Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • petre.ion

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Bogdan Radu a scris:mda se pare ca tia trecut prin mana numai motoare puternice( 1,2 /1,4 ) ar trebui sa faci o proba cu un 1.9 cdti 150cp nu va tot ganditi la motoarele alea 2.0 dti 101cp pt ca nu are nimic de aface cu cel de 1.9 cdti.

Eu doar am scos in evidenta faptul ca Opel nu a fost niciodata in stare sa conceapa motoare proprii (diesel) , cu mici exceptii , exceptii care la randul lor nu au "iesit in fata" cu nimic.
Cica sa nu-ti iei fie Fiat ca masinile italiene sunt slabute, dar iti iei Opel "nemtesc" cu motor de Fiat Smile.
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
FIAT-ul si macaronarii in general sunt recunoscuti pentru motoarele lor diesel reusite,ba chiar sunt cei care au implementat sistemul common-rail.In alta ordine de idei, "faima" masinilor italiene consta in faptul ca cedeaza orice altceva in afara de motor Laughing

Referitor la topic...fiti seriosi Rolling Eyes
  • Bogdan Radu

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
fiecare isi cumpara ce poate si ce vrea din partea mea luativa passat 2.0 tdi k e un "motor reusit" plin de probleme!
  • Bogdan Radu

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Eu nu vroiam sa specific in acest topic ca vectra mea e mai buna ca un x5 am spus ce mi sa intamplat , dar in fine fiecare are dreptul sa gadeasca si sa vorbeasca ce vrea.
Skip ads

  • glo

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
184 de cai sunt putini pe orice auto cu masa de peste 2 tone. Am si eu o Vectra C tot de 150 de cai si mi se pare destul de sprintena, dar la o mica liniuta cu un BMW seria 3 tot de 150 de cai diesel s-a dus cam 2 lungimi de masina in fata mea. Tractiunea spate si greutatea mai mica si-au spus cuvantul.
  • petre.ion

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Bogdan Radu a scris:fiecare isi cumpara ce poate si ce vrea din partea mea luativa passat 2.0 tdi k e un "motor reusit" plin de probleme!

Mentioneaza si faptul ca 2.0 TDI cu probleme au fost pana la sfarsitul lui 2006, dupa aceea s-a remediat problema cu injectoarele respectiv volanta iar pentru cele fabricate inainte de 2007 s-au facut rechemari in service asa cum ii sta bine unei firme ca VW.
Totusi grupul VAG (Vw,Audi etc) scotea inca din 2005 dintr-un 2.0 TDI 170 CP (fara probleme cu injectoarele app) , iar Opelu` a cersit la Fiat un 2.0 CDTI (sau JTD cum ii zice pe Fiat) ca altfel n-aveau ce sa puna pe Insignia si asta abia in 2009.
Opelu` are motoare "fara hibe" de proiectoare deoarece au fost testate destul pe Fiat-uri, si chiar daca inca mai au probleme de proiectare Opel niciodata nu o sa faca rechemare pentru o piesa de 500 E asa cu este admisia (tija swirl) de pe 1.9 CDTI.
  • sfinx

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z22yh
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mda, sau volanta, sau alternatorul, tot de pe 1.9 CDTI. Or fi astea motoare bune, rezistente, da cand stai sub spectrul caderii volantei sau sa ramai fara alternator in drum ti se cam ia, si te duci sa-ti iei passat. Si motorul ala chiar e reusit, cel putin la fel ca 1.9 CDTI Smile
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Sa vezi ce ti se ia cand ramai fara injector sau pompa motorina. Laughing
I-auzi...500 euro admisia. Pricelles.
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
petre.ion a scris:[ iar Opelu` a cersit la Fiat un 2.0 CDTI (sau JTD cum ii zice pe Fiat) ca altfel n-aveau ce sa puna pe Insignia si asta abia in 2009.

Asta ai visat-o azi noapte? Poate ne luminezi si pe noi cu sursa balariilor de mai sus, ca suntem extrem de curiosi de unde le-ai scos. Laughing
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Si de la o discutie vectra vs x5 s-a ajuns la opel/motoare fiat vs grupul vag...
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
petre.ion a scris:
Bogdan Radu a scris:fiecare isi cumpara ce poate si ce vrea din partea mea luativa passat 2.0 tdi k e un "motor reusit" plin de probleme!

Mentioneaza si faptul ca 2.0 TDI cu probleme au fost pana la sfarsitul lui 2006, dupa aceea s-a remediat problema cu injectoarele respectiv volanta iar pentru cele fabricate inainte de 2007 s-au facut rechemari in service asa cum ii sta bine unei firme ca VW.
Totusi grupul VAG (Vw,Audi etc) scotea inca din 2005 dintr-un 2.0 TDI 170 CP (fara probleme cu injectoarele app) , iar Opelu` a cersit la Fiat un 2.0 CDTI (sau JTD cum ii zice pe Fiat) ca altfel n-aveau ce sa puna pe Insignia si asta abia in 2009.
Opelu` are motoare "fara hibe" de proiectoare deoarece au fost testate destul pe Fiat-uri, si chiar daca inca mai au probleme de proiectare Opel niciodata nu o sa faca rechemare pentru o piesa de 500 E asa cu este admisia (tija swirl) de pe 1.9 CDTI.


Daca producatorii auto ar gandi pe principiul "sa am mai mult cu 10 cai decat concurenta" ar da faliment. Dezvoltarea unui motor implica costuri enorme. GM putea folosi motorul la Opel si la cateva SAAB-uri pentru ca americanii nu prea sunt prieteni cu diesel-ul. In schimb VAG le utilizeaza la mult mai multe masini. Crezi ca GM nu si-a facut calculele? Si-a dat seama ca e mai profitabil sa dezvolti impreuna cu o alta companie anumite motoare decat sa le construiesti de la 0. Intre GM si FIAT nu e o simpla "cersire" de motoare. "JTD"u ala "cersit" a fost primul motor common-rail din lume pe o masina de pasageri, prin '97.
  • b13jyz

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Opel e apreciat pt motoarele pe benzina.1.8 e un motor grozav,iar in anii 90 LET ul era senzatie.Cum in anii 2000 diesel-ul a devenit deosebit de important,au fost nevoiti sa imprumute un motor,deoarece nu dezvoltasera tehnologia suficient.Poate nu e cel mai bun motor,dar cu siguranta nu e cel mai prost.Are putere,consuma putin,nu vad cu ce e mai slab ca 2.0 tdi sau 2.0 de pe bmw de la acea vreme.Motorul s-a pus si pe alfa 159,si pe saab 9-3,9-5.Fiaturi cu 1.9 sunt cam putine.Chiar nu vad de ce unii spun VW de parca ar fi Mercedes si Opel de parca ar fi Dacia.Nu mi-as da opelu pe un passat comparabil cu al meu(dotari,an etc.)
Skip ads

  • petre.ion

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
@elegance Lumineaza-te mai bine cu link-ul asta http://en.wikipedia.org/wiki/JTD_engine
@bluemaniak Cand Opel se taraia cu Y17DT (75 de martoage,prov. Isuzu) si Y20DTH (101 martoage) , Vw oferea un motor de 1.9 in 7 (sapte) variante de putere( PD sau nonPD) de la 68 CP pana la 150 CP.
Bmw scoatea din 2.0 D de pe E46 , 136 CP respectiv 150 CP folosind aceeasi pompa pacatoasa de pe Y20DTH PSG 16.
Ideea este ca la altii se putea dar la Opel nu,bineinteles asta pana cand si-au bagat mainile "macaronarii in masinile nemtesti sub tutela americana (GM)
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu mai ridica in slavi 1.9 diesel de la VW ca nu ai de ce,variantele de la 116 cai in sus erau pacatoase la injectoare.Si crede-ma ca am intalnit problema asta la masinile prietenilor,nu vorbesc din auzite, pe diverse modele gen Bora,Passat,Sharan printre care si un Golf,dar asta avea 1.9SDI culmea.
Explica-ne si noua de ce nu a scos VW direct varianta 1.9TDI de 150 de cai ca sa distruga competitia din start (in special pe sarantocii de la Russelheim care nu-s in stare sa produca motoare diesel puternice ) si de ce nu se regaseste astazi motorizarea respectiva pe majoritatea modelelor oferite de VW la vremea aceea?Eu am vazut ca majoritatea se invart in jurul variantelor de 101 cai.
Masinile mele au motoare de conceptie italiana.Si?Ar trebui sa ma dau cu capu de pereti si sa regret toata viata ca nu am un motor german sub capota?Cu o intretinere corespunzatoare,motorul asta nu te lasa in drum si nu am de ce sa ma plang pana acum sincer.Un alternator defect din cauza unei spalari la motor efectuate inainte s-o cumpar,greseala proprietarilor si o baterie care mi-a facut zile grele de era in scurt-circuit si eu credeam ca am probleme la instalatia electrica.Ca mai cureti admisia,un EGR,asta e,lucruri normale la diesel,dar cand ii aud pe unii care n-au avut VREODATA tangente cu motorul asta si pomenesc de volanta imi vine sa...le fac cunostinta cu tata Laughing El are 120.000km cu aceeasi volanta si nu da semne de oboseala (nici volanta,nici tata Razz ) kilometrii printre care m-am strecurat si eu pana sa o iau pe cea alba,tinand cont ca avem stiluri diferite de condus.Si sunt sigur ca sunt alti proprietari de Opel cu 1.9CDTI care au si mai multi km cu volanta originala Wink
  • Bogdan Radu

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
nu stiu de ce nu intrati pe club vw daca ati uitat cumva suntem pe club opel .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR