Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
aoleu ce de porcarii in asa-zisul articol. cica avionul e facut din aluminiu moale si ramine infipt.e pe dracu. otel la greu si duraluminiu (un aliaf care contine si aluminiu), in nici un caz aluminiu moale. asa a vazut autorul in filmele americane poate.

iar napalmul este substanta incendiara, nu penetranta. e un plastic care se imprastie si se lipeste pe tot ce pica si arde. e folosita pentru a incendia spatii mari, deschise (civilii vietnamezi stiu de ce). partea de "bomba" se refera la aprinderea si imprastierea substantei active, nimic mai mult.

cu putin timp inainte de 9.11 fusese un documentar cu pompieri (pe reality tv parca) in care se trata exact cazul unei cladiri in pericol sa cada din cauza unui incendiu puternic care incepuse sa moaie grinzile metalice ale structurii de rezistenta. nu e nevoie de nici un fel de napalm pentru asta.
Skip ads

  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
daca tot au degenerat discutiile va intreb si eu de ce flutura steagul americam cand l-au infipt in luna si cum de a fost posibil sa cada acele turnuri ca si cum ar fi fost implozie, si cum de bush nu a avut nici cea mai mica reactie in momentul in care a aflat de la agent ce se intampla ca vorba aia nu cadea un pom ci "simbolurile" N.Y.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
nu flutura, era prins pe un cadru.
si daca tot ai impresia ca flutura, era vantul solar Very Happy

la faza cu implozia, pai e simplu: zgarie norii sunt ganditi inca de la inceput in ideea de a fi loviti de avioane, nu'j cum sa esplic... cam in felul unei antene telescopice...
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
mda explicatia era simpla ....
Ala care le-a cumparat voia sa le darame si le-a umplut cu explozibil directionat. Din pacate focosul explozibilului era lipit pe geamul unde s-a lovit avionul. Geam de care a vrut ala cu avionul sa se apropie sa vada unde e ... ca il pierduse ... Laughing Laughing
Si nu a mai putut evita ... Twisted Evil
Si poc ... Apoi s-a aprins si fitilul de la al 2-lea turn si poc dupa cateva alte secunde. Al doilea avion care s-a lovit de turn era nevasta lu asta care il cauta ca nu avea facut testamentul ... dar ... cam tarziu .. si s-a enervat .. si poc de bloc ... Laughing Laughing Laughing Laughing
E mai credibila versiunea asta ... Twisted Evil
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Vad ca desrpe Iran nu s-a dsictuat nmiic cocnret...si desrpe treceera irkaului la brusa in euro...si atsea or fi tot micniuni oare?...China si Coerea s-au devzoltat fatnasitc in ulitma peiroada...orae vor raamne inidefrneti la ataucl aemircainlor aspura iranului?...ma cam idnoisec...

E umioitare cpatcitetea ceireiului uamn de a rerpodcue detale...nu? Very Happy
...asa si cu textul articolului...

Exista o logica destul de bine pusa la punct in ceea ce descrie articolul prezentat, exceptand cele cateva fabulatii...seamana putin cu o mica manipulare in masa...dar ganditi-va serios la ce ar putea sa urmeze in urmatorii ani din cauza scaderii rezervei de petrol...marile corporatii ale lumii se bazeaza exclusiv pe aceasta forma de energie care s-a dezvoltat f.mult de-a lungul timpului...sunt atatea inventii care nu s-au lasat a fi puse in practica din cauza acestui petrol...dar suntem prea mici ca sa stim ce se ascunde cu adevarat in spatele usilor inchise...asa ca, apucati-va de strans conserve cu termen de valabilitate cat mai mare, si faceti-va cate un mic buncar Smile

http://www.autoshow.ro/auto.../?article_id=1865
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca sunt catava aberatii printre adevarurile prezentate in articol. Dar aberatii au fost considerate si "agenturili straine" ale lui Ceasca, o aberatie parea pana in ultimul moment si atacarea Rusiei de catre Hitler, o aberatie parea bomba atomica iar exemplele pot continua la nesfarsit. Este bine insa ca circula si alte variante decat cele oferite de propaganda, a.i. populatia sa caute undeva la mijloc adevarul. O sursa buna de informatii alternative pe care o recomand cu placere este Altermedia
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
kapix a scris:Cred ca sunt catava aberatii printre adevarurile prezentate in articol....

Fara suparare... eu n-am gasit decat aberatii in articolul respectiv; poate pozele nu sunt trucate si cred ca la ele te referi cand spui de "adevarurile" din articol Laughing . Au fost pana acum destule argumente ca acest articol ce contine "adevarul" privind atacul terorist din 11 septembrie 2001 e o mare abureala; de fapt chiar autorul acestui topic zice ca i se pare ca fiind o idee "abracadabranta" Laughing Cat despre problema Iranulu, bursa petrolului, etc. astea le fac "licuricii cei mari..." asa ca nu ne batem noi capul cu asta.
Ce e de mirare insa ; aproximativ 60% din presa scrisa si 50%din massmedia vizuala de la noi abereaza zilnic( cu sau fara intentie) in acelasi mod in care se abereaza in acel articol si nu se sesizeaza nimeni ( exceptie carcotasii Twisted Evil ). Unii au un adevarat talent din a face din tantar, armasar.Am fost in Petrosani la ultima mineriada cand minerii manifestau pasnic in curtea CNH-ului iar pe PROTV Elena Lasconi prezenta stirea ca si cum Petrosaniul era sub asediul minerilor.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Bre Doru bre , ce te agiti atita Question , eu am prezentat SI alt punct de vedere ...
Prin ce spui ne sugerezi sa adoptam "strategia" strutului cea cu capul in nisip . Autorul articolului a aberat voit , se vede cu ochiul liber , si'a fixat un punct de plecare si unul de "sosire" , cit mai flashy cu putinta .

Pentru simpul fapt ca o "stire" nu este si plauzibila asta nu inseamna ca nu poate sa se intimple macar si in punctele esentiale . Am gasit interesanta "stirea" prin caracterul ei holywodian trecind peste inadvertentele "tehnice" evidente . Pe mine , povestea in sine , scenariul m'a frapat , mi'a adus aminte de stirile de prin "70 -"80 de la televiziunea din R.P. Moldova dupa care vedeam spionii imperialisti colcaind pe sub parchet . Laughing

... e doar o simpla poveste interesanta ... nu te agita , vorbim discutii si ... atit . Wink
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu nu ma refeream deloc la fotografii ci la faptul evident ca varianta oficiala a fost cusuta cu ata alba. Ca sa nu mai vorbim de alte aberatii, cum ar fi "razboiul impotriva terorismului", in care nu mai crede nici un om normal la cap. Asa ca nu mi se pare cu nimic mai aberant acest articol decat variantele oficiale care ne-au fost servite pana acum.
Chiar daca se exagereaza mai mult sau mai putin in unele privinte, problema de fond ramane - ceea ce se prezinta oficial nu prea are legatura cu realitatea. Motiv pentru care sustin in continuare ca trebuie sa ne informam si din alte surse, adevarul fiind intotdeauna undeva la mijloc.
Asta doar daca vrem sa fim informati (mie unul imi place sa stiu, chiar daca asta nu schimba cu nimic situatia), altfel ramanem la chestia cu licuricii.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
mare atentie: masina lui gabi popescu, plina cu napalm, a explodat azi pe autostrada bucuresti-pitesti, pe sensul spre bucuresti, la kilometrul 64!!!

asa se deduce din culoarea flacarii produse de explozie, coroborata cu "dovezile" din "articolul" care constituie tema acestui topic!

autoritatile incearca sa musamalizeze cazul, dind vine pe citeva picaturi de ulei scurse pe teava de esapament.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
nu stiu daca autoritatile incearca musamalizarea, dar cu siguranta Gabi Popescu declara ca cineva a incendiat campul. Mai mult, spune ca daca o masina (intamplator a lui) arde pe autostrada nu este neaparat masina unui fotbalist. Iata deci ca si ironia lui Sezran are un substrat...
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
viitorul cere atentie - episodul XI - din aceeasi categorie
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
cica i-ar fi dat goarna aiurea si a esapat mult ulei!!!
asigurarile nu dau nimic, astia de la ferrari au recunoscut ca este oarecum vina lor, masina se va schimba si nepalmu' ramane sub anonimat Very Happy
  • alecsstan

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2006

  • Mesaj Privat
astea cu naplamu sunt abureli
am vazut unele chestii aberante cu poze de aproape ale unuia din avioane si apareau acolo (stupid) vreo doua bombe (banuiesc ca asta e explicatia lor) cu napalm. TOTAL STUPID
daca vreti sa vedeti ceva interesant, puneti mana pe filmul "Fahrenheit 9/11" si o sa gasiti acolo tot felul de chestii interesante.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
love4cars a scris:asigurarile nu dau nimic


Mi se pare nedrept. Daca masina este asigurata impotriva incendiului, asigurarile ar trebui sa plateasca. Pana la urma riscul s-a produs, prin urmare asiguratul trebuie despagubit. Faptul ca asigurarile cerceteaza ulterior cauzele si se judeca cu eventualii vinovati este o alta problema.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
nu este chiar nedrept.
orice producator garanteaza o buna functionare a masinilor produse de el.
ori in cazul ferrari, nu s-a intamplat. se despagubesc ele, pagubele, insa tre sa mai fie si din cauze "naturale" si nu din erori de constructie.
si cand vine vorba 300k E,.....
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Cam repede s-au stabilit cauzele producerii accidentului... Banuiesc ca asta se datoreaza politicii brandului Ferrari.
Dar asigurarea ar trebui sa acopere orice risc produs independent de vointa asiguratului, urmand ca asiguratorul sa isi recupereze banii de la cei vinovati. Ma intreb ce se intampla daca in loc de Ferrari era o masina romaneasca. Proprietarul ramanea cu asigurarea platita si cu masina arsa, pentru ca producatorul nu si-ar fi recunoscut niciodata vina. Iar ca sa te judeci cu un producator din industria auto trebuie sa dispui de bani seriosi.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR