". E normal ca Nea Alecu cu masina de 200 de Euro sa nu poata pretinde 2000 E de reparatii, altfel toti ghiolbanii ar da cu masina in gard sa isi repare epavele... I se va da banii pe masina sa-si cumpere din piata o ruginitura identica de la alt looser de genu' lui... Exclamation
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu cred sincer ca nici unul nu a citit ce am postat mai sus...
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
legat de preturile pt rca
www.asigura.ro
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
http://www.informatiiauto.r...i_det&prom=45
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
in privinta asta si a multor alte lucruri care se petrec la noi in minunata Romanica eu as aduce un Vlad Tepes, un Hitler sau un conducator mai pe treaba lui care sa le dea la temelie toturor smenarilor care fac afaceri de genul monopol pentru ca si in privinta asigurarilor este tot un monopol pentru ca se pun toti de acord sa ne rupa pe noi la bani si nervi, ei cotizeaza si statul ii sustine. In privinta RCA as fi de acord sa se plateasca in functie de vechimea masinii nu in functie de capacitate dar sa imi plateasca reparatiile 100%. Si sa infiinteze ca afara serviciul ala de detectivi in domeniul asigurarilor ca sa nu se faca fraude.

PS nu mai stiu unde am citit dar e o chestie bestiala:
"Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul...."
  • Angelus

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2005

  • Mesaj Privat
VIPER a scris:Eu cred sincer ca nici unul nu a citit ce am postat mai sus...

Nu te supara pe noi, dar daca ai fi scris totul in mai mule etape (nu intr-un singur post) poate am fi citit tot. Dar (eu cel putin) am citit primele alineate iar apoi m-am uitat la poze ca era cam plictisitor...
In ceea ce priveste despagubirea dunelor RCA dupa vechime, mi se pare (daca ar fi asa) ok. Daca ai o masina beton, dar veche, in stare exceptionala, fa-ti CASCO!!!
daca eu imi iau un opel manta din `76 de la un cimitir de masini vai de capu ei cu 1 euro (sa zicem.. ) .... si o iau si o reconstruiesc ca pe discovery chanell si bag 10 mii de euro (sa zicem)...
si eventual ar arata asa

Ceri factura pt toate piesele si in calculul asig. CASCO se iau in considerare. Ai eleron, casetofon beton, jante de aluminiu, etc, TOTUL se adauga la valoarea masinii.
Sa nu-mi spuneti ca chiar credeti ca un old-timer DC din '36 in stare exceptionala (valoare peste 60000 EURO) se va despagubi cu 2 EURO... Rolling Eyes
In privinta RCA as fi de acord sa se plateasca in functie de vechimea masinii nu in functie de capacitate

De acord! E o prostie sa platesti mai mult pt o masina cu motor mai tare. Riscul de a produce un accident nu-i neaparat mai mare daca ai un motor mare... O baba cu o dacie nu credeti ca poate produce mai multe accidente decat un adult cu un ferrari?
Daca ai avut accidente anul trecut, mi se pare normal sa platesti mai mult pt RCA.
Skip ads

  • razvan

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Corect ar fi sa platesc anual RCA-ul tot dupa vechimea masinii mele, la fel cum o sa mi se plateasca si daunele facute de un tembel.

Este o chestie inegala aici: unul cu masina noua plateste acelasi RCA ca unul cu masina veche de 5 ani cu acceasi cilindree.

Da in romania se poate orice...
  • Marian79

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 C16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
daca masina mea are 12 ani vechime , inseamna ca o sa mai aduc bani de acasa pentru asigurari ? Very Happy

Din cate stiu, CASCO ar trebui sa iti repare masina. Perfect de acord sa se ia in calcul si anul de fabricatie al masinii, dar doar pentru CASCO.

Dar in cazul RCA :

1- in cazul in care alta persoana e de vina in accident, tu iti repari masina pe asigurarea lui, nu ?
2- Sa nu mai fie obligatorie asigurarea, pentru ca daca asigurarile iti da 1%, mai bine nu iti mai faci. Sau asigurarile sa fie pachete (cum au retelele de telefonie ) : "vrei un abonament mai ieftin cu mai putine minute platesti mai putin" ....si tot asa.... la mai mare.

Astia de la asigurari nu stiu cum sa faca mai multi bani.
Si ce daca am masina mai veche de 10 ani ? Atata vreme cat are ITP-ul sau RAR-ul facut de ce sa nu-mi despagubeasca reparatiile in totalitate ?

RAR-ul daca s-ar face pe bune...multe dintre dACII ( ca tot zicea cineva de dacii ) sau aproape toate dACIILE s-ar duce la REMAT.
  • clawoodiu

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2005

  • Mesaj Privat
razvan a scris: Este o chestie inegala aici: unul cu masina noua plateste acelasi RCA ca unul cu masina veche de 5 ani cu acceasi cilindree.


RCA-ul este o forma de asigurare colectiva a tuturor soferilor, din fondurile colectate societatile de asigurari suportand valoarea raparatiei pentru autovehiculul "victima", in limita unui plafon maxim (daca ai Lamborghini si te loveste de un Trabi, reparatia poate fi decontata in limita a XXX Euro). Deci adunandu-se cate putzin de la toti se constituie respectivul fond - mana cereasca pentru societatile de asigurari.

Problema este ca din 2007 poate intram in UE si atunci sectorul asigurarilor auto va trebui sa se alinieze cu ce este acum dincolo, respectiv RCA-ul sa fie si Carte verde. Atunci vor dispare din trafic multe rable pe 4 rotzi ...
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Tocmai pentru RCA-ul are ca scop acoperirea daunelor produse altora , e o tampenie asocierea nivelelui RCA cu varsta sau capacitatea cilindrica a masinii asigurate.

In mod normal ar trebui calculata o valoare medie astfel incat sa fie acoperite aceste costuri si RCA sa aiba o valoare fixa si egala pentru toti participantii la trafic. Sa fie practic privita ca o asigurare de acces pe drumurile publice egal ca e vorba de un Daewoo Matiz sau un Dodge Viper , asta tocmai pentru ca valoarea daunei la autoturismul victima nu are legatura cu masina care o produce.
Skip ads

  • fiara

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
E discutabila chestiunea.
Oare pe cine pariati pentru producerea unui accident:
pe domnul de varsta medie, cu Matiz si cu copil acasa sau
pe pustanul de bani gata cu Viper??

In SUA se tine cont de multi factori pentru asigurare, tipul masinii, varsta, sexul, starea civila, chiar si culoarea. Astfel tanarul de 23 de ani cu o masina sport rosie va plati asigurarea cea mai mare. Poate stiu ei ceva.

Oricum mai propice mi se pare introducerea sistemului malus/bonus.
Nu mi se pare normal ca unul cu mai multe accidente la activ sa plateasca la fel ca unul cu nici un accident sau unul minor.
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Domnul de varsta medie cu Matiz-ul s-ar putea sa nu puna probleme insa pustanii care conduc Matiz-uri de firma , agenti de vanzari pe la diverse firme sunt o problema.Daca ne mai gandim si la franele unor masini de genul asta nu stiu daca lucrurile sunt asa cum le vede statul roman.
Sa nu se inteleaga gresit nu am nimic cu Daewoo , era doar un exemplu.

Din cate stiu in SUA nu exista RCA ci doar asigurari auto complexe care includ si RCA printre multe altele.Ceea ce spui tu in legatura cu modul de calculare al asigurarii in functie de varsta,sex, masina, etc. este valabil si in UE si este relativ logic si de bun simt.Diferenta este in faptul ca acele asigurari se refera in primul rand la masina asigurata si e normal ca asigurarea unei masini ale carei piese sunt mai scumpe sa fie mai mare. In UE de exemplu se tine cont si de faptul ca proprietarul are sau nu permis de conducere , cate asigurari mai are in alte domenii , cate masini a mai avut , de antecedente , de experienta in conducere a proprietarului masinii si de alte aspecte de genul asta.
Exista si la noi asigurarea CASCO al carei calcul e oarecum mai aproape de logica si de normal.

Din pacate insa , toate astea nu au legatura cu RCA...daca ar fi sa o luam statistic ar trebui ca cea mai mare asigurare sa fie pentru Dacia 1300 intrucat e cea mai raspandita masina si e cel mai des implicata in accidente.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Dupa multe sfaturi si intrebari, in sfarsit m-a lamurit unul care lucreaza la daune la o firma de asigurari...

Treaba cu vechimea masinii nu e ceea ce scria prin ziare, se tine cont de vechimea masinii care a fost lovita si care primeste despagubire prin RCA...

Mi-a facut un calcul la masina mea: este evaluata in Schvake (parca asa se scrie) la 8700 la vechimea ei la care se adauga gradul de uzura de 50% ca masina are peste 5 ani si inca un coeficient si am ajuns la vreo 4000 Euro...

Acum... daca cineva ma loveste si dauna e mai mare de 4000 Euro (atat imi da maxim firma unde a facut ala RCA) eu pot sa-l dau in judecata pe daunas sa recuperez restul de bani...
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
si cat te judeci cu el sa recuperezi banii...?
am vazut la tv unul cu dacie care plangea langa ea. i-a facut-o unul varza si RCA-ul ii dadea max 12 mil. restul trebuia sa plateasca el.

te lipsesti la cat ai de cheltuit prin justitia noastra...
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
cind am facut rca pe 2005 m-am uitat si la preturile pentru 2006 si am tinut cont si de ele. pina acum nu mi-am pus problema sa nu platesc rca-ul (desi pina acum l-am platit absolut degeaba - nici un accident, nici un control).

dar daca in 2007 va fi asa cum s-a spus (si mi-a confirmat cineva dintr-o societate de asigurari) ma gindesc serios sa ma risc la o amenda: se spune ca in rca va fi inclusa obligatoriu si cartea verde iar persoana de la asigurari mi-a spus ca preturile se vor tripla. pai eu nu voi iesi din tara cu masina niciodata. in nici un caz cu asta. de ce sa imi bage mina in buzunar sa imi ia bani de carte verde?
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca degeaba plangem dar va spun din sursa sigura ca in comunitate asa se intampla cu despagubirile RCA.Se mai tine cont inclusiv de experienta la volan si se scade procentual valoarea RCA. Deci cum tindem sa ne integram in CE cred ca asta ne asteapta. Ce mai pot sa va spun e ca respectivul comunitar a spus ca s-ar putea sa plangem dupa integrare........
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR