Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Climatizare
  • ionut vasilian

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2012 a20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
sal, am aceeasi problema ca si siamezu. am o astra g,2001, 1.4i si deodata aeroterma nu merge decat pe pozitia 4,celelalte nu mai reactioneaza.daca poate sa-mi spuna cinec a care este problema si unde exact trebuie sa umblu. multumesc
Skip ads

  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare..am o problema..se aude un tiuit la aeroterma..masina e opel vectra A . am dat aeroterma jos crezand ca e mizerie pe acolo ..dar era curat..ce sa fac ca sa numai tiuiue ?

Aeroterma e Bosch

Multmesc

Mari-rds a scris:Am si eu o problema care se incadreaza in limitele acestui subiect, sper.

Am o problema cu caldura. Am observat ca daca masina sta pe loc, si aeroterma la 1,2 sau chiar 3 nu baga caldura. Ieri am fost la baile herculane, am mers destul de mult, peste 90KM/h baga caldura, dar daca opream masina din mers [e drumu in lucru si se circula pe o singura banda in unele parti] nu mai baga caldura. Baga doar aer rece, indiferent ca este pe reciclare sau nu.

Ma poate ajuta cineva cu vre-un sfat ?

P.S. Masina este un Opel Astra '93 , hatchback, X16SZ


cat iti indica temperatura lichidului de racire ? Daca iti indica normal e posibil sa ai caloriferul infundat daca nu e dus termostatul
  • A|3x

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1998 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2009

  • Mesaj Privat
salut am si eu o problema. am un opel vectra b din 98 , de vreo saptamana numi mai functioneaza prima treapta la ventilatie stie cineva ce are si ce as putea face sa o fac?....respect
  • pinu0123

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

Am un opel vectra B 1.6 16 V.
Am probleme cu aeroterma. Stie cineva dak se da jos bordul pentru a avea acces la aeroterma?

Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
edit by Stefan Tolos.

Skip ads

  • A|3x

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1998 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2009

  • Mesaj Privat
chiar nu ma poate ajuta nimeni ?
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
A|3x a scris:chiar nu ma poate ajuta nimeni ?


da aeroterma jos si masoare rezistentele.. ai o rezistenta arsa care trebuie inlocuita
  • A|3x

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1998 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2009

  • Mesaj Privat
mc o sa incerc.... respect
  • Damian20DTH

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2001 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salut am un opel vectra Y20DTH 2001, si mi s-a intamplat o chestie ciudata ...
am ajuns seara cu masina acasa totul OK (asta acum cateva zile) si a 2 zi cand am vrut sa plec cu ea nu mai avea baterie ( curios lucru) ma gandeam ca e din cauza la baterie... dar nu a fost asta cauza principala ... ma rog am luat alta masina am tras curent de la ea (cu ocazia asta am aflat ca are si alarma ) si am obs ca atunci merge ventilatorul continuu(si asa mi-am dat seama ca el mi-a descarcat bateria) am adus pe cineva si mi-a scos provizoriu siguranta (ceva cu 30A verde) aceea din stanga de langa far ca sa nu mai mearga ventilatorul... eram foarte grabit si am mers asa cu ea de la slobozia pana la bucuresti... si la bucuresti am incercat de i-am pus siguranta la loc si nu a mai declansat dar nu i-am mai lasat'o imi era teama sa nu patesc acelasi lucru cand o sa plec acasa am sa ii pun siguranta si sa vad cum reactioneaza...
am incercat sa citesc si ce era scris pe forum dar nu am inteles cine stie ce...
Skip ads

  • aditza_primul

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salutare....imi poate recomanda cineva o firma de bucse bune?sa nu le schimb luna de luna.....stima
  • rica smen

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2010

  • Mesaj Privat
sal va rog frumos daca nu am gresit topicu sa ma ajute si pe mine cineva.am o vectra b din 96 si am tinut apasat butonu de la bricheta mai mult si sa auzit ca un scurt .si de atunci numi mai merge bricheta ,butonu de recirculare aer si butonu de ac.am verificat sigurantele dar sunt bune toate cred ca ar fi vreun releu dar nu stiu care.daca mar putea ajuta cineva ii multumesc dinainte.si scuzatima va rog daca am gtrsit topicu
  • LeGeorge

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Siguranta 36 pentru butoane, 37 bricheta. Verifica din nou!
  • rica smen

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2010

  • Mesaj Privat
mersi dar nu este am verificatsi sunt bune si butonu de dezaburire si avarie imi functioneaza poate stii alta cauza multumesc anticipat
Skip ads

  • LeGeorge

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
In dreapta tabloului de sigurante, ai o mufa mare, multitimer, scoate-o pentru 1 min. si incearca din nou.
Daca tot nu e in regula, s-ar putea sa ai nevoie de un nou multitimer.

  • rica smen

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2010

  • Mesaj Privat
scuzama ca te intreb dar are rol si de releu?eu sunt cam pe afara la partea de electronica. si iti multumesc mult pentru ca ma ajuti


am incercat si cum miai spus tu george dar nimic la fel ramane
ac nu merge si nici recircularea aerului in rest merg toate


Folositi va rog frumos butonul 'modifica' este activ timp de 60 de minute de la postare.
edit by StefanTolos

  • LeGeorge

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Incearca cu un alt multitimer.
Vezi aici cum se demonteaza.
  • xmary

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salut
stie cineva cum scot motorul de la aeroterma ? astra f din .93

Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

  • LeGeorge

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Demontezi bratele stergatoarelor, grila de sub ele, filtrul de polen, dupa care:
--> --->
  • xmary

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
multumesc am rezolvat
  • alfredf

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Buna tuturor,
nu sunt nou pe aici, dar sunt nou in ale discutiilor. Am si eu o problema, probabil ca s-a mai ridicat (scuze daca s-a mai ridicat problema), am un Opel Vectra A din 1993 si binenteles o problema la aeroterma. Dupa ce se incalzeste motorul aeroterma incepe sa bage aer cald, insa dupa o anumita perioada ... chiar daca apa de la motor este calda, introduce dintr-o data aer rece in loc de aer cald. Dupa o perioada revine si introduce din nou aer cald si tot asa.
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat? La cat e de veche masina nu cred sa fie ceva electronic, mai degraba electric.
Multumesc in avans pentru sfaturile voastre Smile

Alfred
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
alfredf a scris:Buna tuturor,
nu sunt nou pe aici, dar sunt nou in ale discutiilor. Am si eu o problema, probabil ca s-a mai ridicat (scuze daca s-a mai ridicat problema), am un Opel Vectra A din 1993 si binenteles o problema la aeroterma. Dupa ce se incalzeste motorul aeroterma incepe sa bage aer cald, insa dupa o anumita perioada ... chiar daca apa de la motor este calda, introduce dintr-o data aer rece in loc de aer cald. Dupa o perioada revine si introduce din nou aer cald si tot asa.
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat? La cat e de veche masina nu cred sa fie ceva electronic, mai degraba electric.
Multumesc in avans pentru sfaturile voastre Smile

Alfred


Urmareste furtunele care-ti intra in caloriferul de sub bord,spre motor,nu ai specificat daca ai si AC.In cazul asta,ai un robinet cu actionare vacumatica care-ti inchide circuitul mic atunci cand dai pe "rece".Posibil sa nu lucreze bine.Varianta a cauzei ar mai fi calorifer infundat sau aer pe instalatie
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Climatizare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR