Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • iani 09

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Nu. Masina am luato la mana a doua. Dar am cumparato cu 98 mii de km si ceva. Se aude decat cand e motorul rece. Cand este cald nu mai face.
Ce poate sa fie . E c a si cand cineva ar fluiera.
Skip ads

  • iani 09

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Merci mult andrei.. este modelul gts elegance. Are pe bara spaltor de farurii. Merci mult. O zi buna Andrei. Masina trage bine de tot. Cineva mi-a zis ca e descarcarea la turbo. Nu am incredere de aceea vb cu voi
  • andreiodaniel

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut. De la racord este acel suerat. Nici la mine nu face mereu ! daca are scapari de gase, e foarte clar....deoarece racordul avand gaura din cauza apei sau riginei clar ca pierde gaze , si ales ies cu putere, propagand acest suerat puternic. O fac in ianuarie. Va tin la curent. Sarbatori Fericite !
  • skipero

  • Mesaje scrise: 476
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Acel fluierat poate fi si de la o fisura pe racordul de cauciuc dintre intercooler si admisie.
Eu am patit-o pe z30dt, am schimbat acel furtun si s-a rezolvat cu fluieratul.
Skip ads

  • iani 09

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salutare Andrei si skipero si toti ceilaltii . Suertul se aude la rece si dupa 2000 de ture si dupa coborutul din turatie. Aici cineva mi- a zis ca este descarcarea la turbo. am vazut ca scot ai ceva fum si miros de gaze nearse. La tester nu mi-a zis nimic. Decat o eroare la ventilator la trepte. Va multumesc sa aveti SARBATORII FERICITE ! VA MULTUMESC CA MA AJUTATI.
  • andreiodaniel

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
In afi am vazut un opel vectra c gtc....ce-i mai dadea omul in parcare.....nu-l deranja mirosul , dar ii placea felul cum se aude ! Smile)))
  • Tibiblondu85

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Salutare..am o vectra c 1.9 cdti 150 cp. Am un suierat dar nu imi dau seama de unde vine... cand o accelerez cat de putin dispare suieratul. Gen ii dau antaia apoi iau piciorul de pe ambreaj dispare suieratul instantaneu. Cand o accelerez si in mers nu se aude nimic . Cum iau piciorul de pe acceleratie suiratul revine. Masina merge foarte bine si nu am martori aprinsi in bord
  • manos

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Salutare posesori de opel in special vectra c ,revin cu problemele mele care in mare parte s au "rezolvat" ,cu scazutul puteri masini de vina a fost egr ul electronic care se dadea peste cap secera care actiona supapa de la debitul de gaze nearse ,am curatat din nou egr impreuna cu galeria de admisie (cu ajutorul lui Iulian 1971 )pe acesta cale multumesc din nou am scos ceva de acolo funingine am deblocat supapele ,am schimbat garniturile ,acum sa facem testul bineinteles ca pacatosul de egr iar a sarit si sa aprins ceck engine ,dar a aparut un fluierat la turbo care pana acum nu era masina trage bine are viata Iulian a zis ca este normal pentru ca turbo trage aer suficient si are geometrie variabila .
Acum sa va spun cum am rezolvat datul peste cap al egr ,dupa ce am citit pe forum diverse rezolvari am gasit ceva desore un arc agatat de secera si caroseria masini cu capacul egr dat jos ,eu am dat o gaura i susul secerei cu un burghiu de 2,5am cumparat un arc lung de la acceleratia de dacie 1310am taiat un cap ptr ca era prea lung ,l am indoit facand un carlig si lam bagat prin gaura data si prins de caroserie adica de partea de tabla a masini din fata ,si adtfel numai sare si l tine la locul sau si ceck numai se aprinde ,deci rezolvat pana cade de tot ,sper sa va ajute ,km fara probleme va doresc .
Skip ads

  • andreiodaniel

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema in martie , am fost cu ea intr-un service si mi-au schimbat racordul flexibil , care se afla exact sub schimbator, mi l-au taiat cu flexul , apoi mi-au sudat unul nou, pret 200 lei , manopera + piesa. Nu mai am probleme nici cu sueratul si nici gaze arse nu-mi mai intra prin gurile de ventilare.

Opel vectra c motor z19 dt 120 cai Smile
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
La mine la rece face asa:


Dupa ce se incalzeste are un fel de suierat, ca si cum tragi aer in piept cu buzele tuguiate, (un fel de fluierat din gura invers).
Sper sa nu bubuie cand sunt la drum lung, cel mai probabil urmeaza sa incerc o reconditionare.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Si la mine...cred ca este de la turbina.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
@tase - de cand iti face? Ai alte simptome? Consum ulei, fum esapament?

La mine in 13mii km nu a consumat ulei, iar DPF se regenereaza undeva la 1000-1300km, iar masina trage destul de bine
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Nu .nu am nici un fel de problema..doar fluieratul care se aude...si pe furtunul care vine din intercooler spre clapeta aer a inceput sa apara ulei..nu mult dar are....daca se aude mai tare cred ca urmeaza reparatie turbo..la noi e undeva la 1000 lei cu garantie 1 an fara numar de km.Vezi ca la tine din ce am mai citit si eu pe aici sunt ceva probleme cu galeria ,adica se fisureaza, sa nu fie fluieratul de acolo.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu cand am curatat clapeta de acceleratie in urma cu vreo 65.000 de km am gasit urme de ulei pe clapeta (nu ma refer aici pe partea electronica ci pe cea mecanica, se ducea inspre galeria de admisie).
la mine nu fluiera deloc, nu se simte nimic in neregula la masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR