Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Cum de prindeti voi viteze d-astea- 185-190 km/h ???

de abia am prins cu un Golf 4, 1.9 tdi - 90CP, 190km/h

Logic ar fi ca astra de 75CP (1.7dti) sa prinda undeva pe la 170-175 km/h maxim...(alea cu 3 usi)

Sa nu uitam ce viteza maxima e trecuta in cartea masinii Wink
Skip ads

  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
[quote="sorin666"]In cadere din avion fara parasuta Question Cool
Topicul incepe sa semene cu unul de adolescenti care se lauda "a cui e mai lunga"... Very Happy[/quote]

Laughing Laughing sau povesti de iarna spuse de pescari la gura sobei....bine ca e cald afara Laughing
  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Sa nu sariti pe mine dar am patit eu la Cielo sa-mi sara acul de la vitezometru pe la 180 kmh.Ce se intimpla din cauza uzuri angrenajelor din vitezometru apar pulsatii in vitezometru.Iti dai seama daca se intimpla asta dupa turometru.Adica ai viteze SF dar turometru sta linistit pe la 4000 rpm.
Viteza este legata de turatie.Nu ai cum sa ai viteza daca nu ai turatie mare.Cred ca facind o functie de extrapolare liniara se poate obtine un grafic turatie-viteza pentru o masina data si pentru o anumita treapta de viteza.

Mai este si cazul in care prinzi un vint puternic in spate.Coeficientul de frecare din cite imi aduc aminte este proportional cu patratul vitezei asa ca daca ai vint in spate cred ca este posibil sa atingi viteze peste cea din carte.
Iar daca esti pe un drum de munte care coboara si mai ai si vint in spate atunci devin plauzibile cifrele.
De exemplu am un drum la Rupea din virful dealului las masina in a 5 frina de motor si pina la baza am cam vreo 80kmh fara sa apas acceleratia.Pe zona respectiva daca as avea o vijelie in spate si daca i-as da blana oare la cit as ajunge ?
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
nu sti ucum e teoretic sau real, dar indicatorul de bord urca destul de usor la 160km/h, pana la 170-175km/h greut, dar daca e drumul bun trece putin de 180km/h
Skip ads

  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
cu astra mea 160kmh ~20 km in austria imediat dupa granita cu germania alergand noaptea dupa cineva care de fapt era in spate Laughing.
in .de, max 170kmh in panta usoara; nu m-am ambitionat niciodata sa vad pana unde urca.
  • adma

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
160-165 pe autostrada noastra varza (buc-pitesti) . pana la viteza asta s-a dus glont, dupa nu am mai incercat (frica de radar + ca nu vroiam sa am vreo surpriza). daca se mai ducea se ducea oricum mai lent de aici incolo.
  • Blackwater

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2011 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2006

  • Mesaj Privat
@obiwankenobi tot respectu`
  • Cocolino

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Fara suparare dar cu Astra G 2006, 1.7CDTI am reusit si eu 195km/h ce e drept pt. putina vreme pt. ca "jumatatea" cate sta in dreapta a inceput sa-mi spuna ca nu-s sanatos....ceea ce nu e departe de adevar...
Shocked
"Succesul" a fost dobandit pe autostrada soarelui si data viitoare va fac si o poza sa nu mai existe "comentarii" si aluzii la desene animate.. Twisted Evil
Masina are acum doar 10k km....probabil ca peste inca 20-30k nu se va mai putea ajunge la aceasta viteza....anyway, cat se mai poate eu trag de ea... Very Happy
A, si mai e o chestie care am observat-o: pana la 160-170 masina accelereaza voios, dupa....trebuie sa ai rabdare si banda libera....

Asta nu inseamna ca va recomand sa incercati si voi ( desi nu cred ca asta o sa va opreasca....) zgomotul din masina este destul de mare si....nu mi-am pus problema daca ma opresc la timp daca apare vreun daciot "nervos" care face depasiri periculoase la 90 km/h suparat pe un omolog de-al sau care "plimba" o juma' de casa pe masina....probabil ca daca evaluam astfel problema mergeam "potolit cu maxim 120km/h....

Toate cele bune!
Skip ads

  • bose

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: CJ
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
interesante mesaje...
se spune ca romanu` e nascut poet...
in fine, am condus si masini mai puternice si am observat acelasi lucru: indiferent de motorizare incercarea de a testa limitele maxime implica pe langa o anumita doza de risc si un maxim de luciditate. daca o sa incercati sa obtineti o "anumita" viteza scotand piciorul prin radiator din cauza presiunii asupra acceleratiei n-o sa iasa. si la noi nici nu prea ai unde. am atins diviziunea de 180 pe o foarte lunga linie dreapta. greu da` se poate.tre` sa fie in stare f buna masina. oricum spre binele ei nu mai incerc.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca se pune...dar ce-ar fi sa aruncati o privire in garajul meu?
  • AIR_jhanes

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2000 ey7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2006

  • Mesaj Privat
LEXXX a scris:La motoarele diesel cuplul conteaza enorm, de aceea nu poti sa compari direct un benzinar de 75 de cai cu un turbo-diesel de aceeasi putere, e clar ca sta mult mai bine dieselul. In plus de asta turbina ii confera si un cuplu destul de constant spre deosebire de benzinar... cu siguranta motorul poate multe dar depinde si de limitare si de cutia de viteze pe care e montat.


interesant; eu am trecut de la supernova 1.4mpi la opel astra 1.7dti; - cu super nova am mers constant cu 180 km/h (pe dn1 dinspre campina spre ploiest) cu astra nu am reusit decat 160 km/h (in ambele cazuri cu 4 oameni in masina) ... or fi probleme cu astra a mea????
  • AIR_jhanes

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2000 ey7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Blackwater a scris:@edy2172 cam ciudat la 4000 de ture sa ai 170km\h. Eu la 3000 ture am 120km\h...

@dodo_13 am mers si eu cu euro 5 de la OMV iar diferenta se simte... Daca 3000 ture aveam 120km\h acum prindeam aceeasi viteza cu 2750 ture. Si motorul suna altfel.


sefule... vezi sa nu ti patineze discul de ambreiaj - indiferent de ce motorina pui raportul intre turatii si viteza tre sa fie constant.... demarajul si uzura pot diferi
Skip ads

  • AIR_jhanes

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2000 ey7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2006

  • Mesaj Privat
am o astra din 2000 3 usi 160 000 km reali - maxim 160 - si iar un maxim 80 km pe autostrada soarelui constat la 150 km/h... m a luat radarul din elicopter Sad(
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
200 pe ceas cu 1,7l CDTI Sedan, usor manarit motorul, probabil era un 193-195 real sau chiar 200 (am gume pe 16" - diametrul rotii ceva mai mare decat normal) si mai aveam trei sute de ture pana la rosu (5000 rpm).

130 km/h - 3000 rpm
150 km/h - 3500 rpm
190 km/h - 4500 rpm
200 km/h - 4700 rpm


Ultima modificare facuta de turatii la Mar 25 Jul, 2006 1:34 pm
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
si eu am avut supernova dar 180 ..... cam greu frate mai ales ca motorul este limitat la anumita turatie,se cam taie injectia! deci maxim am luat cu supernova 165 singur in masina pe a2 iar in panta aia mare linga bucuresti a scazut pe la 145 cu pedala la fund! cu astra sa schimbat treaba am luat 180 dar cred ca mai mergea putintel dar m-ia fost frica ca facea motorul ca toti dracii si in panta nimic nici o pierdere de putere eram blana 170 spre 180 dar nimic diferit! asta ma pus pe ginduri si ma facut sa vad diferenta intre masina frantuzeasca si cea germana! nu accept scuze dalea ca benzina sau nus ce filtre asta este adevarul...........la francezi doar citroenu si peugeot-ul fac masini!!!!
  • zildan

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2001 Y1.7DTI 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2006

  • Mesaj Privat
ASTRA G SELECTION 2001 HATCHBACK 5 USI Y17DT
177 la ora pe autostrada (viteza maxima)
la 160 km/h are cam 4000 de ture


Ultima modificare facuta de zildan la Mie 26 Jul, 2006 3:06 pm, modificat de 2 ori in total
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
[url=https://upload4.postimage.org/688801/photo_hosting.html][img]https://upload4.postimage.org/688801/16_06_06_1119.jpg[/img][/url]
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
cam ce reprezinta ca nu ma sus capul sa deschid acest url ?
  • emporio_24

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Pe DN 1 acum luna 170 km/h (cu toate ca am debitmetru dus)... Laughing
  • AIR_jhanes

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2000 ey7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2006

  • Mesaj Privat
BAZGANM a scris:si eu am avut supernova dar 180 ..... cam greu frate mai ales ca motorul este limitat la anumita turatie,se cam taie injectia! deci maxim am luat cu supernova 165 singur in masina pe a2 iar in panta aia mare linga bucuresti a scazut pe la 145 cu pedala la fund! cu astra sa schimbat treaba am luat 180 dar cred ca mai mergea putintel dar m-ia fost frica ca facea motorul ca toti dracii si in panta nimic nici o pierdere de putere eram blana 170 spre 180 dar nimic diferit! asta ma pus pe ginduri si ma facut sa vad diferenta intre masina frantuzeasca si cea germana! nu accept scuze dalea ca benzina sau nus ce filtre asta este adevarul...........la francezi doar citroenu si peugeot-ul fac masini!!!!


am specificat ca veneam de la campina spre ploiesti acolo drumul este putin inclinat; am si film facut cu telefonul o sa l atasez; pe deasupra mai eram si 4 in masina veneam de la club beti morti Smile drink and drive is stupid
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR