Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Mai oameni buni, nu vorbiti din legende urbane. Cititi, cititi si iar cititi. https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=7350 E asa de greu?

Si acum pentru clarificare:
Presetupa este montata pe axul compresorului si este de fapt un simering care nu lasa sa iasa freonul din compresor.


Senzorul de presiune freon (denumit si Trinary Switch) este amplasat la unele masini in capul filtrului acumulator, iar la altele pe una din conductele de freon.
Filtrul:

Trinary Switch:

Acest senzor (de fapt un ansamblu de 3 senzori de presiune) da urmatoarele semnale: Pmin, Pmax si Plucru. Sunt masini la care senzorul nu are 4 pini in cupla ci numai 3, adica da numai semnale de Pmin si Pmax. Aceste semnale sunt necesare pentru a se opri compresorul in ambele cazuri, pentru a nu se amplifica avaria.


Ultima modificare facuta de LDivora la Sam 25 Apr, 2009 1:01 am, modificat de 4 ori in total
Skip ads

  • victor_xx25

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
multumesc frumos

Te rog, fara remarci la adresa altui user, nimeni nu se naste invatat. Editat LDivora
  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Hmm, inseamna ca eu vorbeam de senzorul de mai sus. La Tigra este doar cu 3 pini.

Scuze pt confuzie, dar vanzatoarea de la magazin mi-a spus ca e presetupa, iar eu am crezut-o Very Happy
  • Leelee

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Buna, daca ma poate ajuta cineva am si eu o problema cu aerul cond in sensul ca i-am bagat freon, a mers de doua ori si apoi n-a mai mers. I-am verificat presiunea, e buna, senzorul merge, ajunge curent la compresor, compresorul declanseaza (se simte la motor), dar nu baga aer rece. Stie cineva care ar fi problema? are compresorul o supapa care sa se fi blocat, se repara?

Si daca este cineva care a cumparat un furtun d-ala gros (in stanga jos cum te uiti la motor), de la sistemul de racire, a dat apa afara si a plesnit de la presiune, stie cineva cat costa sau de unde il iau mai ieftin?

Merci
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ai verificat si ca iti cupleaza compresorul? Nu e suficient sa vezi ca iti creste putin turatia motorului. ECU nu stie daca a cuplat sau nu compresorul, el mareste turatia.
  • Leelee

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2010

  • Mesaj Privat
LDivora a scris:Ai verificat si ca iti cupleaza compresorul? Nu e suficient sa vezi ca iti creste putin turatia motorului. ECU nu stie daca a cuplat sau nu compresorul, el mareste turatia.


Pai din contra, nu-mi creste turatia, scade, se ingatuie putin motorul cand dau drumul la a.c., d-asta am dedus ca declanseaza compresorul, nu pot sa-l verific ca nu e la vedere, trebuie demontat tot sa ajung la el, si daca il scot pierd freonul, abia l-am pus.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ca sa verifici, trebuie sa vezi ca se invarte si platanul, nu numai fulia, nu sa demontezi compresorul. Te rog documenteaza-te inainte de a discuta (citeste ce s-a scris pe tema asta), ca sa vorbim aceeasi limba!
  • vreau_o_tigra

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
as avea si eu o rugaminte:exista o schema cu conductele si piesele care formeaza instalatia de ac?dak da o are cineva si o poate posta pe site?
va multumesc
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
La modul general, exista. In amanunt nu prea. Dar te poti edifica. Este aceeasi schema la toate masinile.
Uite aici schema pentru freon R12:


Pentru freon R134a schema e urmatoarea:

  • vreau_o_tigra

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
LDivora multumesc pt promptitudine dar se pare ca nu ma descurc atat de bine .imi poti spune te rog cum se numeste piesa incercuita de mine cu verde in poza?pierd freon pe acolo si pe la piesa asemanatoare aflata in partea de jos .Si te mai rog sa imi spui daca se poate repara sau trebuie schimbata.(am fost la dezmembrari si conducta cu cele doua piese costa 800 ron).multumesc inca o data
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Incarca cu putin freon si substanta reactiva la raze ultraviolete. O sa vezi exact pe unde pierde. Daca conducta are un por, se sudeaza in argon. Daca piulita olandeza are pierderi la garnitura, se schimba "O"-ringul. Daca valva de sub capacelul negru pierde, se inlocuieste (asa a fost la mine). Deci nu trebuie sa inlocuiesti ansamblul.

LE: Sambata trecuta mi-am rezolvat si eu AC-ul la Tigra si m-am izbit de asemenea probleme.
  • vreau_o_tigra

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
LDivora ai un bax de bere cu prima ocazie cand ne intalnim.Very Happy
Daca poti sa imi zici si unde gasesc sa cumpar valva de sub capacelul negru mai plusez ceva(am facut testul cu ultraviolete).multumesc
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
La orice service de AC iti inlocuiesc valva contra cost.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR