Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai eu am scos un consum record de 3.4l/100 km pe BC...vezi link-ul din semnatura. Viteza maxima..190 km/h in bord, pe A1. Probleme...vezi tot in link...mai multe i-am facut eu ei decat ea mie...dar asta e. Stau cu morcovul asteptand sa pice CIM-ul (dar de 2 ani nu a picat inca), am schimbat proiectoarele pe CASCO, am tot timpul impresia ca alternatoul e pe duca (dar inca nu se aprinde martorul de eroare), bateria e subdimensionata (am resuscitat-o de doua ori- o data a murit din cauza neutilizarii masinii-asteptam sa se diminueze taxa, o data am omorat-o la o schimbare a filtrului de motorina) si astept sa moara...dar de 2 ierni inca nu a murit.
Concluzie: prea multi ipohondri pe segmentul asta de piata Very Happy
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca IN GENERAL la masini cel mai "rentabil" este motorul din gama medie...
Cred ca e clar pe aici ca NU sunt posesor de Astra H... Dar intrucat vremea schimbarii se apropie si pentru mine, eu asi opta pentru motorul 1.7D 100 cai... (GTC, in cazul meu...)
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
1.7 CDTI-101 HP e un motor tocmai bun pentru noi. E si Isuzu...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Stiind bine ca NU am un Astra H (dar ma indrept incet, incet inspre unul... Rolling Eyes ) alegerea MEA ar fi 1.7 Diesel 100 cai.
Intotdeauna am avut motoare "pe curea" si nu ma sperie, daca sunt schimbate la timp si cu piese de calitate. Wink
Este desigur motorul pe care il cred adaptat tipului MEU de utilizare.
(diferenta fata de RO, lipsa impozit si motorina cu 20/25 eurocenti mai ieftina)
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Sorin, daca nu te deranjeaza consumul putin mai mare, incearca si ceva din gama 1.9. Are mai multa vlaga-n el si e mai solid, mai ales pe partea de injectie.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pai tocmai, ma cam deranjeaza... Wink
Fara bascalie, in mod normal o masina merge cel putin 60% in oras si/sau inghesuiala*, deci un motor (relativ) mai mic e un avantaj (fara a cadea in "extrema" 1.3, in opinia mea prea mic in "afara").

* -->(Ma refer la o masina "de orasean" nu de un ARO de brigadier silvic)

In general, cel mai echilibrat motor de pe o masina oarecare (nu neaparat Opel) este cel din "gama din mijloc", si tot in general este cel care are cel mai bun raport consum/prestatii.
De altfel, am mers destul de mult cu un Breack 1.7 D si mi-a placut, e o masina sprintena, fara sa fie desigur o "bomba rutiera".
Personal asi avea si alta alternativa, o amintesc aici pentru ca nu prea e evocata de nimeni: DOUA masini, adica sa mentin ideea "masina puternica pentru drum si antichitate Diesel in oras"

Sunt idei personale, adaptate situatiei mele, nu neaparat optime oricui
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Concluzie: prea multi ipohondri pe segmentul asta de piata Very Happy


Daaa, mare adevar ai grait.
Si unii nici n-au avut Astra H dar stiu mai bine decat proprietarii "bubele".
  • Phantom

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am o astra h 1.4 de 2 ani de zile, si ma bate gandul sa iau un gtc. Vreau ceva puternit deoarece raman si cu 1.4, dar nu stiu ce motorizare, oscilez intre 1.6 turbo si 1.9 150cai. Am vrut sa fac test drive la opel si nu au nici o motorizare mai sus mentionata(rusine sa le fie). Care ar fi avantajele si dezavantajele celor doua motorizari?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR