Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
mai degraba rca in functie de experienta si puterea masinii...
18 ani, permis de 1 luna si masina de 200 de cai?
2.000 euro rca obligatoiu anual.
Skip ads

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Deja aberam rau de tot ... suspendari de permise de ordinul anilor, rca-uri de mii de euro, nu de alta dar firmele de asigurari au foarte putini bani saracele ... propun sa gandim putin inainte de a scrie ceva. Ia pune-te tu in postura de a avea "18 ani, permis de 1 luna si masina de 200 de cai", ai plati 2000 euro rca? Si daca nu ai nevoie de rca-ul ala nu iti bagi ghiara in gat ca dai mii de euro anual degeaba? Reveniti putin cu picioarele pe pamant ...
Imi iau o dacie de 45 de cai si cu putin vant din spate ajung la 120-130 km/h si in caz de accident tot praful se alege, conteaza prea putin caii putere ai masinii.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
sau am putea sa nu schimbam nimic, e bine asa cum e...nu cei de 18 ani fac accidente...
cei imprudenti, cei ce exagereaza cu orele de condus si cei ce refuza sa respecte legea intentionat.

Numai tinerii fac accidente?, nu mi se pare.

De mult mai multe ori am patit ca batranii sau femeile in general sa schimbe banda fara sa se asigure chiar in fata mea.

am patit ca incepator (a se citi inca scoler, cu instructor in stanga) a inceput sa schimbe banda fara sa se asigure, fara sa semnalizeze in lateralul meu...nororc ca i-am dat un claxon si s-a trezit in ultimul moment instructorul.

multi au raspuns degeaba la topicul asta, parerea mea.

doar aberatii, la fel ca si topicul: aberant, dar de dragul poll-ului e bun.
  • Mircea[SB]

  • Mesaje scrise: 676
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1995 1.7 TDS TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
apropo de rca de 2000 de euro ... ai ramane surprins cate persoane au cel putin o masina in proprietate si nu au carnet de soferi, tocmai ca sa plateasca mai putin dupa masina cei care le conduc zi de zi.
daca se face asa ceva sa fii prost sa fii in situatia de mai sus si sa iti inmatriculezi masina pe numele tau. la o adica poti vorbi si sa o pui inmatriculezi pe numele parintilor si deja ai scapat de grija asta:)
Skip ads

  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Prostie mare asta cu sub 80 cai, jE a scris cu 3 pagini inainte exact ceea ce gandesc eu.
  • Lucix

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu sunt de acord. Poti sa ai masina cu 5-10 cai cu care poti sa treci pe rosu si sa provoci un accident sau sa incalci linia continua si sa faci accident. Poti sa mergi cu 20 km/h si sa dea tirul peste tine. Deci nu masina e problema si puterea motorului, ci cel care o conduce. NU ar trebui ca permisele sa fie obtinute asa usor, sau mai grav pe spaga sau testele psihologice.
  • marafetu_80

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Periculosi sunt taximetristii ca nu respecta nici o regula de circulatie pe drumurile publice si mosii care dupa ce au dat Dacia 13xx la programul rabla , au cumparat Logan si deja sunt regii soselelor.
Problema eu nu o vad la incepatori ci la politistii de la rutiera care nu dau sanctiuni corespunzatoare , la copii de bani gata care merg cu 150km/h in localitate (la astia le-as face dosar penal pt tentativa de omor), marea majoritate a gagicilor care dau semnal si s-au bagat (si daca le claxonezi mai si te injura ca nu am vazut ca a dat semnal, pai si normal ce trebuie sa te asiguri la schimbarea directiei de mers), oamnenii fara talent care oricati km ar avea tot varza sunt, persoanele care consuma bauturi alcolice la volan, la tiristii care merg ca nebunii ore in sir si nu fac pauza "se grabesc acasa" si mai adorm la volan, starea tehnica precara la unele autovehicule care trec ITP-ul pe spaga si lista poate continua.
Vedeti cat costa o asigurare RCA pt. o persoana pana in 35 de ani si una la o persoana peste 35 de ani la aceeasi masina, chipurile persoanele peste 35 de ani sunt mai responsabile, ar trebui facut un sistem centralizat cate daune din vina lui a avut fiecare ca stiu personal ,persoane mai in varsta care fac cel putin 2-3 accidente pe an (tamponari usoare), eu de ex. in 10 ani de soferie nu am lovit pe nimeni (poate am fost norocos, poate ma iubeste cineva acolo sus) dar nu exclud faptul ca poate am o zi proasta si plina de ghinion si gata.
Oricum tanar ,batran conteaza cat de constient esti de urmarile actiunilor tale.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dragi colegi,

va atrag atentia ca discutia deviaza catre https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=137
Daca continuati pe directia asta, intru la cenzurare.
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Romanul si'a pierdul complet instinctul de conservare ...

Intr'o tara in care sutele poate miile de accidente inregistrate zilnic din varii motive : viteza , drumuri proaste , inconstienta , teribilism lipsa de implicare a autoritatilor , ... nu mai impresioneaza pe nimeni , accidente ce nu provaca nici macar un cit de mic rictus in constinta publicului , vom vedea in continuare accidente din ce in ce mai grave , carnagiul continua ... Orice masura "disperata" e bine venita atita timp cit este aplicata si respectata !
Cine stie poate azi poate miine imi vine mie rindul sau tie sau prietenului , sau cuiva apropiat mie sau tie ... accidentul pindeste la fiecare colt !

Intr'adevar topicul e "prost" , ideea e formulata "gresit" , oare cum mi'am putut inchipui ca voi obtine reactii pozitive de la oameni in majoritate cu experienta la volan mai mica de 5 ani ? Laughing si in general experienta redusa de viata ...
Poate cu trecerea timpului , atunci cind vom fi mai putini , perceptia se va schimba .

Un accident ti se poate intimpla chiar azi si tie Exclamation
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@iso
Ai facut un pol foarte asemanator cu ala cu "flash"-urile. Ai formulat un enunt in asa fel incat sa iti dea cu plus si ai sperat ca toti isi vor vinde masinile de peste 80CP. Ca si la celalalt pol, ai generalizat mult prea usor. Noroc ca sunt oameni inteligenti aici care au inteles ca o asemenea masura nu ar face decat sa creasca numarul e vanzari a masinilor sub 80CP si nimic mai mult. Ca sa nu mai spun de cazurile particulare de masini de 800Kg si 80CP care te-ar lasa lejer in urma cu tot cu aia 100CP ai tai. Si la urma, suparat ca nu ti-a fost inteles geniul, ai dat-o in strachini: ai jignit pe toti care au raspuns si votat altfel decat ai vrut. Ceea ce mi se pare stupid.

Nu iti doresc, dar te rog sa ne informezi cand ai urmatorul accident din vina ta. Nu de alta, dar te consideri soferul perfect si cum statistic vorbind, e doar o chestiune de timp pana sa faci un accident din vina ta, abia astept sa vad cu ce explicatie vii.

De asemenea, astept sa ne prezinti blog-ul tau. Sunt convins ca va face concurenta stirilor PROTV de la ora 5.


P.S. Am fost in Italia si in toate tarile prin care am trecut am fost flashuit si mi-e greu sa cred ca erau toti romani. Si nu pot sa spun ca am mers incet, am facut 25 de ore pana in Como cu doua trei pauze de cate o ora.
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
sunt de acord ...desi am permisul de 3 ani, a fost suspendat de cateva ori si am o masina de 126 cp ... dar ii folosesc pe toti numai pe A1, A2, DN1 si pe BRAILA - BACAU !
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
dodo , din pacate pentru tine , "geniul" tau abracadabrant a dat gres si in psihologie de data asta , ar trebui sa scrii o carte de logica "a' la dodo" poate te faci inteles . Laughing Ma intreb cum ai ajuns tu la concluziile astea dar in fine ai si tu politele tale restante . Laughing

Pina acum vreo 10 ani credeam ca sint soferul perfect care nu poate sa greseasca la volan , ca majoritatea celor ce s'au zburlit pe acest topic . Nu'mi ajungea zarea , pamintul devenise prea mic pentru mine cind eram la volan , "Superman" era numele degetului meu mic de la piciorul sting ... !
In timp desi nu am fost si nici nu am devenit vitezoman am avut destule mici incidente/accidente culminind cu accidentul meu de anul trecut din care eu si un amic de'al meu am scapat ca prin minune , masina , un Passat , fiind foarte aproape de dauna totala ... accident la numai 80Km/h . Shocked
Poate tonul meu prea radical deranjeaza dar odata ce m'am convins ca nu sint infailibil , ca sint supus greselilor , am considerat necesar ca ar fi bine sa indemn si pe altii la prudenta !

Am spus si mai repet inca odata si pentru tine , desi ca "fan" declarat al meu trebuia sa stii , 70-80Cp pentru Astra G sint mai mult decit suficienti pentru o deplasare confortabila in limite legale de viteza . Cu trecerea anilor am ajuns sa apreciez mai mult confortul/siguranta deplasarii in dauna senzatiilor tari desi "ma pricep" si la asta dar nu pe drumul public !
Cei 100CP de acum chiar imi prisosesc si ii consider "obositori" vis'a'vis de confortul deplasarii . De ce ? Simplu , masina "cere" sa fie condusa un pic mai in forta decit una "submotorizata" lucru care incepe sa ma enerveze la un moment dat .

In concluzie : Cu cit iti cunosti si iti recunosti fata de tine adevaratele limite , alea de simplu om , mai din timp cu atit ai sanse mai mari de supravietuire pe soselele patriei .

dodo bee cool man ! o fi tare cald pe la tine ...
Skip ads

  • sodo

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Eu ma declar de acord si am sa va spun si de ce.O fosta colega de liceu de-a mea a murit din cauza unui baiat care a vrut sa faca o plimbare intre Sacele si Brasov,si la intrarea pe centura,din cauza vitezei a sarit peste parapetul unui pod si a picat exact in bot.Masina era o Skoda Ocatvia de 1.9 TDi,din cate am inteles de la niste cunoscuti de-ai proprietarului avea 110 Cp.Dupa parerea mea,un motor cu putere mai mica nu i-ar fi permis sa accelereze atat de mult de la iesirea din Sacele(este o curba de 90 de grade) pana la intrarea pe centura plus ca sunt foarte multi incepatori cu masini puternice care vor sa-si etaleze talentele si sunt momente in care mi-e frica sa merg cu masina,uitandu-ma la ei cum se intrec printr-un trafic foarte aglomerat.
  • Ambrono

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Vinti,oarecum sunt de acord cu tine!dar asta doar daca politia rutiera ar fi cu adevarat in folosul participantilor la trafic!uite...stii cum mi`a luat mie carnetul?circulam pe un drum cu linie continua iar limita de viteza era de 70 km/h.in fata mea era un camion si o masina incarcata cu geamuri termopan!in fata masinii cu geamuri termopan era o masina de politie care circula cu 30 km/h in conditiile in care limita de viteza era de 70 km/h!am vazut doar camionul si masina care era incarcata cu geamuri termopan!asa ca am depasit gandidu`ma ca soferul cu geamurile termopan merge incet pt ca nu vrea sa riste sa`si sparga geamurile!asa ca am depasit...!si cand am ajuns in dreptul masinii..am vazut si masina de politie era pra tarziu!M`au oprit si mi`au luat carnetul!ti se pare corect asa ceva?mie nu;)
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@iso
Pai eu propun sa ne lasi si pe noi astia cu experienta redusa de viata sa ne bucuram de anii tineretii cum ai avut si tu dreptul cand ai fost de varsta noastra. Avem si noi dreptul la sentimentele si senzatiile pe care le-ai trait tu, nu?

Iti recomand "Joe Cocker-N'oublie jamais". Nu de alta, dar mi-e mila de adolescenta copiilor tai.

@foarte ontopic
Chiar azi dimineata au murit doi tineri in Iasi, intr-un Logan de 75CP la 140km/h. Concluzia? Nu o mai repet.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Bine dodo , era cit pe ce sa public legea in Monitorul Oficial dar pentru ca m'ai sensibilizat la maxim , renunt ...
  • B-30-ADU

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pot sa va dau un exemplu trait de mine: acum cativa ani eram cu un prieten care avea tico, a intrat cu 40/h intr-un stalp si la aceasta viteza care zic eu ca este totusi mica masina s-a facut varza, cred ca daca eram intr-un opel vectra sa spunem Smile care poate fi unul de 100cp distrugerile ar fi fost mai mici
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
http://www.gandul.info/soci...html?3932;960978=
http://www.protv.ro/stiri/t...ele-romaniei.html
http://www.oron.ro/stiri_al...ri_63_348004.html


Cocktailul mortii: soferii fara experienta si masinile puternice

Potrivit politistilor, majoritatea accidentelor rutiere soldate cu mai mult de doua victime au fost provocate de soferi tineri, lipsiti de experienta, aflati la volanul unor masini puternice. "Te intrebi de multe ori cum au putut sa obtina acesti oameni permise de conducere? Raspunsul este simplu. Cu ajutorul spagii date la proba practica a examenului auto", a apreciat unul dintre oamenii legii, specializat in accidente. La problema spagilor se adauga inconstienta si lipsa de educatie. Atat a pietonilor, cat si a soferilor.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
zafira, bag seama ca tu si iso incercati sa rezolvati efectul, nu cauza
De ce un sofer fara experienta, pus pe o masina puternica, se crede pui de Schumi? pentru ca instructorul cu care a facut scoala nu l-a invatat soferie.
Un exemplu: eu am facut scoala in Cluj, dar am dat examenul in Salaj. Ce imi puvesteau colegii de examen: in Salaj nici un instructor nu te lasa sa depasesti 30km/h in timpul scolii. Nici macar in exterior. Pai clar ca oamenii aia se viseaza piloti de curse, dar nu stiu sa controleze masina in a 3-a.
Cu instructorul meu mergeam cu 60-70 km/h ori de cate ori drumul era liber si ne permiteam. O sa ziceti ca rau a facut... dar omul era tot timpul cu mana aproape de volan, picioarele pregatite la pedale, sa preia controlul daca e cazul. M-a invatat sa controlez masina la viteza.
Dupa ce mi-am luat carnetul, in prima delegatie motorizata a venit cu mine un coleg de servici,de la administrativ. Si omul ala a facut scoala cu mine. intrat in curba cu 110, ma lasa in pace, apoi "vezi cum te-a aruncat pe contrasens? aia era curba de 100". Si asa mai departe.
In concluzie am avut parte de 2 instructori, unul in scoala, unul imediat dupa. Si oamenii aia au vrut sa ma invete sa conduc, nu doar sa treaca ora de curs, pe principiul ca "timpul trece, leafa merge". In consecinta, desi intotdeauna (si acum, la 7 ani de soferie ci o sapca de kilometri) am avut un stil de condus mai sportiv, si am condus in principiu masini cu un raport masa/greutate bun (astra F de ~90 CP, Astra G de 75CP, 85CP, 100 CP), desi detin diverse recorduri personale magulitoare (de genul 3h15min Bv-Cj, acum cateva luni), pana acum (cel putin) toate incidentele avute au fost minore, si la viteze mici (3 faruri in coloana, in oras, 1 janta intr-o bordura, treburi de astea). De ce? Eu zic ca unul dintre motivele majore a fost ca am beneficiat de o instruire temeinica.

Cred ca ideea de limitare a puterii in primii ani de soferi nu e practica, pentru ca e foarte greu de pus in aplicare. Si ar trebuis a rezolve prea multe cazuri exceptionale. Cum rezolvi, de exemplu, situatia in care eu, sofer cu experienta, si masina de 200 CP, merg la drum cu un incepator langa mine, si, intr-o zona fara semnal, mi se face rau? Cel de langa mine art rebui sa ma lase asa? sau sa se urce la volan si sa ma duca la spital?
Mai simplu de implementat mi s-ar parea un sistem de examinare pentru carnet foarte dur si foarte riguros.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Je in caz ca nu ti'ai dat seama pina acum , eu cel putin , nu incerc sa rezolv nimic , nu am in intentie sa devin stapinul liberului arbitru !
Oricine poate sa'si rupa capu' dupa bunul lui plac atita timp cit nu ma deranjeaza ! Prin "deranj" inteleg chiar si necesitatea blocarii traficului pentru a'i fi strinse ramasitele nefericitului vitezoman junior ...

Totusi am o singura mare pretentie si anume sa nu fiu omorit pe drumul public de soferi juniori ce au pretentii de piloti de curse !
Statistic vorbind acestia reprezinta ponderea in accidentele singeroase ...

Si eu am avut perioada mea de juniorat la volan si poate ca a fost sansa mea ca la acea vreme sa conduc un banal Oltcit de 50Cp Shocked , poate puterea redusa a masinii m'a salvat de propria nebunie/inconstienta a anilor tineretii . Ce se intimpla cu cei ce nu "beneficiaza" de acest tip de protectie "indusa" , vedem in fiecare zi la stiri ... Confused Vedeam zilele trecute la TV un tata care'si plingea baiatul ce intrase cu Loganu intr'un stilp de inalta tensiune ... sfisietor ... Sad

Je iti recomand sa te urci intr'o masina de curse adevarata , indiferent de ce clasa , ai sa ramii uimit cit de nepriceput esti la volan !
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Carnet < 5ani = max 80CP ?
De acord ! 41%
Nu sint de acord ! 58%
231 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR